Отидете към основна версия

6 432 68

"При нас идват хората, които нямат нищо". Стела Николова, доброволец в центъра за бежанци от Украйна във Варна за ФАКТИ

  • стела николова-
  • варна-
  • център за бежанци-
  • бежанци-
  • украйна

"Призовавам хотелиерите да отворят своите хотели за хората, пристигащи от Украйна. Има нужда координационни центрове да бъдат създадени поне в Русе и Бургас", посочи бившият народен представител

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Адв. Стела Николова, народен представител от “Демократична България” в 45-тото и 46-тото Народно събрание, се включва като доброволец към Центъра за съдействие на бежанци от Украйна във Варна в първите дни от заработването му на 5 март т.г. Центърът се занимава с това да посреща пристигащите от Украйна хора, да ги настанява в черноморските хотелски бази, да събира и предава дарения от храна, хигиенни материали и дрехи и да подкрепя пристигащите украинци с каквото може и с каквото е необходимо.

Центърът се помещава в Спортната зала във Варна (б.р. Дворец на културата и спорта, бул. „Княз Борис I-ви“ 115, Варна) като сградата е предоставена на доброволците от областната управа, която получава сградата от Община Варна. Центърът обаче не се обслужва от държавни служители, а от доброволци. В него към момента доброволстват около 100 човека, които работят на смени по график. Най-голяма е необходимостта от доброволци, които говорят руски или украински, за да комуникират с бежанците. Доброволците, които не говорят тези езици, се занимават с логистика, с приемане на дарения. Координационният център работи денонощно. В него доброволстват много студенти, които денем посещават лекции, а нощем помагат на украинските бежанци, разказва Стела Николова. Някои от вече пристигналите от Украйна хора, след настаняването си се връщат в центъра, за да се превърнат сами в доброволци и да помагат.

Всеки ден центърът публикува актуален списък с най-необходимите продукти - хигиенни материали от първа необходимост, четки и пасти за зъби, сапун, шампоан, кърпи, консервирани храни и храни за бебета и малки деца. Във Варна пристигат автобуси с хора по всяко време на денонощието. Към момента в района на Варна - в Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена, Балчик, Генерал Тошево, дори в Слънчев бряг са настанени около 10 хиляди майки с деца, разказва Стела Николова, с която от ФАКТИ разговаряхме както за работата на центъра, така и за необходимата допълнителна помощ.

“Казаха се и се изписаха тонове неистини. Вероятно има хора от Украйна, които разполагат с някакви средства, но те са малцинство. В центъра идват хората, които нямат нищо. Вчера се запознах с една дама, която е настанена във военна база в Св. св. Константин и Елена - тя е избягала с една раничка на гърба. Тя няма дрехи, няма четка за зъби, няма чехли. Няма нищо. Просто е сложила две неща в раничката и е тръгнала. Хората, които идват в центъра, имат нужда от най-елементарни неща като чорапи, бельо, чехли, джапанки, дори дрехи. Хората търсят анцузи, дрехи, с които да стоят затворени в бази. Не им трябват бални рокли, обувки с висок ток - и такива неща бяха дарени. Трябват им обикновени маратонки, джапанки, чехли. Слава богу, базите, които посетихме вчера, за да доставим бебешки пюрета, млека, памперси, защото има малки дечица, са много добре отоплени. Хората се грижат да се създаде някакъв комфорт”, разказа Стела Николова.

“Тези хора не са на курорт. Основно се изхранват в базите с инстантни супи, консерви. Няма възможност да се готви - не защото не искат да готвят и искат да бъдат обслужвани, а защото трябва да има ред. Проблем за хотелите се оказа това, че не могат да намерят персонал, който да готви. Не е редно хората сами да готвят, защото хотелиерите носят отговорност за тях, трябва да има обучен персонал, който да прави това”, обясни тя и допълни:

“Настанените хора си помагат, почистват, за да са в помощ. Грижат се за децата си, искат тетрадки, химикалки, моливи за тях. В центъра работят само доброволци, а всичко, което идва в центъра, са дарения, които се разпределят единствено към нуждаещите се. Има ред, има отчетност, всичко се описва - къде и как отива, никой не си е позволил да злоупотребява. Говореше се, че автомобили с украински регистрации пълнят багажниците си с продукти - да, има такива автомобили. Това са автомобили на украинци, които вече са били настанени и са се върнали в центъра, за да се включат сами като доброволци и да помагат с транспортиране на продукти, които липсват в хотелите и базите, където са настанени украинци. Тези коли доставят до базите и хотелите памперси, детски пюрета, детски храни, хигиенни материали - неща, от които имат нужда майки с деца. Много ми е тъжно, когато прочета, че украинците, които идват у нас, били капризни, не искали да помагат - това не е вярно. Има безкрайно много случаи, в които хората пристигат, настаняваме ги в хотел, а на следващия ден същите хора са доброволци в центъра, за да помагат”.

