Това не беше първият залп на Доналд Тръмп срещу Европа, нито срещу Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), но мащабността на неговите изказвания по време на предизборен митинг на 10 февруари в Северна Каролина, събуди европейците. Не само, че бившият президент на Съединените щати, кандидат за втори мандат и в момента фаворит в социологическите проучвания, потвърди, че под негово ръководство Съединените щати няма да защитават държави-членки на НАТО, които не плащат достатъчно за защитата си, но освен това той намекна, че ще насърчи Русия да ги нападне. Това пише в редакционната си статия френският всекидневник Le Monde.
Разликата между тази тирада и тези, с които Тръмп беше привикнал съюзниците от НАТО, когато беше в Белия дом, е, че от почти две години в Европа се завърна широкомащабната война, като именно Русия е в ролята на агресора. Няколко европейски страни от НАТО, граничещи с Украйна, Беларус или Русия, живеят с тази заплаха всеки ден и я възприемат като екзистенциална.
Дали Доналд Тръмп е бил умишлено провокативен или не, дали е премерил обхвата на изявленията си или не, дали посланието му е имало за цел да поласкае изолационистката нишка на неговия електорат или да паникьоса европейците, няма значение. Това, което трябва да запомним от тези изявления, е, че този, който може би ще бъде начело на Съединените щати в края на 2024 г., пося съмнение относно валидността на Алианса в момент, когато европейците имат най-голяма нужда от него. Възпиращата роля на Атлантическия съюз обаче е подкопана, когато противникът може да се съмнява, че тя ще бъде изпълнена.
Заплахите се приемат сериозно
Не следва да се отнасяме лекомислено към така формулирания призив към Москва, дори и да изглежда фантасмагория. Още през 2018 г., по време на среща на върха с Путин в Хелзинки, Доналд Тръмп, тогава президент, потвърди, че вярва повече на това, което му казва руският президент, отколкото на собствените си разузнавателни служби. Този път думите на Тръмп съвпадат с усилията на републиканците в Конгреса да блокират американската помощ за Украйна и с обширното интервю на Путин, направено в Москва от поддръжник на лагера на Тръмп, Тъкър Карлсън.
В това интервю той посочи, че не възнамерява да атакува "Латвия или Полша", членки на НАТО - две страни, които между другото харчат много за своята отбрана. Сближаването на позициите на Тръмп и Путин в тази последователност е достатъчно, за да притесни съюзниците на Съединените щати. Разтревожените реакции на няколко европейски лидери в понеделник на коментарите на Тръмп показват, че заплахите му най-накрая се приемат сериозно.
Те всъщност трябва да действат като електрошок. Твърде дълго, включително по време на президентството на Тръмп (2017-2021 г.), европейците бяха заблуждавани както относно реалността на руската заплаха, така и относно приоритета на абсолютната защита на Съединените щати в рамките на Алианса, замислен преди почти седемдесет и пет години в напълно различен международен контекст.
Нахлуването на руските сили в Украйна на 24 февруари 2022 г. отвори очите на Западна Европа. Със закъснение европейците осъзнават, че светът се е променил и че трябва заедно и без да чакат американските президентски избори през ноември, да научат уроците от тази двойна разрушителна динамика Тръмп-Путин. И най-накрая да поемат отговорност за собствената си сигурност.