На фона на обострянето на вътрешнополитическата ситуация в Чехия поради ситуацията около публикуването на информация за участието на руските специални служби в експлозиите на складове за боеприпаси във Врбиетице през 2014 г., опозиционната коалиция "Сполу" събра достатъчен брой подписи за свикване на извънредно заседание на Камарата на депутатите (горната камара) за гласуване на вот на недоверие на правителството на малцинството на движението АНО 2011 и Чешката социалдемократическа партия.
Правителството на Андрей Бабиш отдавна не се ползва с доверието на гражданите и дейността му не е в интерес на Чешката република.
На 2 юни 2021 г. комисията по външна политика, отбрана и сигурност на Сената на Чехия направи предложение за започване на процедура за импийчмънт срещу чешкия президент Милош Земан.
Земан демонстрира, че е дезориентиран, погрешно тълкува Конституцията и реалността по такъв начин, че обърква причината и следствието: „той не действа в съответствие с клетвата си, а по отношение на медиите нарушава Хартата на основните права и свободи . "
Намеренията на опозиционните сили да изразят вот на недоверие на проруското правителство на Чехия и да инициират процедура за импийчмънт срещу президента Земан все още не са постигнали целта си, но процесът ще продължи поне една година.
В същото време подобни действия на опозицията свидетелстват за активното начало на предизборната кампания в Чешката република и могат да донесат допълнителни дивиденти на опозиционните сили под формата на подкрепа от гласоподавателите.
Сенатор Фишер каза, че комисията, която сега разглежда случая, разчита на публичните изявления на Земан. Едно от тях е например изявлението на Земан, че разследващите имат повече от една версии за експлозията във Врбетица. Всъщност това е опитът на Земан да "оправдае" руските власти.
Миналата година горната камара започна конституционно дело срещу Земан.
Цялото дело все още е висящо. Мнозина споделят гледната точка на сенатора Фишер и са съгласни, че Земан не може да изпълнява задълженията си на президент на Чешката република.
Активирането на опозиционните сили също ще има положително въздействие върху общата подкрепа на Чехия за Украйна, тъй като някои представители на опозиционните партии в Прага планират активно да използват вътрешнополитическата конфронтация в комбинация с руско - украинската военна конфронтация в предизборната си кампания.
На 9 юни Сенатът на парламента на Чехия прие резолюция "За текущата ситуация на територията на суверенната държава Украйна, окупирана от войските на Руската федерация", която изрази подкрепа за Киев.
Марк Олшевски
политически анализатор
Чехия-Украйна
*Заглавието е на ФАКТИ