Делото срещу Кирил Рашков, известен като Цар Киро, започна днес в Асенвграсдкия съд с разпит на свидетели. Срещу него има повдигнати две обвинения - затова че на 23 септември в село Катуница се е заканил с убийство на Веселин Христов и Иванка Петрова и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му. Веселин Христов е вуйчо на убития на 23 септември Ангел Петров, а Иванка Петрова е настойник.
Трима адвокати защитават Кирил Рашков - Хари Харалампиев, Васил Марков и Даниел Ангелов. Почти цялата фамилия Рашкови присъства на заседанието. Самият Цар Киро обяви, че ще дава обяснения пред Асеновградския районен съд след разпита на всички свидетели и вещи лица.
Първият разпитан свидетел е вуйчото на убития Ангел – Веселин Христов. „Жителите на Катуница се страхуват от Кирил Рашков“, каза в съдебната зала в той. Христов цитира част от думите, отправени от Цар Киро към него и приятелката му. „Аз не бия, аз направо убивам. Ще ви продам децата за проститутки”, е казал Рашков, според свидетелските показания на Христов.
Възникна съдебен спор между тримата адвокати на Рашков и свидетеля. Те подложиха на подробен разпит вуйчото на Ангел, като искаха да разберат детайли от случилото се на 23 септември през деня и вечерта, когато бе прегазен Ангел, както и какви са били отношенията между Христов и цар Киро две години по-рано.
Те поискаха да бъде направен съдебен експеримент, за да се установи дали Рашков е посегнал към ножа. „Ако това е калъф на телефон, то това не е можело да се смята за заплаха“, каза адвокат Марков.
"Прокурорът е длъжен да събира доказателства както за подсъдимия, така и за другата страна", заяви другият адвокат на Рашков - Хари Харалампиев. По мнението му досега прокурорът е задавал подсещащи въпроси на Веселин Христов, които се превръщат в мантра.
Следващият свидетел, който беше разпитан, е Ивайло Димитров, полицай от СДВР. По думите чу Кирил Рашков се е интересувал има ли възможност да си извади нови документи, за да замине за Сърбия, докато нещата се оправят. Рашков е попитал това свидетеля Димитров, докато е бил конвоиран към София, където са го скрили от хората по време на размириците. Интересувал се е от тази възможност, тъй като неговите документи са останали в Катуница.
Асеновградският районен съд изслуша запис на обаждането на Иванка Петрова на тел. 112 за отправена им заплаха от Кирил Рашков. Адвокатите на Рашков се възпротивиха и поискаха да се определи какъв е видът на това доказателство, дали е като специално разузнавателно средство (СРС) или е нещо друго.
Асеновградският съд разпита и полицейския инспектор в участъка в Садово – Иван Бойчев, който заради размириците в Катуница бе преместен в полицейското управление в Асеновград. Той разказа пред съда, че и друг път младежи от селото са се събирали пред дома на Рашков и са нарушавали обществения ред, за което има съставена полицейска преписка.
Бойчев разказа подробности и от случилото се на 22 срещу 23 септември, когато полицията е била информирана за инцидента в Катуница, при който група младежи са използвали нецензурни думи в 1,00 часа през нощта през дома на Рашков. Те са викали дъщеря му Събка да излезе и да обясни защо нейното дете се е разправяло преди време с дете на единия от младежите.
Младежите са били отведени в полицейското управление, съставени са им предупредителни протоколи. На следващия ден в полицейското управление е имало жалби, както от Веселин Христов, така и от Кирил Рашков. Всички са предупредени по Закона за МВР.
Инспектор Бойчев каза още, че той като отговарящ за района на Катуница е виждал, че нещата вървят на зле от година насам. Веселин Христов и внуците на Рашков са правили опити да се помиряват като са се събирали и известно време около седем месеца е имало затишие между тях и не е имало проблеми. Инспекторът каза още, че Веселин Христов също е бил викан в управлението, за да се предупреждава, но той се е държал агресивно към полицаите.
По време на процеса имаше няколко въпроса и от самия подсъдим – Кирил Рашков. Той попита инспектора дали и колко пъти е подавал жалби срещу Веселин Христов. Инспекторът отговори, че такива жалби са били подавани действително.