Отидете към основна версия

12 898 43

Какво означава присъдата над Веселин Марешки

  • воля-
  • веселин марешки

Доказателство ли е това за независимостта на българския съд?

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Лидерът на "Воля" Веселин Марешки беше осъден на четири години затвор за изнудване. Доказателство ли е това за независимостта на българския съд? Петър Чолаков потърси отговори от двама адвокати.

Според някои присъдата на г-н Марешки доказва, че в България има независими съдии; според други, това е форма на рекет, като целта е да бъде мотивиран Марешки да обслужва (още по-ефикасно?) политически интереси. Той твърди, че станал „жертва” на „брюкселския мониторингов доклад”, за да „има осъдени олигарси”. Какъв е Вашият прочит?

Адв. Николай Хаджигенов: Марешки все още е невинен до влизане в сила на присъдата. Всичко останало е защитна реч без значение от посоката на интереса и долнопробно „политическо“ интересчийство.

Адв. Емил Георгиев: Трудно е да се даде отговор на този въпрос, доколкото нито присъдата, нито мотивите към нея са публично достъпни за прочит и анализ. Що се отнася до брюкселския мониторингов доклад, не ми е известно правителството ни да е включвало делото на Марешки в списъка си със „знакови дела“ на българското правосъдие, за чийто напредък рапортува в Брюксел. Актуалният доклад се очаква за 23 септември, което е следващата седмица - да видим ще бъде ли отчетено това дело там по един или по друг начин.

Заместник-председател на българския парламент е осъден. Какво говори това за „качеството” на българската демокрация?

Адв. Емил Георгиев: Не бих казал, че е индикация за качеството на българската демокрация. По-скоро сочи, че гласоподавателите на Марешки или са доста снизходителни в очакванията си към неговата личност, или попадат сред онези, за които е особено важен принципът, че човек е невинен до доказване на противното (с влязъл в сила съдебен акт). Все пак той е подсъдим по делото, за което на втора инстанция бе осъден, още от 2015 година. В това си качество той се яви както на президентски избори през 2016, така и на парламентарни през 2017 и няма данни да му е попречило в резултата.

Могат ли да се правят сравнения със случая „Христо Бисеров”? Срещу Бисеров (също зам.-председател на НС) имаше досъдебно производство за данъчни престъпления и пране на пари, но впоследствие бе оправдан по всички обвинения, а и осъди прокуратурата?

Адв. Николай Хаджигенов: Не. Обвиненията на Бисеров бяха несъставомерни изначално, т.е. беше съден за нещо, което не е престъпление.

Адв. Емил Георгиев: Засега по-скоро не, въпреки че ще можем да преценим окончателно едва след произнасяне на третата инстанция по делото на Марешки. Впечатляващото при Бисеров бе, че прокуратурата изначално му повдигна негодни обвинения, основно за валутни престъпления, от което логично последваха както оправдаванията на всички 3 съдебни инстанции, така и осъждането на прокуратурата за причинени на Бисеров вреди.

Как ще се развие, според Вас, оттук нататък казусът „Марешки”? Предстои случаят да бъде гледан от ВКС с председател Лозан Панов?

Адв. Николай Хаджигенов: Ще бъде назначен съдебен състав, който ще има съдия-докладчик, председател на състава и прочие. Лозан Панов е административен ръководител на ВКС, което няма нищо общо с единоначалието в прокуратурата, където става само това, което каже главният прокурор. В съда НЕ е така. Иначе има два варианта. Правосъдие в чистият му вид или това което получи Цветанов. Ще видим.

Адв. Емил Георгиев: Кой е председател на ВКС не е от особено значение. Да не забравяме, че заради публично изразяваните си позиции Панов е под постоянните атаки на „кафяви" медии, политици, главен прокурор и мнозинството във ВСС. Последното, прочее, му отне дори стопанисването на сградата на Съдебната палата.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 45 гласа.

Свързани новини