Отидете към основна версия

5 739 10

Първата европейска цивилизация е съществувала в софийското поле

  • неолитно селище-
  • слатина-
  • цивилизация
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Данните показват, че първата европейска цивилизация е съществувала в софийското поле. Разкопките на неолитното селище в софийския квартал „Слатина” все по-убедително доказват тази теза. През последните дни бяха открити останките от две изгорени къщи с неочаквано големи за тази епоха размери. Едната от тях е с площ от 150 кв.м., съобщи в интервю за Факти.бг ръководителят на разкопките проф. Васил Николов.

Разшумя се доста за къщите, които сте открили. Можете ли да ни кажете нещо повече за тях?

Това са най-големите къщи намирани досега. Датират се към края на VII-то хилядолетие преди Христа , т.е., те са на пълни 8000 години. Разкрихме две къщи една до друга, всяка от които има по три помещения. Едната има едно, другата – две стопански помещения. В стаите има куполна пещ, зърнохранилища, каменна мелница за зърно, керамични съдове.

Каква е била тази цивилизация?

Това е първата европейска цивилизация. По това време в днешна Западна Европа няма следи от земеделци и скотовъдци. Тези хора са дошли от Средна Азия, където е открито земеделието и скотовъдството. Те минават по долината на Струма и се заселват тук. По долината на Места заселват Тракия, а от софийското поле тръгват към Долния Дунав и Средна Европа.

Кога е открито това селище?

Това селище е известно отдавна (открито е през 1950 г.) , в учебниците по археология е. Когато започнах разкопки през 1985 година, попаднах на една много голяма къща, която беше много добре запазена – пак изгоряла от пожар, както и тези две къщи. Тогава успях да събера много информация, подготвих книга за тази къща. Доскоро се смяташе, че това е най-голямата къща в Европа по това време, но с тези две постройки, които се очертаха през последните три седмици, вече не е. Едната от новооткритите къщи е с площ 150 кв.м., другата все още не е разкрита цялата, но едната й стена е дълга 25 метра.

Колко хора са живели в селището?

Много е трудно да се каже, то не е проучено цялото, но има шанс. Сега регистрираме част от рова, който е заграждал селището. Този ров е имал сакрални и охранителни функции. Той очертава подреденото пространство на обитателите на селището и по дъгата, която е запазена, приблизително бихме могли да установим каква територия е обхващало ранното селище, за да можем да кажем нещо за броя на обитателите му. Територията на цялото селище е около 300 дка, но то не е обитавано едновременно, но мястото, което проучваме има седем нива.

Казвате пожар е унищожил къщите. Това при нападение ли е станало?

Не. През миналата година, когато правехме изследвания, се замислихме, тъй като имаше и проучване от Геофизическия институт на БАН. Температурата, която се е развила при опожаряването на къщите (дървена конструкция, измазана с глина), които са буквално изпечени, се е развила температура от порядъка на 1200-1300 градуса по Целзий. Това може да се получи само при преднамерено изгаряне на къщата и предварително внасяне на значително количество дърва.

Нещо като религиозен ритуал

Да. Можем да го наречем погребване на къщата. За да се построи нова къща трябва да се освободи душата на старата. Възможно е това е налагало изгарянето на къщите.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 1 гласа.

Свързани новини