Отидете към основна версия

5 793 42

Как приключи голямата измама на Кремъл

  • референдум-
  • измама-
  • владимир путин-
  • путин-
  • кремъл-
  • русия-
  • гласуване-
  • крим

Капанът на Кремъл беше зададен умело

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Изпълнявайки обещанието да не променя Конституцията за себе си, Путин все още „влачи“ промените в един пакет. Кремъл го нарече "триумф" и фактът, че гласуването се проведе под принуда и почти цялото бюджетно зависимо население на страната, от Мосводоканал до последния войник, от пациенти в родилни отделения до затворници, гласува, не го натоварва много. Прави ли са или не, никой не го интересува. Международните медии съобщиха за невероятни нарушения и безпрецедентни методи за гласуване на места, неподходящи за това.

Гласуването на измененията се проведе от 25 юни до 1 юли. Според Централната избирателна комисия на Русия 77,92% от избирателите одобриха изменения в основния закон, 21,27% са гласували против. Избирателната активност е 67,97%.

Тези сборове на гласуване показват едно - мнозинството от населението е силно зависимо от държавата и не е готово да следва волята си. Тези цифри не демонстрират степента на подкрепа за режима. В Русия вече няма нормален избирателен процес и няма да има политически режим: всякакви избори винаги са глас „за“. Степента на надеждност на резултата по принцип не може да се провери. Основният инструмент на изборните игри е принудата на безразличните и зависимите. Онези, които участваха в гласуването, желаейки да покажат на всички своя вот „не“, всъщност дадоха повече легитимация на самия вот, увеличавайки избирателната активност. Което беше нужно на Кремъл. Капанът беше зададен умело.

В резултат на това всички противници на сегашното правителство загубиха максимално. Обаче не можеше да е другояче. В продължение на няколко месеца властите успяха да изградят и отстраняват грешки от дълбоко слоеста система от манипулации и фалшификации с безпрецедентни размери, в сравнение с които предишните "въртележки" бяха малки градски инициативи. Денонощна и широко разпространена кампания, масово принуждаване на държавните служители да гласуват, предсрочно гласуване у дома, липса на обичайно наблюдение, лотарии и други начини за финансово стимулиране, публикуване на анкети и дори резултати на гласуване преди приключването му и пр.

Независимите наблюдатели отбелязаха безпрецедентна измама по време на гласуването. На Запад този вот беше наречен "триумф на един човек" и "лебедова песен на остатъците от демокрацията" и призовава за лишаване на руската делегация от право на глас в Съвета на Европа. Измененията бяха критикувани от руски защитници на правата на човека и Венецианската комисия. Опозицията и нейните привърженици обвиняват 67-годишния Владимир Путин, че се стреми да стане президент за цял живот.

Въпреки това измененията влязоха в сила на 4 юли и Путин подписа указ, който обезсилва президентския му мандат и му позволява да се кандидатира отново за президент. Оттук нататък му остават още шестнадесет години. Нулирането на крайните срокове отвори нов хоризонт за него. Да, през 2036 г. той ще навърши 84 години и може би ще реши да назначи приемник преди това време, без да чака деменция. Но във всеки случай измененията в конституцията освободиха ръцете му през следващите десетилетие и половина. И какво ще бъде това десетилетие, не е трудно да се отгатне.

Така, например, първият законопроект, внесен в Думата, прилага изменения в Конституцията, които ще изпратят всички правила на международното право в ада. Според тази инициатива призивите за отчуждаване на част от територията на Руската федерация, включително исканията за връщане на временно окупирания Крим, сега ще бъдат приравнени с екстремизъм. И всички законопроекти, свързани с връщането на Крим в Украйна, ще бъдат обявени за неконституционни. Крим ще бъде последван от Донбас. Вече много експерти предполагат, че тестваната схема за гласуване се е превърнала в репетиция за бъдещи избори в Русия и проникването на кремълските протежета в Луганск, Донецк и Крим във федералните власти и регионалните избрани органи.

Изпълнението на Кремъл чрез референдум няма нищо общо с демокрацията, а по-скоро в името на вечния Путин и „стабилността“, която царят обеща под формата на социално-икономическа стагнация, консервативен национализъм и антидемократично „гробищно мълчание“. Това е най-странното гласуване след разпадането на СССР, като се има предвид, че процедурата, продължила седем дни, е проведена според специално приет закон, а не по закон за референдум, и в същото време няма правно значение, тъй като измененията бяха одобрени предварително от парламента.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 32 гласа.

Свързани новини