Отидете към основна версия

6 437 61

Лицата на протеста пред ФАКТИ: За премахнатата блокада в Пловдив от първо лице

  • протест-
  • палатков лагер-
  • пловдив-
  • полиция-
  • блокада

"Искаме обяснение от Рогачев защо беше премахната блокадата, откъде идва тази заповед - дали от по-високо ниво като министерство или на местно ниво например от кмета" каза Даниел Михайлов - Викенти

Снимка: mitakis.com
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Даниел Михайлов - Викенти е на 23 години и е актьор. Наскоро завършва актьорство майсторство за драматичен театър в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и от два месеца е актьор в Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов". Освен актьор, Даниел Михайлов - Викенти е един от активно протестиращите граждани на антиправителствените протести в Пловдив.

Когато палатковите блокади на Панаирния мост в Пловдив биват премахнати от полицията около 04:00 часа в петък сутринта, Даниел, по собствени думи, е един от последните двама души, които полицията принуждава да се отдръпнат от моста. Свързахме се с Даниел Михайлов – Викенти, за да говорим за случилото се на Панаирния мост в нощта на 20 към 21 август, за причините за протестира, за неговите искания и за следващите действия на пловдивската протестна общност. Какво каза той пред ФАКТИ, четете в следващите редове:

- Какво се случи на Панаирния мост, когато полицията премахна палатките и блокадата?

- Ние бяхме подготвени, очаквахме, че ще дойде полицията и ще се опита да премахне палатковия лагер. На предишната блокада на Чифте баня преди две седмици хората не са очаквали полиция. Просто са ги дръпнали в четири ъгъла и са им направили проверките. Сега очаквахме полиция и се бяхме събрали в центъра на палатковия лагер. Когато видяхме бусовете на жандармерията, седнахме на земята и преплетохме ръце един с друг, за да не можем да бъдем премахнати от платното.

- Колко души бяхте протестиращите?

- Около 30. Мисля, че с точност - 28 души, а дойдоха седем буса на жандармерията, четири патрулки и около 40 полицаи.

- Какви пътища беше блокирал протестният лагер?

- Лагерът беше блокирал само моста. Уличките, които са веднага след моста бяха свободни за преминаване. Живущите можеха да минават, просто трябваше да се заобиколи от съседния мост. Не бяхме спрели движението, например към жилищни сгради.

- Какво се случи след като полицията дойде?

Около нас застанаха десетина от полицаите. Започнаха да ни искат лични карти, казахме им, че след малко ще им дадем. Няколко човека от нас си държаха личните карти в ръцете. За да не се пускат, подадоха личните си документи.  През това време останалата част от полицаите започнаха да премахват палатките, палетата, автомобилните гуми – всичко, което беше на блокадата. След като освободиха от тези неща, г-н Рогачев (старши комисар Йордан Рогачев, директор на ОДМВР Пловдив) с думите: „Давайте!“, явно им даде команда, защото започнаха да ни дърпат, за да ни отстранят от пътното платно.

Всичко се излъчваше на живо във Facebook, имаме видео. Започнаха да премахват хората един по един с грубо дърпане. Дори момичетата бяха дърпани по този начин. Аз останах от последните двама човека на платното. Държахме се един за друг с едно момче. Дойде един полицай и каза: „Ще се пуснете ли или ние да ви накараме да се пуснете?“. Ние просто замълчахме и стегнахме ръце. Започнаха да дърпат и нас, единият полицаи дори използва обидни думи към мен: „Няма ли да се пускаш бе, цървул?“. Това се чува в един от записите.

Изнесоха ме, завлачиха ме няколко метра по асфалта, след което ме изправиха и ме вкараха в един бус на жандармерията. Вътре поискаха да си предоставя личната карта, аз я предоставих, около 10-15 минути стоях в буса, след това, мисля, че заместник-директорът, не му зная името, но едно от високопоставените лица в полицията, се показа на вратата на буса и каза: „Събирате палатките и си тръгвате веднага. Няма да ви караме в районното“. Отговорих му, че аз не зная за какво могат да ме закарат в районното, защото не съм извършил никакво престъпление или пък нещо, заради което трябва да ме карат в районното. Той повтори да махаме палатките и да си тръгваме.

Провериха на абсолютно всички личните документи, провериха по-голямата част от нас за алкохол.

- Обясниха ли ви защо проверяват за алкохол?

