И пак видяхме Путин в тайгата. Този път не гол до кръста на кон, а управлявайки всъдеход. По-интересен е обаче въпросът какво се криеше зад този ефектен мизансцен. Коментар на Иван Преображенский.
Руският президент Владимир Путин и министърът на отбраната Сергей Шойгу отидоха на зимна почивка в Република Тува – по родните места на министъра. Официалният сайт на президента съобщи, че Путин се е разхождал пеша из тайгата и се е возил на всъдеход, а Шойгу показал на държавния глава работилницата си, където се занимавал с дърворезба. За реална почивка ли става дума или за маскарад? И какви могат да бъдат последствията от подобни сбирки в тайгата?
Тайгата като бутафория
Новите чистички кожуси като че ли са ушити специално за тази фотосесия. Работилницата и всъдеходът са излъскани до блясък, което със сигурност не е било евтино. Но парите са похарчени напразно – зрителят трудно би могъл да бъде убеден в реалистичността на тази фотосесия. Но за да бъде постигнат или надминат ефекта от една предишна акция, при която Путин яздеше гол до кръста в Република Тува, сега би трябвало двамата каубои поне да срещнат някоя мечка в гората. Но нито една мечка не би могла да проникне през президентската охрана.
Тайгата предлага и друго предимство. Там Путин няма да е принуден да коментира ареста на губернатора на Пенза Иван Белозерцев, обвинен във взимане на подкуп.
А то и бездруго няма кой да постави такъв въпрос на президента – охраната на Путин държи на разстояние и последните остатъци от свободната преса. Пък и какво ли наистина да попита? Корупцията и подкупите са нещо ежедневно в Русия. А губернаторите са максимално несамостоятелни и подчинени на Кремъл.
Но защо президентът все пак се отправи към тайгата? Да не би това да е било работно съвещание в стил „колективно посещение на сауна“, каквито едно време редовно правеха съветските ръководители? Ако е ставало дума за работа обаче, би било интересно да научим подробностите от разговора на Путин с Шойгу, а не да ни демонстрират способностите на Путин да кара всъдеход. Та нали не живеем вече в СССР, а в страна с демокрация, макар и да е само показна.
Какво още навежда на мисълта, че в тайгата се е състояло някакво съвещание? Например решението на Путин да се ваксинира непосредствено след завръщането си от Република Тува – след като почти половин година отбягваше имунизацията. Едва ли съветът да се ваксинира му е бил даден от някой сибирски шаман, случайно минал покрай работилницата на Шойгу. По-скоро решението е било взето от президента заедно с министъра. Или е присъствал още някой, който отсъства от снимките? А може и Путин да се е ограничил с компанията на Шойгу, за да могат без свидетели да обсъдят слуховете за увеличаващото се влияние на силовите структури, за отслабващите позиции на президента или за нарастване на напрежението в Донбас?
Тайгата като мизансцен на политиката
Отговорите на тези въпроси ще останат си тайна. Политиката в Русия е станала непублична, кулоарна, няма кой да задава въпроси, да не говорим, че в Кремъл никой няма да им отговори. И се оказва – както например стана през 2014 година, че се взимат решения, за които руснаците научават от Путин години по-късно.
Този вид политика – от тайгата – очевидно представлява опасност за страната. Но в момента никой не е в състояние да попречи на Путин да взима решенията по стратегическите теми кулоарно. Съвременна Русия се различава от СССР по отношение на политическата откритост само по това, че ако преди важните въпроси се решаваха в сауната, сега се решават в тайгата.