Отидете към основна версия

8 944 78

Промяната в Народното събрание скърца. Лъчът светлина е Кирил Петков

  • народно събрание-
  • народното събрание-
  • парламентът-
  • промяна-
  • продължаваме промяната-
  • управляващо мнозинство-
  • кирил петков

Ако управляващото мнозинство не вземе спешни мерки - как да се адаптира и да вземе превес в парламента, последствията няма да са добри. Нито за тях, нито за демокрацията с парламентарно управление като цяло

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

47-мото обикновено Народно събрание на България работи вече три седмици и оформящите се тенденции не са добри. Те ни носят още от същото и дори по-лошо - oпозицията в лицето на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" диктува дневния ред и се ориентира в обстановката значително по-успешно от управляващото мнозинство.

И не, не става въпрос само за високопарните слова от трибуната на парламента, а за това, че например вчера половината работно време отиде в оплюване на машинното гласуване от "Възраждане", ГЕРБ и ДПС, инициирано от "Възраждане". Споменаването на тези формации за втори път в едно изречение говори, че те се оформят като някакъв вид опозиционна коалиция.

Няма никакво логично обяснение защо хрумките на "Възраждане" заемат челно място в дневния ред на Народното събрание, при положение, че има изключително важни и актуални теми за обсъждане. Например фрапантно скъпият ток за бизнеса, например все още невъведеният за сградата на парламента и държавните институции зелен сертификат, например реформата в правосъдието. Това са важните теми, но мнозинството в парламента изглежда отби номера до празниците, а инициативата за пореден път в кратката ни демократична история бе преотстъпена на представителите на Министерски съвет.

Положението вчера стана още по-лошо, когато от трибуната на Народното събрание Костадин Костадинов заплаши с революция, ако бъде въведен зелен сертификат за достъп до сградата на законодателния орган. На тази декларация председателят на парламента Никола Минчев отговори с: "Благодаря Ви".

За съжаление засега председателят Минчев не се откроява с характер и силни политически позиции и явно градацията на най-важния пост в държавата се отлага отново. Минчев е поредният, който е приел ролята на просто някакъв медиатор и администратор, вместо да е основната политическа фигура, както е предвидено в Конституцията.

Чест прави на Кристиан Вигенин от БСП, че бе единственият, който окачестви реториката на Костадинов като недопустима. Никой друг не се обади. Този подход към поведението на "Възраждане" - на игнориране, се наблюдава още от времената, в които те бяха извънпарламентарна сила и очевидно е неработещ. Срещу опасния популизъм трябва да се противостои твърдо.

Зелен сертификат за достъп до сградата на Народното събрание и всички други държавни институции трябва да бъде въведен като част мотивационната кампания за ваксинация. И е крайно необяснимо защо вчера и днес не бе разгледан проектът за решение на "Демократична България", който е в тази посока (внесен още на 10 декември). Двоен стандарт не трябва да има нито ден повече.

Ако управляващото мнозинство не вземе спешни мерки - как да се адаптира и да вземе превес в парламента, последствията няма да са добри. Нито за тях, нито за демокрацията с парламентарно управление като цяло.

Хубавото е, че сега вероятно някои от по-опитните сред тях виждат, че да вкараш в парламента някого само защото е млад, добре изглеждащ и с добро образование, не на всяка цена носи успех, а дори напротив - опитните демагози с дългогодишен парламентарен живот зад гърба си те правят за смях.

"Продължаваме промяната", макар и с друг мотив, вероятно по-благочестив, правят същата грешка като ГЕРБ - волно или неволно омаломощиха парламентаризма с действия или бездействия за сметка на водеща роля на изпълнителната власт. Там бяха изтеглени по-силните фигури и парламентът осиротя, изглежда безличен с много малки изключения.

Тези, които декларираха възстановяване на парламентаризма - "Демократична България", правят точно обратното. Вместо да използват високата трибуна на институцията Народно събрание и да заявят позициите си по определени важни теми, те пишат постове във Фейсбук. Точно това направиха Елисавета Белобрадова и Христо Иванов - инфлуенсърът народен представител коментира споменатото по-горе вербално изстъпление на Костадин Костадинов, а съпредседателят на ДБ темата за лустрацията и гафа на Стефан Янев за допълнителното натовско подкрепление.

Въпреки че не е много хубаво да имаме привкус на премиерска република, Кирил Петков и по-точно неговите решения и поведение, са единственият лъч светлина за момента. Премиерът Петков ни представи отлично на международно равнище в първите си изяви, отмени назначението в МВнР на ченгета от кървавочервения злокобен комунизъм и даде ясно да се разбере, че позицията на министъра на отбраната Стефан Янев за допълнителните натовски войски в България си е лично негова, а не на правителството ни. Което само по себе си също не е добър сигнал и само можем да се надяваме, че Янев е осъзнал сериозната грешка, която допусна.

Да се надяваме също, че след празничния период Народното събрание ще започне да обсъжда сериозни неща и ще започне да прави законодателните промени, които са с приоритет за гражданското общество. А приоритет номер 1 несъмнено е реформа в правосъдието, която да донесе справедливост в обществото - нещо, което е приоритет и за читателите на ФАКТИ според резултатите от една от последните анкети.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 67 гласа.

Свързани новини