Отидете към основна версия

14 468 124

Русия вече гледа отвъд Украйна

  • русия-
  • нато-
  • кремъл-
  • сергей шойгу-
  • владимир путин

Десетилетия наред Москва натрупа по-голямата част от напредналите си военни сили в така наречения Западен военен окръг, сгушен на границите на НАТО, включително близо до балтийските държави

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Разрушителят на танкове AMX-10 RC е използван в далечни бойни полета в Афганистан и в операции за борба с тероризма в Мали. Сега те са разположени като част от френски комбиниран военен ескадрон в Естония, близо до руската граница, за да тренират със силите на НАТО и да демонстрират мускули на западния алианс срещу съседна Русия, пише Foreign Policy.

Десетилетия наред Русия натрупа по-голямата част от напредналите си военни сили в така наречения Западен военен окръг, сгушен на границите на НАТО, включително близо до балтийските държави. Сега много от тези сили са хвърлени в месомелачката в Украйна, където руската армия претърпя опустошителни загуби, чието възстановяване може да отнеме десетилетия.

Но дори докато войната в Украйна се проточва, Русия планира да възстанови силите си, изправени пред новите си и разширени граници с НАТО, според интервюта с множество служители на отбраната и военните от Източна Европа. Длъжностни лица във Вашингтон може и да са оптимистични относно по-дългосрочната заплаха от Русия, която е засяла украинските ниви с трупове на наборници, но в Източна Европа и особено в Балтийските страни нещата все още изглеждат опасни. Русия може напълно да възстанови броя на войските, изправени пред балтийските страни, за период от два месеца до две години, казаха тези служители, създавайки нова заплаха от военен сблъсък между Русия и НАТО, дори ако конфликтът в Украйна не бъде решен.

Дори ако войските и оборудването няма да бъдат със същото качество като тези, разположени в региона преди войната, представители на отбраната казват, че те биха били достатъчно големи, за да извършат нахлуване на територията на НАТО, правейки единици като френския комбиниран оръжеен ескадрон толкова по-значими за възпиращата им стойност.

"Русия има планове да увеличи значително броя на силите зад границите на Естония и Латвия", каза Туули Дънетон, заместник-секретар по отбранителната политика в естонското министерство на отбраната. "Според нашите оценки Русия ще може да възстанови силите си след две години", с потенциал да започне ограничено нахлуване срещу НАТО, каза тя.

Засега руските сили, изправени пред уязвимия североизточен фланг на НАТО, представляват скелет на това, което някога е било там. Надеждите на Русия за бърза победа в Украйна бяха попарени благодарение на военната некомпетентност и ефективната украинска съпротива, принуждавайки Москва да насочи войски от райони далеч на север от Украйна на бойното поле. Но способността на Русия да мобилизира нови войски, дори лошо обучени наборници и резервисти с остаряло оборудване, демонстрира способност, която разтревожи военните плановици в Европа.

Руският президент Владимир Путин досега не е проявявал интерес към разширяване на войната към НАТО, защитен от ядрения чадър на алианса и клаузата за колективна отбрана сред неговите 31 членове, въпреки че е дрънкал много с ядрени оръжия. Но това може да се промени в бъдеще, казват представители на отбраната, особено ако Путин усети военна слабост на източния фланг на НАТО и надуши възможност.

Военни командири на място казват, че Русия може да прибърза с мобилизация в много по-кратък срок, за да събере слабо обучени резервни части по границите си с НАТО - въпреки че ще са необходими две години, за да се възстанови до същите нива, които имаше преди масираната инвазия в Украйна през февруари 2022. Русия, от Петър Велики до Великата отечествена война, винаги можеше да разчита на големи батальони.

"На теория Русия се нуждае от не повече от два месеца, за да възстанови тези способности", пред които е изправена Естония, каза полковник Андрус Мерило, командир на 1-ва естонска бригада във военната база Тапа. "Ако обявят мобилизация, ще е след два месеца. Разбира се, ще се базира на по-старо оборудване, но това няма значение. Танкът си остава танк и ако има голям брой от тях, това ще бъде проблем.

