Отидете към основна версия

3 578 16

Проф. Атанас Тасев: Имаме нужда от АЕЦ „Белене”, защото трябва да има нещо стабилно в държавата

  • белене-
  • аец белене-
  • атанас тасев-
  • ядрена централа-
  • сигурност-
  • експерт

По отношение на сигурността, АЕЦ „Белене” няма да представлява риск

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

България има нужда от проекта АЕЦ „Белене”, при който геополитическият фактор е балансиран. Това заяви в интервю за ФАКТИ енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

Експертът е на мнение, че проектът за атомна електрическа централа трябва да бъде осъществен, защото изведнъж можем да се окажем с огромен дефицит, а модерната атомна централа ще ни даде нужната енергия.

„Изведнъж можем да се окажем с огромен дефицит. А са необходими базови мощности, за да е стабилна енергийната система. Именно АЕЦ „Белене” може да осигури тези мощности, защото другите енергийни източници са преходни”, посочи проф. Атанас Тасев. Той каза, че категорично имаме нужда от АЕЦ, защото природният газ например е преходен източник, а атомната технология не се влияе от външни природни фактори. Атомната енергия ще има все по-голяма роля в т.нар. „зелена сделка”, чиято цел е намаляване на парниковите газове.

Експертът е на мнение, че политиката може да се окаже препъни-камък за осъществяването на проекта, защото полиците могат да го „прецакат”, въпреки нуждата от базови мощности, за да е стабилна енергийната система. Подобен проект, по думите му, е една машина за пари, от която при участие на държавата между 30-50% ще отидат в нея. По отношение на инвеститорите, проф. Атанас Тасев смята, че геополитическият фактор е балансиран. По-рано се появи информация, че три големи компании – „Росатом”, „Дженерал Електрик” и „Фраматом” – могат да обединят усилията си.

По отношение на сигурността, АЕЦ „Белене” няма да представлява риск, защото ще има най-модерните системи за безопасност и сигурността е гарантирана, каза още проф. Атанас Тасев. „Ако изключим аварията в Чернобил през 1986 година, няма тежка ядрена авария с участието на човек. От гледна точка на безопасността, всичко е гарантирано. Това се отнася и за съхранението на отработено ядрено гориво, като до момента няма инцидент с такова. Трябва да има нещо стабилно в държавата, АЕЦ „Белене” е този стабилен енергиен остров. По отношение на служителите, които ще оперират централата, ние имаме традиция – АЕЦ „Козлодуй”, имаме и катедра в Техническия университет по топлоенергетика и ядрена енергетика”, заяви проф. Атанас Тасев. Проблемът е да се започне, защото една централа се изгражда 10 години, а ние можем да изгубим специалистите, които да отидат на работа в турската АЕЦ „Аккую” например, посочи професорът.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 11 гласа.

Свързани новини