Отидете към основна версия

6 057 58

Експлодира напрежението между БГ роми и италианци до Неапол, полицията се намеси

  • италия-
  • неапол-
  • роми-
  • ковид-19-
  • коронавирус-
  • мондрагоне

Случаят „Мондрагоне” стана повод за гневни словесни престрелки между лидера на Лигата Матео Салвини и губернатора на Кампания Де Лука

Кадрите с български ром, който хвърля гневно стол от терасата на апартамента си в Мондрагоне, до Неапол, стана централна новина във всички новинарски емисии в Италия в четвъртък вечер.

На този негов акт италиански жители на градчето отговорили, замервайки го с камъни, и разбивайки стъклата на колите с български номера под блоковете. След това показали българските номера като трофей на акцията си с възгласа „Мондрагоне, това сме ние”.

Италианците протестират и срещу италианската полиция, защото била прекалено „мека” с българите. Това са само детайли от напрежението между стотиците наши роми, които от 22 юни са под карантина заради коронавирус в зоната на бившите блокове „Чирио”, и останалите жители на 30-хилядния Мондрагоне.

До изблика на гняв в четвъртък следобед се стигна, след като италиански жители на градчето в Кампания, които организираха протестна манифестация, се опитаха да навлязат в червената зона на Мондрагоне. Там са под карантина над 700 души. Над 200 са българските роми.

От направените 727 теста за COVID-19 са положителни 49 според в.”Кориере дела сера”. Те са все на български граждани, въпреки че в блоковете живеят и хора от други националности.

Според медиите са много затруднени операциите по хоспитализирането на заразените българи. Част от тях пък били неоткриваеми и се предполага, че са избягали от червената зона от страх да не загубят работата си. Почти всички български роми се прехранват с работа на полето и плащат по 100 евро месечно на легло в претъпканите апартаменти. Много от жителите на Мондрагоне винят българските роми, че напускали блоковете през нощта, за да могат да отидат на работа на полето.

Кметът на Мондрагоне Вирджилио Пачифико каза пред медиите, че самият той станал свидетел как поне 50 души от блоковете отказали да се подчинят на заповедите на полицията, която била безсилна да ги усмири. За да смъкне напрежението, се намеси дори епископът на Сеса Аурунка монсиньор Пиаца. Той призова да се спре всяка форма на ксенофобия.

Губернаторът на област Кампания Винченцо де Лука поиска подсилването на частите за сигурност в червената зона на Мондрагоне със сто души. Министърката на вътрешните работи Лучана Ламорджезе обяви изпращането на войска в зоната за справяне със ситуацията.

В четвъртък сутринта много от българските граждани манифестираха в червената зона с призиви да им се даде храна и да им се позволи да работят на полето, за да припечелят прехраната си.

Случаят „Мондрагоне” стана повод за гневни словесни престрелки между лидера на Лигата Матео Салвини и губернатора на Кампания Де Лука. Салвини обвинява Де Лука, че не действа достатъчно твърдо, въпреки десетките положителни тестове за вируса, въпреки че някои от заразените са избягали, и въпреки експлодиралото напрежение между българи и италианци.

Де Лука му отговори, че е действал веднага още след първите случай на COVID-19 с двама българи в местната болница. Според него властите вършат сериозна работа за „изолиране на заразените, които дошли от България или други части на света”. Повечето от заразените са без симптоми.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 13 гласа.

Свързани новини