В Давос миналата седмица Греъм Алисън от Харвардския университет предизвика вълнение, говорейки за това как бившият президент на САЩ Доналд Тръмп вече оформя политическия избор на съюзниците и противниците. С победата на Тръмп на първичните избори в Ню Хемпшир тази седмица това влияние само ще се увеличи, пише за Atlantic Council Фредерик Кемпе, президент и главен изпълнителен директор на Атлантическия съвет.
"Някои чуждестранни правителства все повече вземат предвид в отношенията си със Съединените щати това, което може да стане известно като "Път на Тръмп" - забавяне на изборите с очакването, че ще могат да договорят по-добри сделки с Вашингтон след една година, защото Тръмп ефективно ще установи долна граница за това колко лоши могат да станат нещата за тях", пише Алисън в последния брой на Foreign Affairs.
В горната част на този списък на чуждестранни официални лица, стратегически наблюдаващи предстоящите избори в САЩ, е руският президент Владимир Путин, който изчислява, че шансовете му във войната в Украйна (която Тръмп обеща да приключи "за един ден") могат драстично да се подобрят. Това очакване кара Путин да играе за патова ситуация тази година, като същевременно залага на умората на Европа и Америка в допълнение към изборите на Тръмп, което може да доведе до победа на руския лидер след това.
"Други, напротив", пише Алисън, "започват да търсят това, което може да се нарече "застраховане за Тръмп" - анализирайки начините, по които завръщането му вероятно ще им остави по-лоши възможности и се подготвят съответно."
Причислете към този лагер Украйна и нейните европейски поддръжници и НАТО. Това има здравословна страна, тъй като европейските страни търсят по-добри начини да защитят Украйна и себе си.
Недостатъкът? Уебсайтът на предизборната кампания на Тръмп призовава за "фундаментална преоценка на целта и мисията на НАТО", така че съществуващите членове на НАТО и новите - Финландия и скоро Швеция - може да открият, че гаранциите за сигурност на алианса са по-малко сигурни.
Огледайте се по света и ще намерите десетки примери за казано за Тръмп - от въпроси, свързани с климата, до търговски въпроси, където бившият президент описва себе си като "човека на тарифите", обещавайки да наложи десет процента мито на всичко вносно.
"Тази година обещава да бъде година на опасност, тъй като страните по света наблюдават политиката на САЩ с комбинация от недоверие, очарование, ужас и надежда", пише Алисън.
Това, което той не пише, е, че може би никога в миналото съюзниците и противниците на Съединените щати не са започвали да действат толкова много време преди избори. Последователността на външната политика на САЩ през годините на Студената война се превръща в нещо от миналото.
Това, което един национален лидер в Давос ми каза, че му липсва най-много по отношение на отношенията със Съединените щати, е степента на предсказуемост, необходима за определяне на собствените политики на страната му. "Не е добро или лошо", каза той, "просто реалността е нашата отправна точка."