Отидете към основна версия

4 174 23

Защо украинските бежанци не остават в Израел

  • война-
  • русия-
  • украйна-
  • израел-
  • украински бежанци

Отношенията помежду им са обтегнати. И много от украинците междувременно са напуснали Израел.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По официални данни от началото на войната в Израел са пристигнали около 50 000 украински бежанци. В момента обаче едва около 15 000 от тях още са в страната, основно жени и деца. Тъй като не са евреи, те почти нямат възможност да получат израелско гражданство.

Все по-малко украинци, все повече руснаци

За украинските бежанци в Израел е изключително трудно да получат разрешение за работа. Също така в много случаи те не могат да сключат здравна застраховка, разказва АРД. Много жени и деца са принудени да живеят в лоши условия, жените започват да проституират. Израелската държава подпомага бежанците с храна и дрехи, но финансовата помощ е сериозно ограничена. Затова много украинци или са се пренасочили към други държави, или са се върнали обратно в Украйна, четем в репортажа на германската обществено-правна медия. Но докато броят на украинците намалява, този на руските бежанци расте. А в общността, която се състои от руснаци и украинци, напрежението расте.

По данни на мигрантската организация Jewish Agency през първото тримесечие на 2023-а година в Израел са се преместили едва 861 украинци - спад с 87 процента в сравнение със същия период на миналата година. При руснаците ситуацията е коренно различна - между януари и март в Израел са пристигнали 18 610 души от Русия. Ръстът на годишна база е с почти една четвърт. Оттам следва, че руснаците са над три четвърти от всички пристигащи в Израел. Те бягат от родината си, за да не се включат във войната в Украйна и заради сериозните ограничения на човешките права, наложени от режима на Путин, отбелязва АРД.

Много украинци изпитват гняв към руските бежанци

Пред медията равинът Йосиф Херсонски, който е роден в Украйна, разказва, че все по-често получава запитвания от избягали от Русия родители, които търсят места в детска градина за децата си. В скъпия Тел Авив това е почти невъзможно, споделя мъжът. Неотдавна той решава да основе детска градина, в която да приема и руснаци. Религията не е задължителна, а около 90 процента от децата в момента са от Русия. Но не всички в общността подкрепят това, казва Херсонски.

Украинците често изпитват силен гняв спрямо руските бежанци. Заради това на Херсонски редовно му се налага да обяснява, че избягалите в Израел руснаци не подкрепят войната. Самият той поставя червена линия - омразата няма да бъде толерирана. Херсонски е живял дълго време в Москва, наясно е с манталитета. Преди шест години е бил изгонен от Русия. Въпреки това иска да посрещне всички хора с усмивка, казва той.

Там, където всички са добре дошли

Междувременно в Тел Авив в рамките на проекта на Херсонски се изгражда нова синагога. Ще има и обособено място за видеоразговори, за да могат бежанците от Украйна и Русия да говорят със семействата си в родината, разказва равинът пред АРД. Планирано е да има и кухня. Благодарение на новите възможности през септември се очаква да бъдат приети два до три пъти повече деца, предвижда се отварянето и на занималня за ученици. И в нея добре дошли са както деца от Украйна, така и от Русия.

Автори: Бетина Майер АРД | Хулио Сегадор АРД

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 9 гласа.

Свързани новини