Отидете към основна версия

3 163 30

Лоши прогнози за икономиката на Германия

  • германия-
  • икономика-
  • прогноза

Вместо лек ръст на брутния вътрешен продукт от 0,4 на сто за тази година, сега икономическите изследователи смятат, че той ще стагнира на нула процента

Германският Институт за икономически изследвания (DIW) ревизира икономическата си прогноза за текущата година надолу, предаде ДПА, цитирана от БТА, позовавайки се на съобщение от организацията.

Вместо лек ръст на брутния вътрешен продукт от 0,4 на сто за тази година, сега икономическите изследователи смятат, че той ще стагнира на нула процента.

"Надеждите за възстановяване на индустрията, които имахме в началото на годината, не се материализира", каза икономическият директор на Институт за икономически изследвания Джералдин Дани-Кнедлик. "Индивидуалното потребление също е по-слабо, отколкото първоначално очаквахме".

Потребителите все още предпочитат да влагат парите си в спестовни сметки, вместо да ги харчат, отбеляза тя. В момента германците спестяват 10,8 на сто от разполагаемия си доход. В САЩ спестяванията възлизат на 2,9 на сто от разполагаемия доход през август, отбелязва ДПА.

Три други водещи института за икономически изследвания също наскоро значително понижиха прогнозите си за Германия.

Институтът "Ифо" (ifo) в Мюнхен и Институтът за икономически изследвания Лайбниц в Хале (IWH) също вече прогнозират нулев икономически растеж за тази година. Доскорошната прогноза на "Ифо" бе за ръст от 0,4 на сто.

Въпреки това Институтът за икономически изследвания прогнозира ръст от 0,9 на сто за следващата година и 1,4 на сто за 2026 г., воден от увеличеното потребление. Икономическите изследователи обясняват това преди всичко със значителното покачване на реалните заплати в Германия.

Има и положителни знаци във външната търговия и инвестициите в резултат на промяната на лихвените проценти, инициирана от Европейската централна банка през юни.

Институт за икономически изследвания отбелязва, че глобалните икономически рискове все още остават, като сред тях преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ или по-нататъшна ескалация на войните в Украйна или Близкия изток.

Вътрешните проблеми също могат да засегнат силно икономиката, посочват от института. Един рисков фактор, например, е продължаващият изборен възход на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 22 гласа.

Свързани новини