Отидете към основна версия

5 350 56

"Студентски протест" пред ФАКТИ: Имаме призив към сегашните управляващи - понесете отговорността за действията си

  • студентски протест-
  • протест-
  • студенти-
  • оставка

"Искаме да живеем в страна в която се ценят обективните качества и способности на потенциалната работна сила, а не тяхната примиримост, удобство и склонност към корупционни практики", казват студентите

Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На 15 октомври 2020 година, след месеци на антиправителствени протести, в тях официално се включиха и българските студенти. Дотогава, разбира се, студентите участваха активно в протестите, но именно на тази дата те се включиха официално в протестите като общност със свои конкретни искания и каузи. "Студентски протест" е именно онази група български студенти, които застанаха до паметниците на братята Евлоги и Христо Георгиеви при парадното стълбище на ректората на Софийския университет и призоваха за оставка на различни европейски езици.

"Ние ще участваме активно в протестните действия с нашите съграждани, отстоявайки гражданската си позиция и борейки се срещу статуквото за бъдещето на България. Убедени сме в ангажираността на младото поколение и искаме законодателната, изпълнителната и съдебната власт да видят какво ни завещават. Нека ние, студентите, заедно събудим техните съвест, морал и срам!", казват студентите.

От ФАКТИ се свързахме със "Студентски протест", за да говорим за качествата на държавата България, в която искат да живеят, за каузите, които ги вълнуват, за промените, които искат да постигнат. Разговора ни четете в следващите редове:

- Отвъд очевидния отговор срещу правителството, срещу какво се борят студентите на своите протести?

- Фактът, че сме избрали да продължим образованието си именно тук, подсказва, че имаме желание да останем в тази държава и занапред. Ние сме млади хора, на които им предстои да изградят живота си в бъдеще. Това означава, че се нуждаем от една стабилна основа и от нормална среда на развитие.

Тази среда в последните десетки години градивно се руши. Борим се цялостно срещу модела, не просто срещу това правителство. Срещу произвола във високите етажи на властта, даващ отражение и върху обществото. Срещу шуробаджанащината, конформизма и всичките им произволни проявления в публичната сфера. Срещу неоснователната, вредна и неадекватна поносимост към мнозинството от некомпетентни, послушни и безпринципни министри в кабинета. Срещу избирателно ефективно работещата прокуратура в страната, олицетворявана от самозабравил се и лъжлив главен прокурор. Срещу поръчковите медии, излагащи невярна, цинична и манипулативна информация. Защото измежду партиите, които в момента са в парламента няма значение кой ще е на власт. Те всички по един или друг начин са свързани с метастазиралата "Държавна сигурност" и единствената разлика ще е кои икономически кръгове ще се облагодетелстват, а общата ситуация в държавата няма да се промени.

- А за какво се борите?

- Борим се за промяна. Както е казал Сократ: "Тайната на промяната е не в това да фокусираш цялата си енергия в борба срещу старото, а в създаване на новото". За широка съдебна и образователна реформа. Защото това са двете неща, които ако функционират правилно, постепенно ще подобрят положението във всяка една сфера. Промяна в отношение на гласуването и разпределянето на държавния бюджет. Промяна в отношение на критериите, по които се назначават лица на фундаментални длъжности. Промяна в отношение на това какво се цени истински в обществото - удобство, послушателство, конформизъм, безпринципност и липса на съвест или компетентност, постоянство, дисциплина, независимост и моралност.

- Каква трябва да бъде ролята на студентската общност в обществото, във вземането на решения, според Вас?

- Студентската общност е бъдещето на всяка държава. От това следва именно ние да сме тези, които изискват и очакват най-много от управляващите. Студентското съсловие трябва да играе роля на проводник на идеите и позициите на младите хора пред обществото. Във всички западни държави позициите на студентските общества са от голяма значимост за процесите в една страна. У нас това съсловие, както всяко друго, е апатично към всичко случващо се и това трябва да се промени.

