Отидете към основна версия

3 140 3

Русия и Турция са взаимозависими

  • русия-
  • турция-
  • взаимозависими-
  • самолет-
  • свален-
  • отношения-
  • ердоган-
  • путин-
  • нато

Владимир Путин определи действията на турските власти като удар в гърба

Снимка: БТА/ AP
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Може ли инцидентът със сваления руски самолет да излезе извън контрол? Със сигурност има такава вероятност. Аз, обаче, не смятам, че това ще се случи, заявява Даниел Дрезнър, професор по международна политика, пред „Вашингтон пост“.

Русия и Турция са взаимозависими и срив в отношенията между двете страни би нарушил този климат. На Турция ще й бъде много трудно изведнъж да спре да ползва руски газ, докато на Русия – да използва Дарданелите.

От военна гледна точка Владимир Путин едва ли ще иска ексалиране на напрежението. Война с Турция, следователно и с НАТО, едва ли е от желаните варианти за държавния глава и армията на Русия.

Вчера руски военен самолет Су-24 бе свален от Турция, след като наруши въздушното пространство в близост до границата със Сирия. Кремъл съобщи, че военният самолет не е навлязъл на турска територия, докато Анкара обяви точно обратното.

Владимир Путин определи действията на турските власти като „удар в гърба, нанесен от съучастници на терористите“. Президентът подчерта, че Русия няма да толерира подобни действия и заяви, че свалянето на самолета ще има трагични последствия за руско-турските отношения.

Руският самолет Су-24 е бил ударен с ракета „въздух-въздух“, заяви Путин след среща с краля на Йордания Абдулла в Сочи.

Даниел Дрезнър поставя три въпроса, които през следващите дни ще определят посоката на вятъра и ще отговорят на въпроса дали ще има конфликт по оста Русия – НАТО.

На първо място – има ли неопровержими доказателства, че руският военен самолет е нарушил въздушното пространство на Турция? Турските медии разпространиха радарна снимка с информация за полета на Су-24 – според която той влиза на турска територия. Кремъл обаче категорично отрече техният самолет да е прелетял над Турция.

Второ, ще прибегне ли Русия до подклаждане на напрежение в друга точка на света? Похват, използван от Путин – разпалване на напрежение в друга област, когато ситуацията в първоначалната зона на конфликт се влошава.

Трето – каква ще е позицията на Барак Обама? НАТО трябва да осигури сигурността на своите страни-членки, но това ще стане, ако малките страни чувстват подкрепата на САЩ. Отношенията между Вашингтон и Анкара през последните години не може да се каже, че са гладки и ще е интересна позицията на Обама.

Ако Путин създаде напрежение в друга зона, то ще може ли американският президент да координира решителен, но и обмислен отговор на НАТО, коментира още Даниел Дрезнър.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини