Отидете към основна версия

5 917 147

Игри на нерви в Черно море: руската агресия може само да ожесточи НАТО

  • русия-
  • нато-
  • черно море-
  • крим

САЩ и съюзниците им са в състояние ефективно да използват военноморската си мощ и да демонстрират присъствие из целия световен океан

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Инцидентът с британския ескадрен миноносец край бреговете на Крим потвърждава: НАТО все по-често ще демонстрира, че смята полуострова за украински, а Украйна - за свой съюзник, пише в коментара си Константин Егерт.

Британският кораб бил на не повече от 100 метра от руските. По радиото излъчвали предупреждения за откриване на огън. В небето кръжели двайсет бойни самолета на руските военно-космически сили. Надалеч отеквали гърмежи.

Така описва инцидента с ескадрения миноносец на кралските военноморски сили „Дифендър" кореспондентът на БиБиСи Джонатан Бил, който се намирал на борда на британския кораб във водите на Черно море недалеч от кримския нос Фиолент.

В съобщението на руското министерство на отбраната всичко изглежда още по-драматично: руските военни откриха предупредителен огън в непосредствена близост до „Дифендър". БиБиСи не потвърждава това, но както обичайно при подобни случаи, инцидентът би могъл да има и значително по-тежки последствия, ако дори един офицер от ВМС или пилот на самолет сгреши - независимо от коя от страните.

НАТО: Крим е Украйна

Британците се намирали в пределите на 12-милната крайбрежна зона, която от гледна точка на международното морско право е в украински териториални води. Руските власти редовно съобщават за провеждането на продължителни учения в акваторията на Крим, за да сплашат военноморските сили на държавите от НАТО, които напоследък все по-често влизат там.

Демонстрацията на непризнаването на анексията на полуострова от Москва е ключова част от черноморската стратегия на Алианса, разработена след 2014-а година. Тя предвижда на практика постоянно присъствие в региона на натовски кораби, при това не само на черноморските страни членки на Алианса. Други акценти в тази стратегия са едва ли не целогодишни съвместни учения на различни нива, модернизация на военните флотове на страните членки и активно сътрудничество с Украйна и Грузия - без участието им обаче в съюзническите учения. Между другото, присъствието на кореспондента на БиБиСи на британския кораб не е случайно - военното министерство кани журналисти да отразяват само истински важните мисии.

Точно това предизвиква особено голямо раздразнение в Кремъл. Украйна вече е много близо до статута на „глобален партньор" на Алианса, какъвто имат например страни като Австралия, Южна Корея и Йордания. Нещо повече - Киев започна мащабна програма по модернизацията на флота. „Дифендър" плавал към Грузия след посещение в Одеса, която след загубата на Севастопол след анексията на Крим стана главна база на военноморските сили на Украйна.

На борда на британския разрушител заместник-министърът на отбраната на Украйна, министърът, отговарящ за доставките на отбранителна техника за британската армия, Първият лорд на Адмиралтейството (командващият британския военно-морски флот) и представители на военния концерн Babcock подписаха меморандум за намерения - предпоследната стъпка към договор за закупуването от Украйна на съвременни бойни кораби от Великобритания. Сделката ще включва още обучение на персонал и модернизация на ремонтните докове.

Не е изключено да става дума за превръщането им, ако не в пълноценни военни бази, то поне в центрове за логистика и ремонт на корабите на държавите от НАТО. Ако тези планове се осъществят, може да се окаже, че анексията на Крим е станала отправна точка за превръщането на Черно море в ключов регион тотално военно възпиране на Путинова Русия от страна на САЩ и техните съюзници.

Путин вече не плаши Алианса

Независимо от показната акция, Кремъл е разтревожен. Това, че Русия сложи ръка на Крим и военната база в Севастопол, не компенсира изоставането на руския флот от американския. САЩ са в състояние ефективно да използват военноморската си мощ и да демонстрират присъствие из целия световен океан. А Русия няма никакви шансове да промени това дори в средносрочен план.

Путин и военният министър Шойгу знаят добре, че НАТО не признава Крим за руски и че Алиансът няма да се откаже да изпраща свои кораби в 12-милната зона на полуострова. А това означава, че всеки опит да бъдат прогонени оттам натовците може да прерасне в реални бойни действия и да причини жертви. Но руското ръководство не може да спре, тъй като - както винаги - се безпокои да не демонстрира слабост.

Както неведнъж се е случвало - руските власти се опитват да плашат американците и европейците с неадекватното си поведение, което обаче все по-рядко ще им се разминава. Агресивните действия на Кремъл ще доведат само до ожесточаването на НАТО, включително в района на Черно море. Алиансът вече е престанал да се плаши от любимата игра на Путин "Кой ще мигне пръв".

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 92 гласа.

Свързани новини