Студентската общност трябва колкото се може да запазва независимостта си и да канализира енергията и непримиримостта си спрямо дейности контролиращи и представляващи спирачка за корупцията и своеволието на управлението. Трябва да защитава с цената на всичко равните възможности за реализация и справедливата конкурентоспособна среда за развитие, понеже в противен случай се измества идеята на висшето образование и сме обречени на нискокачествен стандарт на живот. Тези дейности непременно трябва да включват протестиране, при нужда, и изразяване на политическото си право на глас.

- Смятате ли, че сред младите хора има политическа апатия?

- Да, категорично! Определено имаме наблюдение, че не само сред младите, а цялостно сред българското общество е налице политическа апатия. Причините за това могат да се обусловят най-лесно като комбинация между разочарование, породено от неосъществени очаквания в миналото, липса на заложено в обществото съзнание за реално търсене на политическа отговорност и нежелание за никакво вмешателство в теми за политическа активност, прикрепено от своя страна с интерес занимаване единствено със собствени битови и лични проблеми.

Трябва непременно да се отбележи, че ролята и качеството на най-популярните медии в страната неимоверно допринася за тази политическа апатия чрез подбиране на единствено удобна информация, която да се предоставя на зрителите или читателите. Във всяка една страна с изградени демократични традиции държавата полага усилия, за да подбуди политическа нагласа у младите хора.

- Студенти от какви специалности се включиха в антиправителствените протести?

- В антиправителствените протести се включиха множество студенти. Палитрата от специалности и университети стана доста цветна и богата. Присъединиха се колеги от СУ, МУ, УНСС, ТУ, УАСГ. Получихме подкрепата и на колеги, учещи в други градове.

- Обединяват ли ви общи политически възгледи, независимо от коя страна на спектъра или ви обединява по-скоро нещо различно?

- Обединява ни непримиримостта, отвращението от порочния модел на пълните шкафчета, от безочието, шуробаджанащината, безскрупулността и престъпността по високите етажи. Обединяват ни не политически възгледи, а желанието да живеем в правова държава. Доказало се е, че досегашните управляващи не се водят от предизборните си платформи и обещания, а от моментния си интерес, така че трябва първо да достигнем някаква елементарна основа на демокрация, за да можем да говорим за позиции в политическия спектър.

- Вие дадохте предложение семестриалните такси на студентите-доброволци в COVID отделенията да се опростят - какво се случи с тази идея?

- Тази идея беше предложена на министър Красимир Вълчев и беше споделена с министър Костадин Ангелов. За момента, въпреки ентусиазма на министър Вълчев, идеята не е реализирана.

- Какви други предложения бихте дали на управляващите - не само по отношение на студентите, а на всички граждани?

- Съвети към сегашните управляващи нямаме, понеже съвет се дава, когато поне малко бъдеш сигурен, че може да бъдеш чут или отразен. Правителството показа категорично, че не желае да признае зависимостта си от студентската маса и не уважава техните позиции - “Към младите и хората, които със сигурност не ни харесват - и ние не харесваме тях”, каза премиерът на Република България. Вместо съвети, имаме призив към сегашните управляващи. Не като студенти, а като граждани - понесете отговорността за действията и бездействията си през последните 10 години. Недейте да фалшифицирайте резултатите от изборите, защото рискувате хората наистина да се предприемат крайни протестни действия срещу вас, вкоренили се във властта с цената на всичко.

- В каква България искате да живеете?

- Искаме да живеем в страна отлепена от дъното на повечето класациите в ЕС - за нива на корупция, за бедност, най-висока смъртност, най-застаряващо население и най-мръсен въздух. В страна, в която се ценят обективните качества и способности на потенциалната работна сила, а не тяхната примиримост, удобство и склонност към корупционни практики. Властта трябва ясно да съзнава от какво има нужда България, за да се повиши стандарта на живот и позицията на държавата в международен план. Промяната е жизненоважна за бъдещето на страната и ние ще се борим до последно за реализирането ѝ, който и да е на власт.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 37 гласа.

Свързани новини