Как би могло да се опише посещението на премиера Бойко Борисов в населените с мюсюлмани села във Велинградско? Като пробив в "крепостта на Пеевски"? Флирт с българомохамеданите? Или просто поредна инспекция с цел овации и публични благодарности? Отговорът гласи: всичко накуп.
Предизвестени бисове
Преди по-малко от месец Борисов пропусна откриването на най-милото му: третия лъч на столичното метро, проект за около 400 милиона евро. Това беше и единствената лента за рязане до момента. Причината: заплахата да попадне под обсадата на протестиращи. И докато в центъра на София може и да го освиркват, в Родопите е друго. Там му казват, че се прекланят пред него.
През уикенда премиерът се качи на 1400 метра надморска височина, за да си говори с ходжи от района и да чуе благодарностите от "помашкия ГЕРБ", по определението на кмета на село Рохлева Мустафа Пашалиев. Там протестиращи нямаше, само хвалебствия за управлението на Борисов и скандирания да не подава оставка. "Т’ва го няма и по Запада!", казва Пашалиев във видеото, публикувано във Фейсбук, сочейки асфалтиран път. "А викат народът не те иска!", отвръща Борисов. "Благодарни сме ви тука! Ако кажеш, ще дойдем и сто човека (в София - бел.а.)... При нас нали знайш какво е положението - където върви кметът, там и хората с него!", казва в отговор Пашалиев и тук премиерът сменя темата.
Салих Трончов, ходжа от велинградското село Магерово и граждански активист, който от три години се бори за 9 км асфалт, обясни пред Дойче Веле защо по време на премиерската визита няма протестиращи, а само аплодиращи. "Когато се предвижда такова посещение, за него се известяват само кметове на ГЕРБ. Хората не знаят и така край Борисов са все симпатизанти." Трончов е известен с битката си за асфалтиране на 9-километровия черен път, по който ежедневно учители и други пътуват до работните си места, а учениците се извозват в миниван. Чрез този "път" трите села Цветино, Абланица и Магерово се свързват с Велинград.
За този черен път Бойко Борисов не отвори дума, но затова пък в Кръстава обеща асфалт за 2 километра, че и физкултурен салон - от предстоящата втора актуализация на държавния бюджет.
Все още "крепост на Пеевски"?
Община Велинград е част от Пазарджишкия избирателен район, където по традиция първи в кандидат-депутатската листа на ДПС е Делян Пеевски. Влиянието на Пеевски в района обаче отслабва, също и на ДПС. Някои от кметовете, посрещнали Борисов през уикенда, в т.ч. и Пашалиев, са тръгнали от ДПС. На последните местни избори обаче победиха конкурентите си от партията на Доган. Преминаването им към ГЕРБ е заслуга на бившия Втори - Цветан Цветанов, който също е активен в региона, търсейки подкрепа за новата си партия. Неслучайно след отстраняването му м.г. коалиционният партньор Валери Симеонов провидя дългата ръка на ДПС - заради пробива на ГЕРБ в смесените райони.
Пред хората в Грашево обаче Борисов сложи и Цветанов, и Пеевски под един знаменател: "Кои са идвали? Цветанов и Пеевски - и нищо не са направили!... Или може и да са направили, не се вижда!". И обеща 50-100 милиона лева за пътища в планината. А в Кръстава му казаха: "Никаква оставка! Народът е с вас!."
Битката за гласовете на помаците, както предпочитат да се наричат българомохамеданите, няма да е лесна. В "крепостта на Пеевски" от избори на избори гласовете за ДПС намаляват. На евроизборите през 2014 година ДПС беше първа политическа сила в 13-ти избирателен район Пазарджик - с около една четвърт от гласовете. На евроизборите през 2019 обаче е изпреварено от ГЕРБ. На парламентарните избори през 2014 ДПС е на трета позиция след ГЕРБ и БСП с 16%. Три години по-късно, на изборите през 2017, пак е на трета позиция, но едва с 12,6%.
"Щом ходжите публично заговориха, че ДПС нищо не са направили за района, това е знак, че влиянието му намалява", смята Салих Трончов. За нишата, която се отваря, със сигурност ще се борят и ГЕРБ, и Цветановата "Републиканци за България". "Много хубаво говорят на жълтите павета, да дойдат в тоя регион и да видят каква битка водят ГЕРБ и ДПС, кметовете са само от тези две партии…", призова Борисов от джипката. Но макар да говори за "битка", благодарение на ГЕРБ, ДПС станаха незаобиколим фактор в общинския съвет на Велинград.
Обещания и волфрам
В Кръстава Борисов обеща още, че мина за добив на волфрам край селото няма да има и слуховете, че пътят се прави заради нея, са лъжа. "Ние бехме тия, дето спрехме мината. Какви мини, какви волфрами. Като некой каже подобна глупост, го хвани за ухото", обърна се той към кмета Салих Узунов.
Точно преди три години във Велинград Цветан Цветанов обяви, че ГЕРБ няма да допусне проектът да се случи. Последва заповед на Басейнова дирекция-Пловдив за учредяване на санитарно-охранителна зона, въз основа на която бяха отхвърлени намеренията на инвеститора "Ресурс 1", от групата на КЦМ-Пловдив. С решение от юли т.г. Административен съд - Пловдив, обяви заповедта за нищожна. Предстои да се произнесе и ВАС, а протестите във Велинград срещу концесията, дадена в края на управлението на тройната коалиция, се възобновиха. Така че премиерът може да гарантира, че добив на волфрам няма да има само ако знае какво ще е съдебното решение.
В София Борисов няма как да си купи подкрепа с обещание за няколко километра асфалт, но пък би могъл да резне лентата на отсечката на метрото от Красно село до Горна баня, планирана за края на годината.
Тя може и да е последната, прерязана от него лента, ако се вярва на Цветанов. Преди броени дни той заяви: "Следващ мандат с премиер Борисов няма да има."
Автор: Емилия Милчева