Коронавирусът засяга децата много по-рядко, отколкото възрастните, твърдят от германския институт "Роберт Кох". Засега обаче няма ясен отговор на въпроса дали децата като цяло са по-неуязвими спрямо инфекцията. Множество проучвания сочат, че при съжителство със заразен децата се заразяват по-рядко с новия коронавирус, отколкото възрастните. Това важи в най-голяма степен за най-малките деца.
Същевременно изследвания на берлинската клиника "Шарите" от края на април показват, че рискът за децата да се заразят е точно толкова голям, колкото и за възрастните. "Доказани различия в това отношение няма", казва вирусологът Кристиан Дорстен. Той обаче очаква и други институти да проучат въпроса, за да се получи по-пълна кратина, тъй като в Берлин са били изследвани само малък брой деца. "За да получим по-ясна представа, би трябвало да се обхванат десет пъти повече деца", препоръчва Дорстен.
Как се заразяват децата?
Позицията на Световната здравна организация (СЗО) по този въпрос гласи: децата не са значим фактор за разпространението на пандемията. Те се заразяват най-вече от възрастните, но и тук събраните данни не са достатъчно. А и не могат да обхванат делника, тъй като по време на повечето проучвания детските градини и училищата бяха затворени.
Повечето заразени деца проявяват слаби или дори никакви симптоми - лека кашлица, хрема и понякога разстройство. Но защо при децата заболяването протича по-различно? И тук няма яснота. Няма проучвания, само предположения. Една от тезите гласи, че вродената имунна защита на децата е по-ефективна от тази на възрастните. Друга теза гласи, че вирусът се настанява в определени рецептори, които при децата не са толкова развити и затова вирусът е лишен от "своята основа".
Кога се стига до тежки възпаления?
Напоследък в редица държави - САЩ, Италия, Испания, Франция и Швейцария - бяха регистрирани тежки възпаления при деца, заразени с коронавирус. Симптомите наподобяват т.нар. синдром на Кавазаки - заболяване, което засяга средните кръвоносни съдове и може да доведе до тежки нарушения във функционирането на органите: децата имат висока температура, силни коремни болки, обриви и подуване на езика. Кръвоносните съдове се възпаляват, стига се до увреждане на сърцето. В Европа от началото на годината са регистрирани общо 230 подобни случая.
Не е ясно обаче дали тези заболявания действително са свързани с коронавируса - тъй като не при всички деца са открити симптоми на Ковид-19, а синдромът на Кавазаки съществува от доста повече време.
Кога ще има достоверни проучвания?
В Хамбург от няколко дни се провежда изследване, което трябва да установи колко често се заразяват децата и младежите и колко уязвими са те за тежкото протичане на заболяването. В изследването предстои да бъдат обхванати 6000 здрави и хронично болни деца и младежи със и без симптоми на Ковид-19. Същевременно ще бъде проучено колко голям е рискът за разпространение на коронавируса от асимптоматични деца, както и дали при хронично болните деца рискът от тежко протичане на заболяването е по-голям, отколкото при здравите.
Д-р Аня Мунтау от Университетската клиника в Хамбург казва, че поради липсата на достатъчно данни все още няма отговори на въпросите дали и колко често се заразяват децата, както и колко тежко преминава заболяването при тях. Освен това сред децата все още не са правени масови тестове. "Вероятно е делът на заразените деца без симптоми да е по-висок от регистрирания, а това може да има важно значение за обществото и за разпространението на пандемията", отбелязва Мунтау.