Това дело ще влезе в учебниците: трима мъже бяха осъдени за свалянето на малайзийския пътнически самолет MH17. Този процес може да послужи и като модел за един бъдещ трибунал за войната в Украйна, пише Роман Гончаренко.
Повече символизъм не е възможен. В деня на произнасянето на присъдата по делото за свалянето на пътническия самолет MH17 над Източна Украйна руски ракети се изсипаха върху Украйна. Отново.
На 17 юли 2014 г., когато една руска зенитна ракета унищожи малайзийския Боинг на път от Амстердам за Куала Лумпур над Източна Украйна, убивайки 298 души, светът беше шокиран. Дотогава мнозина почти не бяха забелязали войната на Русия срещу Украйна, която започна с анексирането на Крим. Говореше се за проруски сепаратисти, а Москва отричаше намесата си.
Грешка, която не омаловажава вината
Осем години и четири месеца по-късно съдиите от Окръжния съд в Хага правдиво заявиха, че по онова време Русия е имала "цялостен контрол" над така наречената "Донецка народна република", включително чрез руски граждани, свързани с Кремъл, които са били част от управата там. Двама от тях вече са признати за виновни задочно и осъдени на доживотен затвор.
Единият се казва Игор Гиркин и е бивш офицер от руското разузнаване, който нарича себе си "министър на отбраната" в Донецка област. Другият - Сергей Дубински - е негов заместник и е служил като офицер в руската армия. За виновен е признат и украинецът Леонид Харченко, който е бил негов помощник.
Според съда и тримата са до голяма степен отговорни за пренасянето на противовъздушна система "Бук" от Русия в Украйна и използването ѝ срещу пътнически самолет, който е бил объркан с украински военен самолет - грешка, която обаче не омаловажава вината. Четвъртият обвиняем, руснакът Олег Пулатов, е оправдан. За ролята му в извършеното престъпление няма достатъчно доказателства, се казва в съдебното решение.
Какво остава от този огромен процес, който започна през март 2020 г.? Нима бруталната руска инвазия в Украйна отдавна не е засенчила случая с MH17? На пръв поглед може да изглежда така.
Опит за бъдещия съд в Украйна
В действителност процесът не приключва с произнасянето на присъдата. Възможно е да има по-нататъшни производства, тъй като не може да се установи "кой е издал заповедта и защо", както казва председателят на съда. На руското политическо и военно ръководство, което очевидно носи частична отговорност за свалянето на самолета, не са повдигнати обвинения по делото.
Това ще се промени най-късно от бъдещ международен трибунал за военните престъпления в Украйна. През октомври нидерландският парламент гласува за създаването на такъв съд. Този трибунал трябва да се занимае със събитията след анексирането на Крим през 2014 г. и може да използва важния опит от делото за MH17.
В края на краищата разследването е било много сложно и е продължило години. Международният екип оценява хиляди часове прихванати телефонни разговори, данни от мобилни телефони и метеорологични данни, разпитва свидетели и провежда сложни експерименти. В историята на гражданската авиация никога досега не е имало подобно изпитание. Холандската съдебна система заслужава най-висока оценка за това.
Доживотна присъда също и за Путин?
Най-важната равносметка е, че лъжите излизат наяве и има справедливост, дори и да се налага да чакате с години за нея. Присъдата е образец и предвестие за това, което очаква в трибунала за Украйна руския президент Владимир Путин и неговото военно ръководство - доживотен затвор. Може би дотогава осъдените сега също ще бъдат арестувани и тикнати зад решетките.