Отидете към основна версия

5 067 35

В магазина, в ресторанта, на работното място: все повече расизъм в Германия

  • германия-
  • мюсюлмани-
  • расизъм-
  • мигранти

Особено често чужденците се сблъскват с дискриминационно отношение, когато търсят жилище под наем

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Дискриминация в магазина, в ресторанта, на работното място или докато търсиш жилище под наем: в Германия чужденци често стават жертва на дискриминация. През 2019 расистките прояви са нараснали сериозно.

 

Насилствената смърт на Джордж Флойд предизвика мощна протестна вълна в САЩ. Бруталното задържане на тъмнокожия американец шокира и хората в Германия. Въпреки пандемията от коронавирус, в края на миналата седмица в Берлин, Мюнхен, Кьолн и други градове в страната хиляди излязоха на протест срещу расизма.

Все повече дискриминация на расова основа

И в Германия мнозина стават жертва на расова дискриминация. Според новия годишен доклад на Антидискриминационната служба към германското правителство, през 2019 тези случаи са се увеличили с 10% и са достигнали близо 1200. Това е сериозно покачване, смятат авторите на доклада. А спрямо 2015 година тези случаи дори са се удвоили. Днес случаите на дискриминация на расова основа съставляват една трета от всички случаи на дискриминационно отношение, с които се занимава Антидискриминационната служба.

В Германия "проблемът с расовата дискриминация е налице от години, а страната често не осигурява последователна юридическа подкрепа на засегнатите", заяви при представянето на доклада временният ръководител на службата Бернхард Франке. Това може да има "фатални последици, които застрашават и единството в обществото", предупреди той.

Франке посочва, че 2019 е била година, в която "омразата и груповото човеконенавистно отношение са оставили дълбоки и болезнени следи". Той припомня за ужасното убийство на политика от ХДС Валтер Любке, извършено от десен екстремист заради подкрепата, която Любке е оказвал на бежанците, както и за кървавото престъпление в синаготата в Хале. Омразата обаче се изразява и в "много други по-дребни ежедневни прояви на дискриминация", допълва Франке.

Това е само върхът на айсберга?

Според доклада, много от засегнатите имат усещането, че от години в Германия няма подобрение в това отношение, че въпреки нападенията и убийствата, обществото продължава да не взема насериозно тревогите и страховете на хората с чужди корени.

Расистките нагласи и настроения се изразяват в най-различни ежедневни дискриминационни прояви: от обявите за жилища под наем, в които чужденците са нежелани наематели, през дискотеките, в които мигрантите са смятани за проблемни посетители, до поведението на началника, за когото в разказания от колегите расистки виц няма нищо лошо.

Преди няколко дни колумнистът на "Ди Велт" Жак Шустер обърна внимание именно на тези ежедневни прояви на расизъм. Той призова германците да не се самозалъгват, че нямали нищо против чернокожите. "Те забравят, че нашите чернокожи са турците, арабите, румънците и българите. А който не вярва, нека попита тези хора какво им се налага да слушат, докато си търсят жилища в Лайпциг, Люнебург или Котбус, в Кил, Гьорлиц или Гелзенкирхен", коментира Шустер.

Когато чужденец търси жилище или работа

Особено често чужденците се сблъскват с дискриминационно отношение, когато търсят жилище под наем. Всеки трети посочва, че се е сблъсквал с дискриминация. Същевременно 41% от наемодателите признават, че имат големи или много големи резерви да отдадат под наем жилището си на чужденец.

Законът за равноправието забранява подобно неравностойно третиране, но правната защита срещу расова дискриминация на пазара на жилища се характеризира с "няколко правила, допускащи изключения", посочват от Антидискриминационната служба. В нейна експертна оценка се казва, че в Германия не се прилага в достатъчна степен "Директивата на ЕС срещу дискриминацията". 

През 2019 година Антидискриминационната служба е работила по 3850 случая. Най-много са случаите на дискриминация на етническа основа, следвани от тези по полов признак (29% от всички), заради увреждания (26%), възраст (12%), по религиозни причини (7%) и други. В Германия хората се сблъскват най-често с дискриминационно отношение на работното си място или при търсенето на работа.

Следват случаите на дискриминация при търсенето на жилище, по време на пазаруване, при посещения в ресторант, при сключването на застраховки или извършването на банкови операции, става ясно още от доклада на Антидискриминационната служба.

 

 

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 7 гласа.

Свързани новини