Отидете към основна версия

3 005 45

Миша Глени: Войната в Украйна, сигурността на България и ЕС

  • русия-
  • украйна-
  • война

Руското нападение срещу Украйна преобърна света с главата надолу и тази война никак няма да е лесна – нито за Москва, нито за Киев

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Войната на Русия срещу Украйна, заплахите за сигурността пред Европа и блокадата на България срещу приема на Северна Македония в ЕС - ето какво казва пред ДВ известният британски анализатор Миша Глени.

ДВ: Kак войната на Русия срещу Украйна се отразява върху средно- и източноевропейските държави? Все пак тъкмо те са най-близките съседи.

Миша Глени: Отражението ѝ е гигантско. На първо място бягащите хора. 6,5 милиона украинци бягат от войната, а много от тях остават в Средна и в Източна Европа. Чешката република, например, има най-голям брой украински бежанци на глава от населението, Полша пък е приела най-големия абсолютен брой бежанци, но тя е много по-голяма страна. На второ място идва въпросът за сигурността - за това дали тези държави също могат да станат обект на нападение. Според мен това не е особено вероятно, защото те членуват в НАТО и ако Русия реши да нападне балтийските страни или Полша…

ДВ: Румъния и България също…

Глени: Да, Румъния и България също. Тогава ще се задейства член 5 от Договора за НАТО и ще се окаже, че НАТО е във война с Русия. В момента ние виждаме, че Русия не успява да постигне почти никакъв напредък във войната си срещу своя по-малък и по-слаб (според нейните очаквания) съсед, камо ли пък срещу НАТО. На трето място е проблемът със зърното, който е особено сериозен в случая с Полша, Словакия, Чешката република и другите страни, възразяващи срещу това украинското зърно да идва на европейския пазар. На последно място бих споменал и възможността Украйна да влезе в ЕС. Това изцяло би променило ситуацията, а последствията в момента са необозрими. То и сега вътре в ЕС съществува и мнение, че не бива да помагаме толкова много на Украйна. Помощта за Украйна се превръща във вътрешнополитическа тема в различни държави от ЕС като Словакия…

ДВ: България…

Глени: Да, и България. Същото се случва дори в САЩ, където има мощни изолационистки сили вътре в Републиканската партия. Тези сили питат защо трябва да се дават толкова пари на Украйна, но премълчават факта, че 80% от тези пари изобщо не излизат от САЩ, тъй като се вливат във военната промишленост. Това си е класика, когато става дума за американска военна помощ.

ДВ: А колко ще продължи тази война, как мислите?

Глени: Руското нападение срещу Украйна преобърна света с главата надолу. И тази война никак няма да е лесна – нито за Русия, нито за Украйна. Войната без съмнение ще продължи и догодина.

ДВ: Изборите в Словакия, изборите в Полша - въпросът напоследък сякаш винаги е един и същ: истинска демокрация или популизъм?

Глени: Това е същата тази поляризация, както в Обединеното кралство на гласуването за Брекзита. Виждаме и възхода на „Алтернатива за Германия“, Льо Пен е в силна позиция във Франция. Тъй че това не е някакво специфично явление само в Средна и в Източна Европа. В повечето страни нещата се движат по острието на бръснача. Обществата са много разделени, много поляризирани.

ДВ: Дали в тази ситуация можем да очакваме скорошно членство на държавите от Западните Балкани в ЕС? И мислите ли, че България може да блокира Северна Македония?

Глени: Знаем, че България поиска Северна Македония да си промени конституцията. Няма да си кривя душата: това е съвършено безотговорно от страна на българската политическа класа. Но освен това ние за съжаление наблюдаваме и изостряне на напреженията между Косово и Сърбия. Това е изключително важно – защото, без да се реши този конфликт, е много трудно да се води кохерентна политика по отношение на Западните Балкани. Но във въздуха блуждаят и други идеи, например за различни видове членство в ЕС. Или пък за приемането първо на Черна гора и на Молдова. Да вземем Черна гора. Там живеят само 800 000 души и ЕС за една нощ може да я „преглътне“, без дори някой да забележи. Това обаче ще има невероятно силно символично значение за целите на Западните Балкани. Албания също работи много сериозно за достигане на стандартите на ЕС, същото важи и за Северна Македония, независимо от българските обструкции. В обобщение: има доста основания за оптимизъм, но споменатите по-горе фактори хвърлят сериозна сянка върху перспективите на Западните Балкани за членство в ЕС.

Миша Глени е един от най-авторитетните анализатори на политиката на Балканите. Като кореспондент на БиБиСи през 90-те години на миналия век той информира за войните в бивша Югославия. По-късно пише няколко книги за политическите процеси в Централна и Източна Европа и отделя особено внимание на темата за организираната престъпност. По негова книга е заснет сериалът „Макмафия“.

От 2022 година Миша Глени е ректор на Института за науките за човека във Виена.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 25 гласа.

Свързани новини