Отидете към основна версия

912 1

Ненчев ще се яви в следствието на 5 и 6 януари

  • ненчев-
  • следствието-
  • януари
Снимка: БТА

Министърът на отбраната в оставка Николай Ненчев ще се яви в Следствения отдел на Софийска градска прокуратура на бул. „Монтевидео“ 21 на 5 януари 2017 г. от 15.00 ч и на 6 януари 2017 г. от 10.30 ч.

Призовките за явяването му бяха връчени ден преди новогодишните празници.

Факти.бг припомня, че Военно-окръжна прокуратура – София внесе в Софийския военен съд обвинителен акт срещу министъра на отбраната в оставка Николай Ненчев и неговия служител Венислав Цанов за извършено от двамата в съучастие тежко длъжностно престъпление по чл. 282, ал. 3 НК. Обвинението е за престъпление, извършено от лица, заемащи отговорно служебно положение и довело до загуба за повече от четвърт милион лева.

Министър Николай Ненчев /в оставка/ е обвинен, че като действащ министър през периода 16 декември 2014 г. до 26 януари 2015 г. е склонил умишлено подчинения си директор на Дирекция „Инвестиции в отбраната” Венислав Цанов да не изпълни свои законови задължения по Закона за обществените поръчки и да осуети подписването на договор с участник, спечелил такава поръчка за изготвяне на военно облекло. Това неправомерно прекъсване на законовата процедура било направено с цел обществената поръчка да бъде спечелена от втория класиран - „Интендантско обслужване” ЕАД, защото така било обещано от самия министър пред ръководството и работниците на това дружество.

„Интендантско обслужване” ЕАД сключило Рамково споразумение за доставка на военно облекло и два последващи договора, по които Министерство на отбраната е платило цена, по-висока от първоначалната с близо 260 хиляди лева.

Военният министър в оставка Николай Ненчев е с обвинение и за престъпление по служба във връзка с договорите за ремонт на МиГ-29 в Полша. Началното му обвинение е за това, че за времето от 5 май 2015 г. до 9 септември 2015 г., като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър на отбраната не е изпълнил служебните си задължения, регламентирани в Закона за отбраната и въоръжените сили на България и не осигурил авиационната безопасност и летателната годност на военно въздухоплавателни средства от изтребителната авиация на ВВС на страната ни.

Разследването на СГП е установило, че на 26 април 2015 г. между Министерство на отбраната и АО „РСК МИГ“ са били подписани два договора за удължаване на ресурса на 2 бр. двигатели РД-33 с по 50 часа и ремонт на 2 бр. двигатели РД - 33 и един брой кутия за самолетен агрегат - 2 /КСА -2/ за МиГ-29 на обща стойност 3 773 000 евро /7 388 666/ лв.

Вместо тези договори да бъдат приведени в реално изпълнение, Николай Ненчев е казал на своя заместник – Десислава Йосифова да ги пази в служебната си каса и да не предприема каквито и да било действия по изпълнението им, за да не бъде осъществен ремонтът на самолетите, собственост на страната ни в АО „РСК МИГ“. Същите указания Ненчев продължил да дава и през следващите няколко месеца на подчинените му в министерството.

От това деяние са настъпили значителни вредни последици за Българската армия - спаднал е през 2015 г. нальота на пилоти от ВВС на Република България на 33 часа за една година, при установен в НАТО стандарт от 180 летателни часа за година или поне минимум 80 летателни часа за година. Това е довело до опасност от допускане на тежки летателни инциденти, поради разтренираност. Действията на Ненчев са довели до намаляване на броя на подготвения летателен състав и свръхнатоварване на летците, носещи бойно дежурство по Air Policing и невъзможност за осигуряване на подготовката на млади летци на МиГ -29. Поради това е било и невъзможно да се поддържа необходимият брой подготвени летци.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • До 30 дни предават Ненчев на съд

    Софийска градска прокуратура (СГП) предяви окончателно обвинение на Николай Ненчев за престъпление по служба. За първоначалното обвинение на Ненчев ...
    05.01.2017
    1 879
    2