Майките и децата, които пристигат в Центъра за съдействие на бежанци от Украйна във Варна, биват настанявани преимуществено в хотели и бази, като целта е да не бъдат изолирани, да живеят в общност, да не са сами, да си помагат и да се подкрепят. Хотелиерите се свързват с центъра, като осигуряват транспорт от неговото местоположение до местата за настаняване. Хотелът трябва да е подготвен. Понякога се налага даден хотел да се отвори по спешност, защото автобуси пристигат по всяко време на денонощието, като се цели хотелите да са топли. Ако няма възможност хората да бъдат посрещнати с храна, центърът предоставя сухи готови храни - затова и необходимостта от дарения на консерви е постоянна.

В хотелите се грижат за хората, разказва Стела Николова и обяснява, че често единственото, което хотелиерите взимат от центъра, са нещата, които самите хотелиери не могат да осигурят - хигиенни материали, памперси, бебешки пюрета, каши, адаптирано мляко, истински сокове, дарени от български производители.

“Хората даряват с мисълта, че пристигащите украинци са изстрадали. Те са пътували по 40-50 часа без да слязат от автобуса. Децата са изнервени. Нямаме възможност да предоставяме топла храна в Спортната зала, но се стараем да има чай, кроасанчета за деца, сокче, бисквитки. Успяхме да организираме детски кът в Спортната зала, топло е, има дарени електрически печки, които допълнително включваме”, посочи още бившият народен представител.

Държавната агенция за бежанците има отделено помещение в Центъра за съдействие на бежанци от Украйна във Варна, за да могат да извършват регистрации на пристигналите. Процедурата обаче е бавна, разказва Стела Николова, като посочва, че на ден биват обработени документите на около 30 души. “Правителството взе решение да направи сайт, който е в процес на разработване. Този сайт ще бъде достъпен, съответно ще информираме всички украинци, за да могат сами да направят регистрацията си. Така ще имат достъп до здравеопазване, ще могат да получават помощ и информация за своите нужди. Засега Държавната агенция за бежанците продължава да работи, но капацитетът им не е достатъчен. Там няма толкова много хора, които да могат да бъдат изпратени и да посрещат пристигащите. Само през нашия център са минали около 10 хиляди души, като те вече са настанени”, обясни тя.

Според Стела Николова държавата трябва да помогне за спешно изграждане на центрове за съдействие на украинските бежанци в Русе и Бургас: “Смятам, че правителството трябва да се заеме по-сериозно с възможностите за настаняване. Редно е да се помогне на хотелите, които имат нужда от работна ръка. Военните също имат капацитет да бъдат от помощ. Има нужда координационни центрове да бъдат създадени поне в Русе и Бургас. Хората, идващи от Румъния, пристигат най-вече в Русе и Силистра. В Русе много липсва такъв център. Доброволците там се опитаха да създадат такъв, но нямаха помощ от институциите. В Бургас също са се опитали да направят център, но капацитетът му е много по-малък от този на центъра във Варна, а такъв център е също ужасно необходим в Бургас”.

“Военните имат капацитет да създадат такива центрове, предполагам имат и обучени хора, които да вършат работата, която сега се върши от доброволци. Ако има възможност да изпратят обучени хора и във Варна, разбира се, ще бъдем благодарни - доброволците имат нужда от обучение, трудно е разпределението на нощните смени. Студентите, които през деня работят и посещават лекции, а нощем доброволстват в центъра, не могат да издържат безкрайно дълго. Засега се справяме да осигурим доброволци за през нощта, но имаме нужда от подкрепа”, допълни тя.

В края на разговора Стела Николова отправи следния призив: “Искам да призова хотелиерите да отворят своите хотели за хората, пристигащи от Украйна. Разбирам, че им е трудно, че базите са затворени, че има нужда от почистване. Търсим всякакви варианти и намираме начин. Призовавам хотелите - бяха отделени достатъчно средства, сумата от 40 лева за ден не е малка. Тази помощ ще бъде предоставена, вече е публикувано разпореждането на правителството, правилата са ясни, хотелиерите могат да се запознаят с тях. Не е редно на пожар посред нощ да търсим къде да настаним пристигнали вече хора. Редно е да има яснота кои са базите, колко човека могат да поемат, приемат ли домашни любимци или не. Молим за съдействие”.

С Центъра за съдействие на бежанци от Украйна във Варна можете да се свържете на контактите, посочени във Facebook страницата на центъра. Още контакти можете да намерите в сайта на центъра. Отново на сайта можете да откриете и повече информация как е възможно да направите дарение.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 32 гласа.

Свързани новини