Отидете към основна версия

3 745 50

Рут Колева за ФАКТИ: Пет минимални работни заплати не са достатъчни, но биха дали глътка въздух на сектора

  • рут колева-
  • музиканти-
  • свободна практика-
  • отворени писмо-
  • коронавирус-
  • мерки-
  • изпълнители

"За нас важна победа е и обещанието на премиера да се въведе квота за излъчване на национална музика в радио ефира, каквато има в много държави по света", коментира Рут Колева

Рут Колева; Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В петък над 1000 български музиканти на свободна практика изпратиха отворено писмо към премиера Бойко Борисов и министъра на културата Боил Банов.

"Oт caмoтo нaчaлo нa кoрoнaвируcнaтa кризa музикaлният ceктoр прoяви рaзбирaнe и прeди първия и втoрия лoкдaун гoлямa чacт oт кoлeгитe пo coбcтвeнa инициaтивa oтмeнихa рeдицa кoнцeрти и учacтия, зa дa дaдaт дoбър примeр, кaктo и нeпрecтaннo призoвaвaхa нaceлeниeтo дa ce cъoбрaзявa cъc cитуaциятa и дa cпaзвa вcички прeпoръчитeлни мeрки", пишaт музикантите на свободна практика в cвoeто пиcмo.

„Ниe, музикaнтитe oбaчe, кaктo и вcички cвързaни c дeйнocттa ни прoфecии, упрaжнявaни кaтo cвoбoднo нaeти лицa, нe пoлучихмe никaквa зaщитa. Aкo бизнecът в Бългaрия, пoдпoмoгнaт oт рeдицaтa cпacитeлни мeрки, тeпървa щe ce cблъcквa c икoнoмичecкa нecтaбилнocт, нaшият ceктoр e в тeжък кoлaпc oт eднa гoдинa“, написаха още те и настояха за създаването на механизъм за пoдпoмaгaнe и кoмпeнcирaнe нa музикaлни твoрци нa cвoбoднa прaктикa, кoитo нe ca oбвързaни нa щaт c държaвнитe и oбщинcки културни инcтитуции.

Последва среща между представители на музикантите на свободна практика и властта. Рут Koлева, Орлин Павлов, Росен Ватев и Марина Василева се срещнаха с премиера Бойко Борисов, министъра на културата Боил Банов и финансовия министър Кирил Ананиев. Стигна се до решение музикалните творци на свободна практика да получат по 5 минимални работни заплати и осигурителните вноски към тях като еднократна помощ в условията на пандемията.

Това означава, че около 1000 музиканти ще получат 4350 лева (3250 лева плюс 1100 лева осигуровки) като за целта са предвидени 4 267 000 лева. Средствата ще бъдат осигурени от Министерския съвет през тази седмица, съобщиха от пресслужбата на МС.

За да говорим за инициативността от страна на музикантите на свободна практика по въпроса, за необходимите промени в законодателното третиране на музикантите и за степента на удовлетвореност сред взетото решение за подпомагане, от ФАКТИ се свързахме с Рут Колева. Разговора четете в следващите редове:

- В писмото се казва, че музиката не е "декоративен лукс" - какво е правилното третиране на музиката в конкретната ситуация?

- Музиката е от огромно значение за националното богатство на България в културологичен и икономически смисъл. Тази индустрия е била доста печеливша преди пандемията и трябва да се третира като такава.

- По време на срещата с премиера Борисов и министър Банов говорихте за механизъм за подпомагане на музикантите - отпуснатите пари окачествявате ли ги като механизъм?

- Не само, механизъм за подпомагане и стимул за създаване на качествено културно съдържание е и за в бъдеще този сектор да бъде стимулиран чрез финансиране. За нас важна победа е и обещанието на премиера да се въведе квота за излъчване на национална музика в радио ефира, каквато има в много държави по света. Това ще стимулира по естествен начин изпълнители и автори да повишават качеството на работа и ще спре процеса, в който много пари излизат извън България под формата на отчисления за авторски права, както е в момента.

- Говорейки в цифри, какъв е минимумът на държавната помощ, която би покрила базисни нужди?

- Смятаме, че 5 минимални работни заплати не са достатъчни да компенсират една година безработица, но биха дали глътка въздух на сектора.

- Това, че чак сега и след инициативност от ваша страна, се стига до мярка за вас, за какво говори?

- Говори, че дълги години този сектор е бил неглижиран и практически забравен от институциите.

- Исканията в отвореното писмо бяха ли посрещнати от страна на институциите?

- След като дълги месеци бяха абсолютно игнорирани, макар министър Банов открито да бе заявил, че са напълно основателни, чак сега се стигна до някакъв резултат.

- В какъв момент идва отпусната помощ?

- Идва в момент, в който много голяма част от музикантите са на прага на екзистенциалния минимум и е спешно и наложително да бъдат компенсирани от държавата за невъзможността да практикуват професията си.

- А всъщност как музикантите на свободна практика посрещате ежедневните разходи в последната година, в която концерти няма?

- С помощ от близки и приятели в голяма част от случаите. Спестяванията им отдавна са свършили и голяма част от тях вече нямат никакъв начин да се издържат финансово поради невъзможност да работят и поради факта, че като хора практикуващи свободна професия няма как дори да се впишат в бюрото по труда. Няма нито един държавен механизъм, който да защитава тези хора от безработица.

- Защо музикантите на свободна практика всъщност не попадат в нито една от мерките?

- Заради дългогодишна политика, която изцяло е игнорирала този сектор и хората, които работят в него.

- На срещата с премиера и министър на културата бяха адресирани и други проблеми - в каква посока трябва да се промени законодателната уредба на музикантите на свободна практика?

- На първо време е много важно да се създаде ясен регистър на хората в този бранш. Това е важен инструмент, който би ни спасил от подобна ситуация в бъдеще.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 11 гласа.

Свързани новини