Отидете към основна версия

10 970 14

Какво става в Софийски градски съд?

  • сгс-
  • алексей топалов-
  • съд-
  • всс

Прави ли се опит да се овладее ключов съд ....

Снимка: Shutterstock.com
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Какво става в Софийски градски съд (СГС)? Това е основният въпрос, който от седмици броди в София.

Всички заместник-председатели на Софийски градски съд са подали оставка. Става дума за Десислава Попколева, ръководител на Гражданско отделение – въззивни състави и и.д. шеф на СГС вече повече от година, Албена Ботева, ръководител на Гражданското отделение, и Даниела Борисова - ръководител на Наказателното отделение, която разглежда и исканията по Закона за специалните разузнавателните средства.

В същото време Висшият съдебен съвет отказа да разгледа оставките, за да не остави новия шеф Алексей Трифонов безпомощен без екип. Той встъпи предварително на поста, без да изчака делото по жалбата на Евгени Георгиев, с която се оспорва избора му.

Ситуацията допълнително се натегна от натиска, упражнен от кадровика в съдебната система Драгомир Кояджиков да не се чака делото по жалбата, с която се оспорва избора му. Самият Кояджиков тогава посочи като аргумент, че настоящото ръководство на съда се разпадало и не можело да се справи със задълженията си.

Днес, пак по предложение на Кояджиков, ВСС реши, че оставките на тримата заместник-председатели, управлявали съда досега, не са спешни и те трябва да останат, за да не се оголва ръководството.

За по-малко от две седмици Кояджиков сменя позицията си за работата на СГС. В средата на януари той посочва, че от дълго време СГС се ръководи от изпълняващ функциите председател, както и „почти пълното разформироване на управленския екип поради напускане на зам.-председателите на съда, водещо след себе си до дезорганизация на работата и до постигане на резултати под оптималните за продължителен период от време, невъзможност за провеждане управленската програма на избрания от СК за административен ръководител, които обстоятелства пораждат сериозна опасност от увреждане на особено важни държавни и обществени интереси“.

Днес Драгомир Кояджиков настоява да не се бърза с приемането на оставките, за да не се оголва ръководството на най-големия съд на България.

Това не може да не ни кара да се замислим дали случайно не се е бързало нарочно с избора на Алексей Трифонов.

От свои източници ФАКТИ научи, че новият председател на СГС все още не е включен в централната система за разпределение на дела. По правило избраните за председатели на съд в страната им се разпределят 30% от делата. При редовите съдии натовареността е 100%.

ВСС предпочете Алексей Трифонов пред Евгени Георгиев, въпреки че Общото събрание на съдиите от СГС подкрепи него.

Въпросът с форсираното встъпване в длъжност на Алексей Трифонов, но и отказът да се приемат оставките на досегашните заместници ни кара да мислим, че се прави пореден опит за овладяването на СГС.

На ключова позиция се поставя човек, който няма необходимите качества да ръководи. Освен това магистратите са недоволни от противоречивите оценки, които получават за работата си.

Самият Евгени Георгиев оспорва избора на Алексей Трифонов с аргумента, че съдийската колегия не се е съобразила с решението на общото събрание на съдиите в СГС и така е нарушила принципа за последователност и предвидимост при кадровите си решения, защото в други случаи го е правила.

Софийският градски съд отдавна е заложник на интриги и натиск от всякакъв характер - политически, корпоративен, корупционен и т.н. Това е в основата и на скандалите около избора на ръководството му, започнали през 2011 г. с назначаването за председател на семейната приятелка на Цветан Цветанов - Владимира Янева, въпреки че конкурентката ѝ Величка Цанова, с много опит и авторитет, бе подкрепена от съдиите там, припомня в. „Капитал“. След отстраняването на Янева заради множество нарушения и образувано наказателно производство срещу нея новият председател Калоян Топалов бе подложен на масирана агресивна кампания в медиите на Пеевски и в крайна сметка сам подаде оставка.

Припомняме, че Алексей Трифонов идва от Софийския апелативен съд. През 2017 година бе заместник-министър на правосъдието в служебното правителство на Огнян Герджиков. Преди години Трифонов бе член на Централната избирателна комисия от квотата на ДПС.

С последните решения на ВСС кашата в СГС е напът да се превърне в пълен батак, ако обжалването на избора на Алексей Трифонов все пак успее.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини