Отидете към основна версия

8 258 18

Как НАТО си представя руското нападение в Европа

  • нато-
  • руско нападение-
  • европа

НАТО се опасява от частична загуба на бойни способности на европейските армии поради чисто психологически обстоятелства

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Стана ясно, как НАТО си представя сценария на руско нападение в Европа, пише руският вестник “Взгляд“.

Безпрецедентни по мащаб през последните десетилетия военни учения на НАТО се провеждат в Норвегия. И въпреки че тяхната организация се характеризира с използването на редица нововъведения, например, специална "северна униформа" - в действителност сценарият на ученията предполага реакция на атаката на Русия.

В нощта на 25 октомври в Норвегия най-големите учения на страните от НАТО, Швеция и Финландия, се присъединиха към тях. За НАТО тези учения носят фундаментален характер, тъй като те трябва да разработят не само тактически познания в условията на северния климат, но и като цяло, степента на боеспособност и ефективност на европейските армии в сухопътни и комбинирани бойни операции. Но засега никой не може да каже в какво състояние се намират наземните сили на НАТО в Европа за мащабни военни операции срещу потенциално равностоен враг. И с това може да има проблеми.

Съгласно сценария, в който Русия или която и да е държава не се споменава, северните и централните части на Норвегия - от Финмарк и Трьонделаг до Нарвик - са заети от някакви зли сили (групировка "Север"). След като се консолидират, те предприемат офанзивата в южната част на Норвегия, в столицата Осло, но силите на съюза от южната група ги спират и започват операция за освобождение на страната. С други думи целта на учението е "възстановяването на суверенитета на Норвегия" след атака срещу нея от страна на някаква агресивна "регионална сила". И има само една "регионална власт" – Русия още по думите на бившия президент Обама.

По поразителен начин този сценарий почти подробно копира развитието и плановете от края на съветския период за конвенционалната част (без използването на ядрено оръжие) на конфликта в Европа. Тогава се приемаше, че съветските войски ще извършат морски десант в Северна Норвегия, за да получат стратегическа опора за бомбардировачите на далечни разстояния и също така да премахнат системата за противовъздушна отбрана на Норвегия. След като получат такова предимство, съветските (руските) бомбардировачи могат да контролират северния и дори централния Атлантически океан, блокирайки морски конвои от САЩ и Канада с ракети на далечни разстояния.

Предполагаше се, че СССР ще окупира Исландия като бонус. Става дума за военновъздушната база Кефлавик. След това целият план на НАТО за прехвърляне на войски от Северна Америка към Европа пропада, а СССР (Русия) може да започне наземна атака срещу Германия с достигане за седмица по-късно на френската граница. Ако продължат да се съпротивляват, следва разгръщане на две армии (на север - към страните от Бенелюкс, втората на юг през Франция) и достигат до Остенде и в Пиринеите за един месец.

Така че накратко това беше на хартия, макар и украсено с много живописни подробности и детайли.

НАТО не е провеждал такива учения от дълго време, особено в северния район. Последните подобни се проведоха по същия начин през есента на 2015 г. в южната част на континента - в Италия, Испания и Португалия, но въпреки декларираните 35 000 участници, те бяха предимно щабни и "компютърни". НАТО е станала твърде ентусиазирана по отношение на всякакви "хибридни" технологии на военни, компютърни и космически програми и е загубила уменията на "обикновени" военни или комбинирани (сухопътни и морски) операции, пише изданието.

Също така, НАТО се опасява от частична загуба на бойни способности на европейските армии поради чисто психологически обстоятелства: изкореняването на патриотизма и морала на фона на политика на толерантност, обща ефективност, спад в престижа на военната служба като цяло и масово намаляване на армиите. Всичко това поставя под въпрос бойните способности на ключови елементи от европейската стратегия, например Бундесвера, който се превърна в пародия на себе си според множество анализатори. Претоварването на системата за управление и координация напълно парализира цялата структура на НАТО и взаимодействието на почти 30 страни.

В същото време анализаторите единодушно потвърждават необходимостта от съживяване на военната структура на НАТО в Европа точно въз основа на конвенционалните оръжия. Киберпространството и пространството са интересни, но земята се контролира от войници в танкове, а морето се контролира от кораби и моряци. В същото време в Брюксел те не успяха да измислят нов реалистичен сценарий за ученията, а практически възпроизведоха механизма отпреди четиридесет години, пише изданието.

За възстановяване на бойните способности на европейските армии ще има цяла поредица от скъпи маневри, ако „Единен Тризъбец 18“ не се счита като чисто демонстративно действие. Само Германия ще похарчи до 90 милиона евро за тези учения, което изобщо не им харесва. В самата Норвегия изобщо няма държавни земи, където може безопасно да се извършват маневри. Просто казано, на северния фланг на НАТО няма полигони, притежавани от армията или най-малко от короната.

Сегашните маневри ще се извършват в частните земи на норвежките фермери и рибари, които съдят американските военноморски сили в колективни искове за загубени печалби и повредени сгради и пътища.

В Трьондалаг, където маневрите са вече на етап разгръщане, конвой от американски морски пехотинци направи сериозно транспортно произшествие. Няколко камиона се сблъскаха един с друг, един е паднал в канавка, четирима моряци са пострадали.

Политическите и информационни компоненти на ученията на този фон отиват на заден план. Ръководителят на съюза, Йенс Столтенберг, говори за "откритостта" на маневрите. Те поканиха наблюдатели от Русия и Беларус - по двама от страна. Това едва ли е толкова важно да се разгледа сериозно степента на "откритост". Много по-важно е да се определи степента на готовност и подготовка на американците за операции в северните ширини, включително в морето, а за европейците - за провеждане на сухопътни операции чрез традиционни военни средства. Ако няма масови аварии на кораби и сухопътна техника то това би било голям успех според вестника.

Да се говори за промени в стратегическите планове на съюза или в тактически схеми засега е рано. Разбира се, те няма да останат непроменени, но това ще отнеме още няколко години интензивно обучение нови учения, така че да се появи нова стратегия за наземните сили на НАТО. Дори само на север.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Танк се блъсна във военен автомобил

    Четирима шведски военни са пострадали по време на мащабните военни учения на НАТО край Норвегия, съобщи РИА Новости. Това е станало след сблъсък ме ...
    04.11.2018
    9 038
    30