Екип на СЗО ще търси произхода на вируса в пещери около Ухан. Експертите трябва да прекарат там две седмици. Те вече отхвърлиха идеята, че вирусът е създаден в лаборатория. А в това време във Великобритания започват експериментално смесване на две ваксини.
Една ваксина на "АстраЗенека", а след четири седмици - втора доза, но на "Пфайзер". Идеята е на група британски учени, които искат да проверят могат ли да се съчетават различните ваксини и дали това не би дало по-силен имунен отговор срещу заразата. В изследването ще участват 820 доброволци над 50 години, а първи резултати ще има през юни.
Смесването на препарати може чувствително да улесни процеса по масова ваксинация и хората да не чакат доставка на втора доза от същата ваксина, с която са инжектирани. Според учените, смесването на векторна ваксина, каквато е на "АстраЗенека" и РНК, каквато е на "Пфайзер", би могло дори да се окаже по-успешната формула при създаването на имунитет. Причината - организмът ще получи два коренно различни механизма, с които да се научи как да се бори с вируса.
А в Китай продължава търсенето на произхода на заразата. Екип на СЗО вече посети животинския пазар в Ухан, сочен за първоизточник на COVID, както и местната лаборатория, за която се спекулираше, че може да се "изпуснала" вируса. Изводите: няма доказателства за човешка намеса при възникването на пандемията. В екипа е и зоологът Питър Дашак, който иска да изследва пещери с прилепи в Китай, за да открие генетичните елементи на заразата, предаде БНТ.
"Истинският въпрос е как вирусът от прилепи в друга част на Китай или някъде из Азия, е достигнал до Ухан. Опитваме се да проследим пътя на заразата и първите регистрирани случаи", заяви той. Според него, ако бъде доказано, че първоизточник на заразата са прилепите, преустановяване на контакта с тях ще бъде единственият начин срещу по-нататъшно разпространяване на смъртоносни вируси.