Рязък ръст на полово предаваните инфекции у нас отчитат от Националния център по заразни и паразитни болести. Случаите на сифилис са се увеличили с между 30 и 40% спрямо миналата година, а диагностицираните с гонорея са три пъти повече. За тревожната тенденция предупреди директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова в предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
„Нарастват полово предаваните заболявания. Сифилисът е с около 30-40% повече случаи спрямо миналата година, а при гонореята случаите са три пъти повече. Това не е тенденция от вчера и от днес, а процес, който наблюдаваме от години и на който трябва да се обърне сериозно внимание. Разбирам, че само със здравна информация трудно ще се променят навиците, но е важно да няма безразборни контакти и необезопасен секс. За съжаление, употребата на наркотици и други упойващи вещества също допринася, защото хората често не осъзнават какво правят“, предупреди проф. Христова.
Друг акцент в разговора беше разпространението на западнонилската треска след регистрираните случаи в Северна Македония. По думите на специалиста заболяването се предава чрез комари, но естественият му гостоприемник са дивите птици, при които вирусът започва да циркулира още преди да достигне до хората.
„Западнонилската треска е вирусно заболяване, което се пренася с комари, но първо предизвиква епидемии сред птиците. Откриването на мъртви птици е един от ранните сигнали, че вирусът циркулира. Именно сега е сезонът - от юни до септември. Над 80% от заразените изобщо нямат симптоми, при близо 20% заболяването протича като грип, а при под 1% се развиват тежки невроинвазивни форми - менингит или енцефалит. Именно тези случаи се диагностицират“, обясни директорът на НЦЗПБ.
Макар в България към момента да няма официално потвърден случай, проф. Христова е убедена, че това не означава липса на заболяването. „Нямаме доказан случай, но това със сигурност не означава, че няма заразени. Просто не се мисли достатъчно за тази диагноза и не се търси активно. Добре е лекарите да я имат предвид при летни вирусни менингити и енцефалити, както и при грипоподобни заболявания след множество ухапвания от комари“, каза тя.
Според нея предпазването от ухапвания остава най-ефективната защита. „Репелентите са едно от основните средства, но трябва да се използват заедно с мрежи против комари, устройства за отблъскване на насекомите и подходящо облекло, което покрива тялото. Именно комбинацията от тези мерки дава най-добра защита“, посочи проф. Христова.
По отношение на лаймската болест тя съобщи, че до края на миналата седмица в страната са регистрирани 222 случая – приблизително колкото и година по-рано. Въпреки това реалният брой вероятно е значително по-висок.
„Лаймската болест е коварна, защото първото зачервяване не боли, не сърби и не причинява температура. Петното постепенно нараства в продължение на дни и седмици, след което изчезва, но тогава бактериите вече са навлезли в кръвта и могат да засегнат нервната система и големите стави. Това е основната разлика с алергичната реакция, при която има сърбеж, парене и постепенно избледняване на обрива. Добрата новина е, че ако заболяването се открие навреме, то се лекува напълно с антибиотик и без остатъчни последици“, обясни специалистът.
Проф. Христова обърна внимание и на сезонното увеличение на стомашно-чревните инфекции заради високите температури и по-честите пътувания.
„Очаквано през лятото нарастват гастроентеритите и ентероколитите. Горещините позволяват на бактериите да оцеляват по-дълго, а по време на отпуските често сме по-невнимателни какво и откъде консумираме. Трябва да се избягват сладкарски изделия със сурови яйца или млечни кремове, ако не са съхранявани правилно, както и готова храна, престояла дълго извън хладилник“, предупреди тя.
По думите на директора на НЦЗПБ COVID-19 в момента не буди притеснение. „Имаме само единични случаи. Респираторните вируси са малко, докато през лятото традиционно се увеличават чревните инфекции“, заключи проф. Ива Христова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хъхъ
Коментиран от #3
11:12 30.07.2026
2 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
Коментиран от #16, #32
11:13 30.07.2026
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Светлана Украиночка
Коментиран от #10
11:16 30.07.2026
5 тези болести са в норма . няма маймунска
11:16 30.07.2026
6 Наталия Кобилчук
11:20 30.07.2026
7 @@@
Има Бум на полово предаваните болести от Украинските жени пребиваващи в Бълагия!