- Зададох им този въпрос, да. Аз не бях пил нищо и нямах проблем да дам проба за алкохол. Дори и да бях пил, пак щях да дам проба. Казах им: „Аз нямам книжка, на какво основание ме проверявате за алкохол?“.  Единият полицаи ми отговори: „За пиене на обществено място“. В определени части на Пловдив – мисля, че става въпрос за парковете като например Градската градина, има забрана от местната власт за пиене на обществени места след 23:00 часа. Мисля обаче, че проверката не е задължение на полицията, а на общинска охрана, която отговаря за това.

Това ми каза полицаят: „Заради пиене на обществено място“. Попитах го дали ме е видял да пия нещо, аз вкъщи може да съм пил две бири и да отида на протеста. С мълчание ми отговориха.

Дадох проба за алкохол. Палатките бяха отстранени встрани, на тротоарите. Има един ресторант точно до мястото, където беше блокадата. Собственикът на ресторанта ни подкрепяше. Позволи ни да ползваме тоалетната на ресторанта, дори ни приготви храна. Точно до самия ресторант има една тревна площ, която е до пътя. Ние се събрахме там, след като сгънахме всички палатки. Полицията дойде и ни каза: „Тръгвайте си!“. Ние им казахме, че сме в частен имот, не на обществено място, а и дори да сме на тротоара няма как да ни накарат да си тръгнем.

Един от организаторите говори с Рогачев, каза му, че чакаме репортерката на bTV. Не я чакахме, казахме го, за да спечелим време. Стояхме там, остана само един бус на жандармерията с нас. Стояхме в тази тревна площ до сутринта, след това дойдоха журналистите, разказахме пред тях и около 08:30 напуснахме мястото.

- Какви са исканията на протеста ви?

- Исканията са първо, оставка на кабинета на Борисов, след това оставка на главния прокурор Иван Гешев. Искаме още и обяснение от Рогачев – защо беше премахната блокадата, откъде идва тази заповед, откъде му е наредено. Дали от по-високо ниво като министерство или на местно ниво – например от кмета. Искаме да обясни, защото не излиза в медиите и не казва нищо. Не са излезли още и с изявление. Медиите също получават отказ.

Аз имам лично мнение за Гешев – няма да му искам оставка, ако прилага законите за всички. Не може да разследва една институция за нещо, а например записите – не. Не може така избирателно да работи прокуратурата.

Аз от последната седмица искам пловдивския митрополит Николай да бъде отлъчен от Светия Синод след това негово изказване на един от най-големите християнски празници и да няма нищо общо вече с църквата и с християнството в България. Не може да се политизира по този начин нещо, което няма нищо общо с политиката.

- Какви действия ще предприеме пловдивската протестна общност оттук насетне?

- Отново ще има масов протест през седмицата. Може би ще има автошествие от Пловдив. Масов лагер ще има в четвъртък и този път ще направим всичко възможно да не бъде премахнат, защото сега не подадохме жалби за полицейско насилие и за нарушаване на закона например с пробите за алкохол, а знаем защо го правят.

Малко преди да дойде полицията, отстрани до нас имаше една групичка от хора, които никой не познава. Дойдоха половин час преди полицията. Те нито дойдоха при нас да поговорим, нито се хванаха за ръце с нас. На тях също им бяха взети проби за алкохол. Имаме някакви съмнения, че това бяха някакви поставени лица – за отчитане на статистика.

Например имаше едно момче, на което му отчете 0,35 промила, което е положителна проба за алкохол. В данните, които МВР извадиха такава проба не се споменава. Имаше също момче, чиято проба беше 1,8 – това беше най-високото. Те са написали за някаква проба от 2 промила. Имаме съмнения, че данните не са истински.

- Какви са Вашите лични искания, защо протестирате?

- Искам промяна в системата на културата най-вече – това е моята сфера, аз съм актьор. Мога да Ви дам един пример – в България от годишния държавен бюджет за култура се отделят 0,20%. В Швейцария този процент е 4,1. Това е 20 пъти по-високо. За мен културата е нещо свято и нещо много важно за всяка една държава и всеки един народ. Това нещо е съхранило много народи. Сферата на културата в България обхваща много неща – дори археологията е в Министерството на културата. Всички от осемте изкуства също. Не мисля, че 0,20% е достатъчно и трябва да се подпомагат повече българските творци.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 26 гласа.

Свързани новини