Според Горанов и Борисов България стъпи на първото стъпало по кредитен рейтинг на Балканите. След България, на по-долните стъпала, са останали Румъния с 30% по-високи заплати и Гърция с 50% по-високо заплащане от нас. За хора очевидно по-бедни от съседите оценката на финансовите пазари не само повдига самочувствието, а дори ни позволява да погледнем от високо всички, които са след нас. Не е далеч времето когато сме били "прусаците" на Балканите. Тези с кредитния мерник вероятно залагат на България да стане утре балканския "Сингапур". Перспективата е съблазнителна, ако е вярна. За да се реализира тя обаче са необходими хора. Млади, работливи, заредени с вяра и сигурни в бъдещето. Това е слабото място на високата кредитна класация. Показателите, върху които почива оценката на Standard & Poor's, е пълна мистерия. Ако те се позовават на републиканската статистика вместо на републиканската пътна мрежа, скоро може да изпреварим и Германия.
Всекидневието на българите реално е на светлинни години от успехите в класирането на реномираната агенция. Това, което вълнува жителите на с. Ардино, е как да стигнат до Кърджали без да спукат гума, например. В Перник пък се питат трябва ли да чакат кредитният рейтинг да се качи с още една стъпало, за да се изплакнат с вода, та дори тя да е студена.
По клиничните пътеки "новината" също предизвика оживление. В чакалните на лечебните заведения надеждата съживи духовете повече от колкото трябва. За голяма изненада ефектът от новия рейтинг се оказа отрицателен за здравната каса. Успехът на двойката Горанов-Борисов повиши значително кръвното налягане на болните от хипертония. Подобно на кредитния рейтинг, тяхната консумация на хапчета скочи стремглаво нагоре и отвори нова пробойна в бюджета на държавата. В заключение, счетоводителите от Standard & Poor's изглежда са си взели белята с "добрата вест", която оповестиха. Притиснати между стъкмистиката на управляващите и реалността между теорията и практиката, те сами се озоваха в ролята на "магаре на мост".
Автор: Божидар Чеков