Отидете към основна версия

2 123 11

Франция - стиснатата суперсила

  • франция-
  • еманюел макрон-
  • украйна-
  • нато

Париж е сред най-големите донори на европейска помощ за Украйна, но се въздържа от военна помощ за Киев

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Франция се смята за първа военна сила в Европа. Тя е и сред най-големите донори на европейска помощ за Украйна, но се въздържа от военна помощ за Киев. Защо е така?

"Русия не може и не бива да спечели войната. Докато тя атакува, ние трябва да поддържаме военната подкрепа, която е необходима за бъдещето на Украйна." Френският президент Еманюел Макрон често повтаря тази своя позиция, припомня германската обществено-правна медия АРД.

Само че страната му засега е предоставила значително по-малко военна помощ от редица други страни. Така например, на Киев не е бил доставен нито един френски танк „Льоклерк“. При това още през януари 2023 Макрон беше заявил: "Що се отнася до доставката на танкове „Льоклерк“, нищо не е изключено". Но той назова и три условия за това:

Три условия за още военна помощ за Украйна

"Първо, тези доставки не бива да водят до ескалация. Второ, те трябва да представляват реална и ефективна помощ за Украйна. И трето - доставките не бива да застрашават нашата собствена отбранителна способност."

Точно в това се крие и проблемът, коментира АРД. Военни експерти предполагат, че само половината от 400-те танкове „Льоклерк“ на френската армия са в действие. Останалата половина се използва като източник на резервни части. Франция просто не разполага с твърде много въоръжение, което да предостави на Киев.

Военният експерт Лео Периа-Пейне обяснява, че това се дължи и на начина, по който Франция е управлявала военния си арсенал в последните години. "След финансовата криза от 2008/2009 година последваха редица закони, които замразиха или дори съкратиха военния бюджет. От съображения за икономия трябваше да се отървем от всичко, което не можеше да дава пряка и незабавна полза. А много от нещата, държани като запас, в случай че се наложи Франция да е подготвена за интензивна война, вече не бяха сметнати за потребни.

Всичко това бе изхвърлено", обяснява експертът.

Франция все пак е доставила оръжия и военно оборудване на Украйна, включително и оръдия "Цезар", системи за противовъздушна отбрана "Кротал" и бронирани разузнавателни машини AMX. Военни експерти обаче смятат, че недостигът на военна техника от определени категории е вече толкова сериозен, че Париж не е в състояние да изнася повече въоръжение.

Нова стратегия за сътрудничество с Украйна

Страната преследва нова стратегия, подобно на други европейски държави – създаването на индустриални партньорства с Украйна. При посещението си в Киев в края на септември министърът на отбраната Себастиен Лекорну обясни следното: "Ако желаем да запазим дългосрочната си подкрепа за Украйна, трябва пряко да обвържем френската индустрия с украинската армия“.

Според министъра това може да представлява интерес и за в бъдеще, защото "ако войната приключи бързо, на което се надявам, Украйна все пак ще трябва да може да се защитава. А това са и шансове за френската индустрия. Съжалявам, че го казвам така директно, но нещата стоят именно така".

С други думи: Франция ще произвежда нови оръжия, а Киев ще ги купува, пояснява АРД. За тази цел френското правителство предоставя стартово финансиране в размер на 200 млн. евро чрез фонда си за подкрепа на Украйна. А президентът Макрон така или иначе обича мащабните дипломатически ходове. Миналата година той организира конференция, на която бяха събрани над 1 млрд. евро дарения за снабдяването с енергия, вода, лекарства и храни в Украйна.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 14 гласа.

Свързани новини