Отидете към основна версия

4 890 57

Путин подцени Зеленски. И много се излъга.

  • владимир путин-
  • подценяване-
  • война-
  • русия-
  • украйна-
  • володимир зеленски-
  • съпротива

Цяла година след руската инвазия Украйна не спира да оказва успешна съпротива

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Роман Гончаренко:

Това е истински световен рекорд. Никой държавен глава не е държал ежедневно речи в подобно дълъг период от време. Володимир Зеленски ги поднася междувременно от почти една година. Видеопосланията на украинския президент са неговата военна хроника – те показват как са се променили и самият той, и страната му от руското нападение насам.

Да погледнем назад: на 23 февруари 2022 година, само няколко часа преди нахлуването на руските войски, Зеленски излезе със специално послание. Той се обърна към своите сънародници, но най-вече към гражданите на Русия, опитвайки се да предотврати задаващата се война. Той призова към протести в Русия – и предупреди: „Ако бъдем нападнати, ако се опитат да ни отнемат страната, свободата, живота ни и живота на нашите деца, ще се отбраняваме“, каза Зеленски на руски. Това бе последният път, в който 44-годишният президент се яви гладко обръснат, с костюм и вратовръзка. „Ако ни нападнат, ще виждат лицата ни, а не гърбовете ни!“, каза той още. И удържа думата си.

"Имам нужда от муниции, а не от превоз"

След нападението Зеленски и неговото правителство останаха в Киев, дори когато руските войски стигнаха до предградията на столицата. Това изненада мнозина. Руският президент Владимир Путин очевидно е смятал, че Зеленски ще избяга в Западна Украйна или в чужбина. Каквито предложения имаше. Даденият тогава отговор на Зеленски пред агенция „Асошиейтед прес“ стана легендарен: „Имам нужда от муниции, не от превоз“. Не е доказано, че формулировката е била точно такава, но именно това е отправеното послание. То донесе на Зеленски много симпатии в чужбина и укрепи бойния дух на неговите сънародници.

В предишните седмици мнозина гадаеха какво ще бъде поведението на Зеленски. Когато западните тайни служби и държавни ръководители предупреждаваха за престоящо руско нахлуване и изтеглиха персонала от посолствата си в Киев, Зеленски реагира чувствително, с недоверие и критика. По-късно той обясни това с желанието да избегне паниката. Руското нападение обаче промени всичко.

Видеозаписите - най-силното оръжие на Зеленски

В речта си на 24 февруари 2022 година, първия ден от войната, президентът вече бе облечен по военному – този стил остава и до днес негова запазена марка. Светът го познава така, именно в този вид той се появява на безбройните си интервюта и по първите страници на медиите. Във втория ден от войната бе заснето неговото най-важно и най-известно видео. Половинминутният запис показва Зеленски и държавното ръководство в президентството в Киев. Основното послание: „Ние всички сме тук, ще останем и ще се борим“. В началото президентът бе склонен на известни отстъпки спрямо Москва – например по отношение на членството на Украйна в НАТО. Но след като се разчу за първите зверства на руската армия и анексията на следващи територии, той започна да отхвърля всеки компромис. И беше наясно, че мнозинството от народа му е на негова страна.

Като президент във военно време Зеленски залага на онова, което владее най-добре – комуникацията. Камерата се превърна в най-силното му оръжие. Зеленски снима видеа в градовете, вдъхва увереност, показва своето съпричастие, използва най-верните думи. Освен това постоянно е край фронтовата линия и се среща с войници. В някои от видеопосланията на Зеленски са включени и кадри от разрушени украински градове. Степента на популярност на Зеленски, която бе спаднала драматично преди началото на войната, нарасна многократно след инвазията – в момента е между 80 и 90 процента. Как така Путин го подцени?

Путин не взе Зеленски на сериозно

Отговорите навярно се крият в миналото на Зеленски. Знае се, че той стана доста неочаквано президент през 2019 година. Преди това бе успешен шоумен и продуцент. Кариерата му силно напомняше за филма „Слуга на народа“, в който Зеленски играе ролята на училищен директор, издигнал се по-късно до президент. Очевидно и поради това руското ръководство не възприе Зеленски на сериозно и изглеждаше все по-раздразнено, когато той, вече като президент, отказа да прави големи отстъпки пред могъщия си съсед.

Зеленски в продължение на години се надсмиваше от сцената на всичко украинско и на прозападните политици, докато спрямо проруския президент Янукович бе по-скоро сдържан. Той поддържаше отлични контакти с Русия и печелеше там добре дори и след анексията на Крим, с което предизвика възмущение у някои в Украйна.

Но руската инвазия промени всичко. Критиката към Зеленски замлъкна, а той успя да убеди и скептично настроените към него с това, че остана непреклонен и не избяга от страната. Което вероятно се дължи и на неговата социализация. Зеленски израства в Кривой Рог, промишлен работнически град в Южна Украйна. Той е в привилегировано положение като син на университетски преподавател, но неговото поколение живее в последните години на Съветския съюз, белязани от сериозна престъпност. Една от поуките на онова време гласи: от схватка не се бяга. Когато Путин нападна Украйна, Зеленски си припомни тъкмо тази поука. А господарят на Кремъл го подцени - Путин възприе украинския президент като неопитен слабак, когото смяташе, че ще победи бързо.

Спорът с Вашингтон за ракетата, паднала в Полша, остана изключение

Все пак при Зеленски не всичко върви гладко, правителството му не управлява без грешки. Някои водещи политици трябваше да си отидат, някои близки приятели на президента също загубиха постовете си. Президентът пък предизвика раздразнение в международен план, когато през ноември каза, че руска ракета е паднала в Полша и е убила двама души. Американските данни тогава показаха, че е ставало дума за украинска отбранителна ракета.

Но този случай е изключение. Зеленски вижда основната си задача в това да осигурява помощ за страната си чрез публичните си изяви. Той постоянно апелира към съвестта на западните политици и ги моли – а някои казват дори „проси“ - за оръжие. И го прави го успешно, защото се вижда, че доставките се увеличават. Никой друг президент не е правил толкова много видеообръщения пред парламенти и конференции по света като Володимир Зеленски. Това също е световен рекорд.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 78 гласа.

Свързани новини