Отидете към основна версия

6 683 84

"Концентрационен лагер на сто километра от Москва"

  • алексей навални-
  • концентрационен лагер-
  • москва-
  • русия-
  • наказателна колония-
  • владимир путин-
  • затвор

Алексей Навални е строго охраняван, понеже "съществува риск да избяга"

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Къса подстрижка, уморен поглед, напълно безизразно лице: Алексей Навални, най-известният затворник в Русия в момента, публикува в понеделник в социалните мрежи своя снимка. "Никога не съм предполагал, че на стотина километра от Москва може да съществува истински концентрационен лагер", се казва в текста под нея.

Затвор в наказателната колония

Преди няколко дни 44-годишният опозиционер беше прехвърлен в наказателната колония ИК-2 в градчето Покров на около два часа път с кола от Москва. Там той ще прекара следващите две години и половина. В началото на февруари 2021 руски съд замени негова условна присъда с изпитателен срок, изтекъл миналата година, с ефективна присъда, тъй като е нарушил условията на присъдата. Става въпрос за времето, прекарано от Навални в Германия, където той се лекуваше след опита да бъде отровен. В текста на Навални под снимката, който вероятно е бил разпространен от адвокатите му по негово искане, опозиционният политик описва наказателната колония иронично като "приятелски концентрационен лагер", в който ругатните и обидите били забранени и за всичко си имало строги правила. Дотук не бил усетил "дори намек за насилие". Но на фона на строго опънатите тела на другите затворници, които стоели прави и дори се страхували "да движат свободно главите си", започвал да вярва на разказите за това как доскоро там хора са били "пребивани с дървени чукове почти до смърт".

Алексей Навални е строго охраняван, понеже "съществува риск да избяга". Нощно време го будят на всеки час: надзирател влиза при него с видеокамера, за да го заснеме, изричайки на глас часа на проверката. В посланието си в социалните мрежи Навални изпраща поздрави на всички от "Сектора със строг режим А". По информация на руски медии, това фактически е затвор с още по-строг режим вътре в наказателната колония ИК-2. Руските наказателни колонии са печално известни с тежките условия в тях. Неофициално те се делят на "червени" и "черни". В "червените" колонии всички правила се определят от управата, а спазването им се контролира и от някои от затворниците. Осъдените, настанени в "черните" колонии, имали повече власт и се наслаждавали на някои свободи. Колонията в Покров е от "червените", казва пред Дойче Веле Константин Котов. 36-годишният опозиционен политик е бил във въпросната наказателна колония. През 2019 година той е осъден на година и половина лишаване от свобода за участие в неразрешена демонстрация в Москва. Той е бил пуснат на свобода неотдавна.

Самият Котов не е бил физически насилван, но е виждал и чувал как други затворници са били пребивани. "Особено популярно изтезание са ударите по ходилата. Затворникът ляга на земята, събуват му обувките, краката са изправени с ходилата нагоре и започват да го налагат, примерно с дървен крак от табуретка. Това много боли." Котов не вярва, че това може да се случи и на Навални. По-скоро той е заплашен да бъде подложен на психически тормоз, например да бъде тикнат в изолатора, както били постъпили навремето и с него. Шест пъти Котов бил предупреждаван, че го очаква наказание, веднъж защото друг затворник му услужил с неговите ръкавици. "Пристигнах там през ноември 2019 и вече беше студено", разказва той. И на него му се полагал чифт ръкавици, но в склада били свършили. Котов уточнява, че в наказателната колония затворниците прекарват доста време навън - например един час за сутрешната проверка и още един за вечерната. По време на проверките ръцете трябва да се държат кръстосани зад главата, забранено е да се пъхат в джобовете.

Все още не е ясно какъв труд ще полага Навални

Друг път Котов бил предупреден заради това, че не бил поздравил един от надзирателите, а веднъж защото най-горното копче на дрехата му не било закопчано. Заради такива "провинения" затворник дори може да бъде изпратен в изолатора. Те служат и като аргумент против възможното предсрочно освобождаване. Освен това в наказателните колонии съществувал и карантинен блок, където, по думите на Котов, изобщо не ставало въпрос за изолирането на болни хора. Целта била затворниците да страдат допълнително. Така например там можело да накарат осъдените 10 пъти на ден да спортуват или да пишат обяснение всеки път, когато някой служител на затвора ги заприказва. Алексей Навални все още е "нов затворник". Не е ясно какъв труд ще полага той в лагера. В началото на март руската разследваща платформа "The Insider" съобщи, че в предишни години затворниците в наказателната колония ИК-2 са шиели мъжко бельо, включително за служителите на руските затвори.

Автор: Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 37 гласа.

Свързани новини