Отидете към основна версия

4 973 95

Има ли право Украйна да обстрелва Русия?

  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • дронове-
  • артилерия-
  • ракети

Международното военно право не е достатъчно категорично относно това къде преминава разделителната линия, отвъд която една държава се превръща във воюваща страна

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Международното право разрешава на нападнатия във война да се отбранява. Но позволено ли е Украйна да нанася ответни удари на руска земя? Стават ли страните, които доставят оръжие, "воюващи страни"?

Докато руската армия продължава активно и неспирно да напада цивилни цели в Украйна, в Германия се води дебат дали Украйна има право да атакува цели в Русия. Повод за дебата стана изявлението на украинския президент Зеленски, че войната постепенно се завръща в Русия. По думите на Зеленски атаките срещу военни цели и символни обекти в Русия са „неизбежен, естествен и напълно честен процес“.

Има ли право Украйна да атакува цели на руска територия?

Според международното военно право нападнатата държава има право да се отбранява. Това включва и атаки срещу територията на нападателя – с цел да бъдат унищожавани военни съоръжения, инфраструктура и команден състав. Тези атаки могат да бъдат осъществени и дълбоко в тила – т.е. да не се ограничават само до непосредствените фронтови линии. Нападения срещу цивилното население не са допустими, но пък са разрешени атаки срещу окупирани от Русия територии като Крим, които според международното право спадат към Украйна. Международното право допуска и атаки срещу руските военноморски сили в Черно море.

С какви оръжия Украйна има право да атакува цели в Русия?

Принципно допустимо е използването на всички подходящи оръжия - включително дронове, ракети и авиация. Но съществуват политически договорености между украинското ръководство и съюзниците от НАТО да не се използват оръжия от западно производство за атаки дълбоко в тила. Страните от НАТО се опасяват, че Русия може да използва приложението на оръжия западно производство като претекст за нова ескалация на войната. През май началникът на Генералния щаб на американските въоръжени сили Марк Мили каза, че има ясна договореност за това оръжия от САЩ да не се използват срещу руска територия. „Това не е война между САЩ и Русия – войната е между Русия и Украйна. Ние оказваме подкрепа и предоставяме оръжие, помагаме, съветваме и обучаваме. Но това не е пряк конфликт с Русия.“

Какви ограничения има за използването на западно оръжие?

Червената линия, прокарана от САЩ, се интерпретира от другите държави по-различно. Великобритания и Франция са готови да доставят на Украйна крилати ракети, които могат да навлязат и дълбоко в руска територия, за да атакуват бази и казарми на руските военни. Далекобойността на украинската артилерия междувременно се подобрява все повече с помощта на западните доставки. Тази артилерия се използва за атаки срещу руски позиции и летища на руската армия, от които се изстрелват ракети срещу украинска територия.

Стават ли държавите, доставящи оръжие, "воюващи страни"?

Международното военно право не е достатъчно категорично относно това къде преминава разделителната линия, отвъд която една държава се превръща във воюваща страна. Много експерти смятат, че доставката на оръжия и муниции представлява единствено помощ за самоотбраната на Украйна – с което тези държави не влизат активно във войната.

Спорен обаче е въпросът дали обучението на украински войници за овладяване на западните оръжия не е активно участие във войната. Когато държавите доставчици на оръжие упражняват пряко влияние върху използването на оръжия с голям обсег и избора на цели в Русия, според много правни експерти те започват активно да упражняват "колективното право на самоотбрана" заедно с Украйна.

Същото важи и ако САЩ, Полша или някоя друга държава изпратят свои собствени войски на фронта. Атака, извършена от военновъздушните сили на западните държави, също би била акт на „колективна самозащита“, с други думи - участие във войната.

Какво значение има дали западните държави са „воюващи страни“?

Русия и сега разглежда много от натовските държави, които доставят оръжие на Украйна, като участници във войната. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза още преди година следното: „Това са вражески държави. Защото онова, което правят сега, е война“. Руски политици постоянно заплашват, че Русия може да се окаже принудена да използва ядрени оръжия, за да се защити от Запада. Руското ръководство е в състояние да засилва военната ескалация и дори да нападне страните доставчици на оръжие, които поддържат Украйна. Това би било разширяване на незаконната според международното право и осъдена от ООН нападателна война срещу Украйна. Западът иска да предотврати подобен сценарий на всяка цена.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 62 гласа.

Свързани новини