Отидете към основна версия

2 826 42

Air Defender 23: за какво се готви НАТО

  • нато-
  • учение-
  • война-
  • русия

Когато се говори за потенциални атаки, мнозина в Европа си представят Русия в ролята на врага - особено след началото на пълномащабната инвазия в Украйна

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Хиляди военни от 25 страни, 250 самолета, три забранени за летене зони над Европа: НАТО стартира най-мащабните си въздушни маневри, които ще се координират от Германия. За какво се готви отбранителният съюз?

След четири години подготовка започна най-голямото военно учение на военновъздушните сили на НАТО - Air Defender 23. То ще се проведе между 12 и 23 юни, а Германия ще бъде логистичен хъб. 25 държави ще се включат в учението, като американските военни ще бъдат най-многочислени. Включени са и японски войници. В страната ще са разположени до 250 самолета на различни летища. САЩ ще изпратят 100 машини в Европа.

Тренировките ще се провеждат в три зони - над северната част на Германия и Северно море, на изток и в малка част от южна Германия. Въздушният трафик на тези локации ще бъде спиран за известни периоди от време. Поддържането на редовния въздушен транспорт всъщност е важно за учението.

Авиационни експерти ще наблюдават дали всички планирани самолети ще могат да спазват разписанията си, докато паралелно се случва и Air Defender 23.

Без отменени полети, но са възможни закъснения

Асоциацията на европейските авиокомпании "Airlines for Europe" също не очаква отмяна на полети. Но не са изключени закъснения, които обаче на има закъснения, казва пред ДВ Кевин Хини, говорител на базираната в Брюксел организация. те обаче не би трябвало да са значителни. Взаимодействието на гражданските полети с учението на НАТО обаче е "динамична ситуация" и пътниците трябва да са наясно с това, допълва той.

В интервю за ДВ германският експерт по въздухоплаване Клеменс Болингер изтъква една особеност на германския контрол на въздушното движение в сравнение с други страни в Европа: в продължение на 30 години работата на гражданските и военните ръководители на движение е интегрирана - именно защото германското въздушно пространство се използва толкова интензивно.

Ръководителите на полети в контрола на въздушното движение са в постоянен обмен с колегите си от военновъздушните сили. "Но всички ние сме наясно, че има много фактори, които могат да доведат до закъснения, като например гръмотевични бури, други метеорологични явления или твърде голям трафик", казва Болингер. С други думи: авиацията е изключително сложна - ако по време на Air Defender 23 се добавят допълнителни фактори, закъсненията едва ли биха могли да бъдат изключени. Особено като се има предвид, че редовните полети в Европа сега са почти толкова, колкото и преди пандемията от Ковид-19.

Възпиращ ефект

С това учение НАТО иска да изпрати ясен сигнал за възпиране, казва Торбен Арнолд от Германския институт за международна сигурност. "Разбира се, това е ясен сигнал, че дори това въздушно пространство да е много натоварено, ние сме готови да покажем, че ще защитаваме всеки сантиметър от територията на съюза на НАТО", каза Арнолд.

Повече от 10 000 участващи войници от страните от НАТО ще преминат през многобройни подготвени ситуации за обучение - също и на земята: "Евакуация от летище" е част от рутинните упражнения, казва Инго Герхартц, инспектор на германските военновъздушни сили.

Това учение очевидно е било добавено към плана за маневри след хаотичната евакуация от Афганистан през 2021 г., когато САЩ и съюзниците им побързаха да приключат мисията в страната. Другите сценарии включват въздушна подкрепа за сухопътните войски, борба в небето срещу вражески самолети, но и прехващане на ракети със среден обсег от изтребители-бомбардировачи на НАТО. За тази цел американските сили изпращат над Атлантическия океан стелт бомбардировача F-35 - най-модерния изтребител на Алианса.

Над Северно море също се тренира защита от вражески подводници или кораби, казва Арнолд.

Учение на НАТО на фона на войната в Украйна

Когато се говори за потенциални атаки, мнозина в Европа си представят Русия в ролята на врага - особено след началото на пълномащабната инвазия в Украйна. При представянето на плановете за Air Defender 23 обаче Инго Герхартц се постара да не споменава нищо за това.

Посланичката на САЩ в Германия Ейми Гутман коментира: "Днес превенцията чрез подготовка е по-важна от всякога". САЩ и техните съюзници от НАТО очакват сигналът за възпиране да има и един не съвсем нежелан страничен ефект. Разузнавателните сили на руската армия също ще проучат маневрата на НАТО, докато в Украйна армията на Киев засилва натиска си над руските агресори с все повече атаки, включително по фронтовата линия в източната и южната част на страната.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 25 гласа.

Свързани новини