Отидете към основна версия

4 912 87

Омраза към Запада и лоялност към Путин: на кого служи патриарх Кирил?

  • патриарх кирил-
  • русия-
  • украйна-
  • църква-
  • православна църква-
  • война-
  • владимир путин-
  • кремъл-
  • религия

Руският патриарх открито подкрепя агресията на Кремъл и проповядва омраза към Запада. Нима според Кирил това са християнските добродетели?

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Дитрих Брауер не си прави илюзии и не очаква някакви велики дела от руския патриарх Кирил. Но "едно безмълвно отхвърляне на войната щеше да излъчи някаква надежда", казва архиепископът на малката Лутеранска църква в Русия.

Но Кирил попари надеждите на Брауер: Още от първия ден 75-годишният патриарх подкрепя курса на президента Путин. "Неговите думи натъжават и разочароват едновременно", пише Брауер в свой мейл. Той е изпратен още преди патриархът да произнесе следните слова в своята проповед от миналата неделя: "Нека Господ ни помага в тези трудни за нашето отечество времена, да ни обедини, също и около държавните органи". Отново никаква критика към Кремъл. Вместо това Кирил легитимира религиозно нападението на Русия над Украйна като "метафизична битка" на Доброто срещу Злото, казва Регина Елснер от Центъра за източноевропейски и международни изследвания в Берлин. "Това е представата, че Злото, злият Запад с неговите пропаднали ценности, либералност и светски възгледи атакува традиционния свят."

"Злият Запад" е любима тема на Кирил отдавна

Изглежда това е мисията на живота на московския патриарх. Още като отговорник за външните дела на руската църква той не пропускаше възможност да клейми някакъв постмодерен произвол на западните общества и при всяка удобна възможност сатанизираше евтаназията, еднополовите бракове и абортите. Вярващите хора не могат "да приемат едновременно ценностите на семейството и легализирането на хомосексуални връзки", твърдеше Кирил още през 2007 година.

А след като през 2009 г. начело на Евангелистката църква в Германия застана жена в лицето на Маргот Кесман, избраният през същата година за руски патриарх Кирил преустанови диалога с германските протестанти. Тогава от Москва се аргументираха с това, че патриархът не може да се среща с жена епископ. Според разбиранията на Кирил Московски за света и църквата такива неща като жена епископ или равноправие за еднополовите двойки представляват "потъпкване на божиите закони".

Контактите с папа Франциск продължават

По време на войната, която Русия води в Украйна, тезите на Кирил звучат така: Русия просто иска да предпази хората в Източна Украйна от гей парадите, както той заяви Кирил в своя проповед няколко седмици след началото на войната. Трудно е да се прецени какво влияние има Кирил над руския президент. Обратната обаче е видно: Владимир Путин демонстративно търси близостта на православната църква. И докато руското правителство е все по-изолирано международно, патриарх Кирил продължава да е приеман в църковните среди - включително и от папата в Рим. След видеоконференция с Франциск преди няколко седмици Кирил отбеляза със задоволство, че "партньорите ни не са се дистанцирали от нас, нито са се превърнали в наши врагове".

Критика и в собствените редици

В католическата църква обаче се чуват отчетливо гласове, които призовават папата да се дистанцира по-категорично от Путин и от руския патриарх. Теоложката Регина Елснер например смята, че "начинът, по който патриарх Кирил през последните 6 седмици подкрепя войната, ни лишава от възможността вече да говорим помежду си за някакви християнски ценности".

Но също и в собствените редици се увеличава натискът върху Кирил: 260 духовници, представители на Руската православна църква в Украйна, настояват за църковен процес срещу московския патриарх.

Автор: Тилман Клайнюнг

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 48 гласа.

Свързани новини