Отидете към основна версия

2 829 8

Германия: измамата с фиктивното бащинство

  • германия-
  • бащинство-
  • престъпление-
  • престъпна схема-
  • измама

Експерти предполагат, че има десетки хиляди подобни случаи от последните години

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Джонатан А. позира с колекцията си от луксозни германски автомобили и хвърля банкноти във въздуха. Той сам се нарича "Мистър Кеш Мъни”. Според властите в Дортмунд, където има адресна регистрация, мъжът не разполага с такива средства.

Германия плаща за 24-те деца, които той е припознал - от различни жени, повечето от които са от Нигерия, където е роден също и Джонатан. Но понеже той е и германски гражданин, има право да признае децата, чиито майки и други роднини пък могат да се преместят в Германия. Засега става дума за 94 души, които са се възползвали от механизма за събиране на разделените семейства.

Вратичка в закона

Историята на Джонатан се смята за пример за злоупотреба с припознаване на деца, която е възможна заради вратичка в закона. Експерти предполагат, че има десетки хиляди подобни случаи от последните години, пише АРД. Данните обаче са оскъдни - докладват се само конкретни случаи, за които има подозрения, че са незаконни.

Поради факта, че в Германия няма централизирана система за гражданското положение от съображения за защита на данните, те не могат да видят колко деца е признал даден кандидат, преди бащинството да бъде официално признато. Това могат да направят само имиграционните власти. А повечето бащинства се заверяват от нотариуси, обяснява АРД.

Злоупотребатa с признаване на бащинство не се наказва от закона

Аксел Босхамер от Висшия имиграционен орган към областната управа на Арнсберг предполага, че броят на нерегистрираните случаи е голям. Според Босхамер в Северен Рейн-Вестфалия се увеличава броят на предполагаемите случаи на деца, родени от майки от страни от Западна Африка и Западните Балкани. В случая с Джонатан А. той предполага "системна злоупотреба с признаването на бащинство”, пише АРД. По думите на експерта хората, които искат да извършат такава злоупотреба, са готови и да платят за услугата. Въпреки това тя не се наказва от закона.

В момента прокуратурата в Берлин повдига обвинения срещу банда от десет души от виетнамски произход за "контрабанда на деца чрез фиктивни бракове и признаване на бащинство". Твърди се, че те са уредили признаване на бащинство за най-малко 20 деца на майки от Виетнам, за да получат разрешително за пребиваване в Германия, обяснява АРД в разследването си. В замяна на това те са плащали на германските "бащи" пари на ръка между 500 и 1500 евро и са събирали до 35 000 евро от майките от Виетнам, според разследващия прокурор Франк Поле.

Прокурорът смята, че това е "явление в средите на виетнамски граждани или германски граждани от виетнамски произход" в Берлин, където има голяма виетнамска общност. Често се случва виетнамски жени да идват в Берлин специално, "за да узаконят правото си на пребиваване тук и след това да се преместят в други федерални провинции”.

Признаването не може да се отменя

В Северен Рейн-Вестфалия властите приемат, че повечето хора, които са получили постоянно право на пребиваване в резултат на признаване на бащинство, получават постоянно социални плащания. Поради тази причина общинското бюро по труда в град Вупертал например се е обърнало към държавното министерство на вътрешните работи със съответното предупредително известие.

Миналата година по искане на министрите на вътрешните работи на федералните провинции правителството трябваше да представи проектозакон за изменение на действащия закон за признаване на бащинство. Причината е, че ако веднъж е извършено нотариално удостоверяване, то остава в сила, разяснява АРД. Така след като веднъж е признато бащинство на дете от германски баща, то вече не може да бъде отменено.

Според Харалд Дьорих, бивш съдия от административния съд в Германия, специализирал в имиграционно право, тази вратичка в закона е "неадекватна” и "рядко се случва”. По думите му трябва да се поставят някакви предварителни условия, като например установяване на семейна връзка. Засега обаче още се проверява дали това е възможно.

През 2017 г. правителството на провинция Северен Рейн-Вестфалия представи свой проектозакон, който по-късно беше отхвърлен. Наред с други неща, той включваше задължителна проверка от страна на имиграционните власти в случаите, когато правото на пребиваване на майките е узаконено чрез удостоверяване на бащинство.

Над 150 милиона евро разноски

През 2017 г. Федералното министерство на вътрешните работи оценява "броя на случаите на злоупотреба в средния четирицифрен диапазон", съобщава АРД. "Годишната национална тежест върху данъкоплатците" е оценена на над 150 млн. евро. По-актуални данни не са налични.

Що се отнася до конкретния случай на Джонатан А., авторите на доклада, от който са данните, заключават, че "само този човек причинява разходи на социалноосигурителните фондове в размер на значително повече от 1,5 милиона евро годишно”, пише АРД.

В хода на полицейското разследване е установено, че за един месец Джонатан А. е получил държавни помощи на обща стойност над 22 500 евро. От съображения за защита на данните властите в Есен все още не могат да съобщят каква е точната сума, която е получил мъжът общо от държавните фондове. В отговор на запитване на АРД правосъдното министерство съобщи, че нов проектозакон се подготвя и скоро ще бъде представен.

Автори: Олаф Зундермейер | Крис Хъмбс (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 10 гласа.

Свързани новини