11:21 30.07.2026
8 Дядо от село
11:28 30.07.2026
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Онаниста
До коментар #11 от "Мечтател":
Не съм на сухо! Шляпамсипо десетина пъти на ден!11:40 30.07.2026
13 Лионел Андерс Меси 🇦🇷
До коментар #11 от "Мечтател":
И аз така мисля. Затова задавам конкретни въпроси, но никога не отговаря. Веднъж ми написа:"на слънчака". Просто злослови и си измисля.11:41 30.07.2026
14 Антикомуне
11:42 30.07.2026
15 Нищожно
Коментиран от #18
11:43 30.07.2026
16 Размисли
До коментар #2 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Преди тях, рускините се положиха. Дашни са и то доста.11:44 30.07.2026
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Някоя си
До коментар #15 от "Нищожно":
Прав сте! Моя отпътува по същата причина, но не поиска и той да е балъка, който да се спре при дащната. Години ми рева.12:05 30.07.2026
19 Отврат
12:05 30.07.2026
20 Хааххх
12:10 30.07.2026
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Нексус
Коментиран от #33
12:36 30.07.2026
23 Механик
В момента близо половината от БГ мъжете в полово-активна възраст са "мъже от другия пол".
Тоест не само са хомосексуални, ами са и пасивни.
В този ред на мисли, на тия хора им се прави секс, но много трудно намират "активен" партньор. За това конкуренцията при тях е невероятна. А това ги кара да ползват съвместно един и същ партньор когато той се появи. Което води до предаване на полови болести.
При младите тоя процент изобщо е ужасяващо голям и се доближава до 75%. Там е още по-страшно.
12:43 30.07.2026
24 Венерически болести....
13:51 30.07.2026
25 Украинките
13:55 30.07.2026
26 Еволюция
16:03 30.07.2026
27 Ментална епидемия
16:23 30.07.2026
28 Хайл хунта вирус
16:26 30.07.2026
29 Как започна Ковид
Ако се анализират и другите мерки, също ще разберете механизмите на Ковид пандемията.
Повече тестване, всекидневно тестване.
Как всяка мярка целеше удължаване на ковид пандемията? Системният всекидневен страх, водещ до тревожност, намалява имунитета. Например ПиСиАр теста не показва вирусоносители, а наличие на РНК фрагменти от него наречени Праймъри, затова се появиха "Безсимптомно болни". Лъжливо положителните при ПиСиАр зависят от броя цикли-амплификации и за над 25 цикъла за ковид, е лъжливо положителен...
16:30 30.07.2026
30 Краят на ковид
Лошата новина е, че срещу РНК вирус, не може да се създаде ваксина, просто РНК е еднолентова и слабо устойчива, това позволява лесни мутации и еволюционно бягство на вируса от ваксината. Освен това остава неваксиниран резервоар в дивата природа, популация от гризачи за хантавируса, прилепи за коронавирусите или птиците за грипа. Това дори теоретично не позволява изкореняване с ваксина. Проблемът с ефективността още се задълбочава от това, че мРНК технологията ще имитира само повърхностния белтък/антиген/токсин.
Как свърши ковид пандемията?
Ваксинираните стават биолаборатории за нови мутации точно в този белтък от ваксината. Това се случи с ковида, масираната ваксинация, в Университета в столицата на ЮАР създаде мутацията в шипа и се получи Омикрон, изместил предишните и преобладаващ щам от пролетта на 2022г. По-силно заразен, но лек като настинка, така пандемията свърши. Защото Омикрон мина през всеки, независимо от ваксините и се създаде пълноценен имунитет срещу всичките 4 белтъка на ковид вируса.
16:31 30.07.2026
31 То не е само у вас Вингилизова
17:39 30.07.2026
32 сифи листик
До коментар #2 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
ма маша ти укроинка ли е?18:43 30.07.2026
33 маати
До коментар #22 от "Нексус":
няма конкуренция!като отвори оста и се вижда асвалта18:46 30.07.2026
34 Презерватив
21:52 30.07.2026
35 За невинните
09:40 01.08.2026