Оценките на висши служители на отбраната и военни командири в Източна Европа поставят под съмнение разказа, че конвенционалните военни способности на Русия са били неутрализирани след повече от година на изтощителни битки и тежки загуби в Украйна. Това схващане е пуснало корени сред някои законодатели и политици в западните столици, включително гласовито малцинство във Вашингтон, което настоява да се натиснат спирачките на помощта за Украйна и да се насочи фокуса към Китай.

"Много е лесно да си мислим, че руската армия е рухнала или е в ужасна беда, но всъщност е неравномерно", каза генерал Кристофър Каволи, върховен командир на НАТО и командващ армията на САЩ в Европа, на конференция по сигурността в Естония този месец. "Сухопътните сили са силно ерозирани; изпаднаха в големи проблеми. ... От друга страна, те също са погълнали много хора. Руската армия, сухопътните сили, днес е по-голяма, отколкото беше в началото на този конфликт".

"Колко време ще отнеме възстановяването? Въпросът е: Колко време ще им отнеме възстановяването, за да се направи какво?", добави той.

Ако конфликтът е изтощил силата и доставките на руската армия, това, което ще излезе от него, може да бъде по-закалено в битки и способно, дори с остаряващото оборудване и недостатъчните доставки. "В близко бъдеще руските офицери, които са оцелели в тежката битка срещу украинците, ще са научили много уроци и за много кратко време те ще бъдат командири на батальони и бригади", каза Мерило. "Те ще бъдат много по-опитни от нас."

Военната база Тапа се превърна в оживен център на дейност през изминалата година, отразявайки нова реалност за това какво възпирането срещу Русия ще означава за НАТО следващите години. Този месец се проведе мащабно военно учение, в което участваха около 14 000 войници от съюзнически държави, за да тренират сценарии за военна конфронтация с Русия. Естония е домакин на многонационална "бойна група" от около 2000 чуждестранни войници, водени от Обединеното кралство и с по-малък контингент сили от Франция и Дания. НАТО създаде общо осем бойни групи - в Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, България, Унгария и Словакия - за да подсили източния фланг на НАТО и да накара Путин да се замисли, ако не и да мигне.

Само две от страните с тези бойни групи - Естония и Латвия - имат пряка граница с континенталната част на Русия. (Русия също има малка обособена част от територия на Балтийско море, Калининград, притисната между Полша и Литва.)

Въпреки че сегашното състояние на руските сухопътни сили на скандинавските и балтийските граници е мрачно, източните и северните представители на отбраната казаха, че руският флот и военновъздушните сили все още може да са на или близо до предвоенните способности в региона. Накратко, мечките все още имат нокти, дори и да спят зимен сън.

"Те могат да режат кабели; те имат своите подводници; те имат своите ракети", каза Артис Пабрикс, бивш министър на отбраната на Латвия. "Не трябва да подценяваме способността на Русия да възстанови военната си мощ, защото това е сравнително голяма страна и те не се интересуват от нуждите на цивилното население и общественото мнение като цяло. Те ще го направят в общи линии, както го правят от Иван Грозни насам.

Източноевропейските съюзници планират да настояват за разширяване на размера на силите на НАТО, постоянно разположени в техните страни, на предстоящата среща на върха на лидерите на алианса, планирана да се проведе във Вилнюс, Литва, през юли - водени отчасти от техните оценки за това колко бързо Русия може да възстанови своите сили по границите с НАТО. На срещата на върха във Вилнюс тези лидери също ще се борят с това кога и как да отворят вратата за приемане на Украйна в алианса, въпреки че битките продължават да бушуват срещу руските сили.

Очаква се на срещата на върха във Вилнюс източноевропейските страни също да настояват НАТО да увеличи своя показател за разходите за отбрана за всички съюзници от 2 процента от БВП на 2,5 процента или дори 3 процента. Въпреки че разходите за отбрана са се увеличили навсякъде след масираната инвазия на Русия в Украйна миналата година, само осем от нейните членове отговарят на 2-процентния показател, включително Финландия, която се присъедини към НАТО през април. Осемнадесет други държави казват, че имат планове да направят това.

"Ако някой в НАТО или в региона на Балтийско море мечтае, че дори руснаците да напуснат украинската територия, можем да живеем в мир и спокойствие, не", няма да стане, каза Пабрикс. "Трябва да се подготвим сериозно. Докато руският начин на мислене не се промени, опасността ще бъде по нашите граници.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 135 гласа.

Свързани новини