Отидете към основна версия

2 410 37

Какво означава Украйна да се присъедини към НАТО?

  • нато-
  • украйна-
  • русия-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски

Кремъл казва, че ако Киев влезе в НАТО, това ще създаде проблеми за години напред

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Украйна, която се бори с опустошителна руска инвазия от февруари 2022 г., иска да се присъедини към НАТО колкото е възможно по-скоро, но членовете на западния военен пакт са разделени по въпроса колко бързо трябва да бъде предприета тази стъпка.

Докато източноевропейските държави искат на Киев да бъде предложена някакъв вид пътна карта на срещата на върха на НАТО във Вилнюс в средата на следващия месец, западните страни членки като САЩ, Франция и Германия остават резервирани към всяка стъпка, която би могла да приближи пакта до война с Русия.

Решението да се покани Киев в НАТО трябва да бъде взето с консенсус.

Следва изброяване на поредицата от стъпки, които Украйна вече е предприела по пътя си за присъединяване към НАТО, и на предизивикателствата, пред които е изправена, както и на вижданията на Русия по този въпрос.

Обещанието от Букурещ

На срещата си на върха в Букурещ през 2008 г. НАТО се съгласи, че Украйна, която както и Русия беше част от Съветския съюз до разпада му през 1991 г., в крайна сметка ще се присъедини към пакта. Лидерите от НАТО обаче засега не споменават правенето на конкретни стъпки за тази цел, като например даването на Украйна на т.нар. План за действие за членство, които би установил график за сближаване на Киев с алианса.

Сроковете

В рядка по рода си визита в Киев през април генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг подчерта, че Украйна трябва да заеме "полагащото ѝ се място" в НАТО, но не даде конкретни срокове. По-късно той уточни, че Украйна няма да може да се присъедини към пакта, докато не приключи войната с Русия.

В началото на този месец украинският президент Володимир Зеленски призна това положение и каза, че страната му разбира, че е невъзможно да бъде приета в НАТО, докато продължава войната.

Процедурата

В член 10 от Вашингтонския договор се казва, че НАТО е отворена да приеме всяка "европейска държава, която е способна да следва принципите на договора и да допринася за сигурността на Северноатлантическата зона".

След 1999 г. повечето държави, стремящи се да се присъединят към НАТО, участват в т.нар. Планове за действие за членство - програма, предназначена да им помогне да изпълнят определени политически, икономически и военни критерии.

Кандидатите за членство трябва да са функциониращи демокрации, които зачитат правата на малцинствата, ангажират се с мирно решване на конфликти и демонстрират, че са способни и желаят да допринесат във военно отношение за операциите на НАТО.

Не е ясно обаче как ще изглежда процесът на присъединяване на Украйна.

Въпреки че на Киев не е даден План за действие за членство, въоръжените сили на Украйна от началото на руската инвазия преди 15 месеца предприемат стъпки за преминаване към стандартите на НАТО.

Този процес може да се ускори, тъй като Киев постепенно изразходва съветските оръжия и боеприпаси, докато Западът обучава украинските войски по стандартите на НАТО и доставя все по-модерни въоръжения на Украйна.

В крайна сметка от сегашните 31 държави членки на НАТО ще зависи да решат колко бързо и при какви условия да позволят на Украйна да се присъедини към пакта.

Член 5

Ставайки държава членка на НАТО Украйна ще премине под закрилата на член 5 от Вашингтонския договор, който постановява, че нападение срещу една страна членка се разглежда като нападение срещу всички съюзници от пакта.

Клаузата за взаимопомощ заема централно място за пакта, който беше създаден през 1949 г. с основната цел да се противопостави на опасността от съветска атака срещу територията на съюзниците.

В същото време член 5 се привежда като един от основните доводи защо Украйна не може да се присъедини към НАТО, докато продължава конфликта с Русия, тъй като това може незабавно да въвлече пакта в реална война.

Позицията на Русия

Кремъл казва, че ако Украйна влезе в НАТО, това ще създаде проблеми за години напред. Той предупреди, че Москва ще гарантира интересите и сигурността си, които по думите му са застрашени от над две десетилетия от източното разширяване на НАТО към границите на Русия.

Кремъл отдавна вижда в разширяването на НАТО към Източна Европа доказателство за враждебността на Запада към Русия. Западните държави отричат това, като казват, че пактът по същността си е изцяло отбранителен. Русия обаче привежда заплахата от Запада като главен аргумент за решението си да изпрати десетки хиляди войници в Украйна на 24 февруари 2022 г.

превод: Алексей Маргоевски, БТА

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 20 гласа.

Свързани новини