Отидете към основна версия

1 322 10

Пропалестински протести: Какво искат студентите в САЩ

  • сащ-
  • палестина-
  • израел-
  • джо байдън-
  • доналд тръмп-
  • бенямин нетаняху

Президентът Джо Байдън се опитва да изтъкне, че от една страна подкрепя Израел във военен план, но от друга – иска да намали страданията на цивилното население

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Студенти скандират пропалестински лозунги, образуват протестни лагери, обвиняват президент Байдън в колебливост, а полицията ги разгонва. Ситуацията в някои академични среди в САЩ ескалира. Какво се случва там?

Много от младите хора в университетските среди на САЩ се опитват да привлекат вниманието към случващото се между Израел и палестинците в Близкия изток. Някои дори говорят за „геноцид“ спрямо палестинците и обвиняват президента на САЩ Джо Байдън в бездействие.

Професорката от университета „Бъркли“ Лий Рейфърд коментира пред ДВ нещата по следния начин: „Има цяло поколение от хора, които няма да гласуват за Демократическата партия и за Джо Байдън“. За някои избиратели отношението на Израел към палестинците ще изиграе важна роля при президентските избори в САЩ през ноември.

Пред четири години всичко изглеждаше другояче – тогава Джо Байдън победи Доналд Тръмп и поради това, че привлече младите хора на своя страна. И тогава имаше вълнения – от друг характер, но и днес отново става дума за искания за социална справедливост.

Засега социолозите и изборните стратези нямат единно мнение какви биха могли да бъдат последствията за гласуването в САЩ. Президентът Байдън се опитва да изтъкне, че от една страна подкрепя Израел във военен план, но от друга – иска да намали страданията на цивилното население.

Подкрепата за Израел да не бъде безусловна

В десетки университети в САЩ бяха създадени „протестни лагери срещу геноцида“. Участниците искат Израел да прекрати бомбардировките в Газа. По данни на здравното министерство в Газа, ръководено от Хамас (организация, определяна като терористична от Израел, САЩ, страните от ЕС и някои арабски държави), до момента в района са избити близо 35 000 души, от които почти половината са деца. Много помощни организации предполагат, че броят на жертвите е много по-висок.

САЩ са най-големият доставчик на смъртоносни военни помощи за Израел и именно това обстоятелство обединява демонстрантите: те искат американското правителство да отмени своя „непоколебим“ ангажимент към Израел. Президентът от своя страна подчертава, че протестите няма да променят позицията му. Но както информира американската платформа Axios, правителството вече е прекратило доставките на муниции за Израел. Това решение е първото от този род в сегашната фаза на ескалация в близкоизточния конфликт.

Освен това студентите искат от своите университети да се откажат от обвързаността си с финансови интереси в оръжейната индустрия и в компании, свързани с Израел. Някои от университетите имат фондации с милиардни бюджети, чиито активи се състоят предимно от акции на различни компании.

Междувременно предстоят заключителните сесии и абсолвентските празненства. И заможните дарители, както и политиците, които реагират алергично на критиката спрямо Израел, поставят университетите под натиск. Позовавайки се на рисковете за сигурността и на правилата, някои университети се обърнаха към полицията, за да разпръсне протестите. Най-малко 2000 души бяха задържани, а на места полицията бе обвинена в прекомерно насилие.

Отговорът на университетите никак не е лесен

„Това е само още един пример как университетите потискат пропалестинските изявления на студентите“, заявява по този повод юристът Амр Шабаик, представител на правозащитна организация, която се застъпва за правата на мюсюлманите в Северна Америка.

Поддръжниците на Израел от своя страна се позовават на хората, избити по време на терористичното нападение на Хамас от 7 октомври 2023. Те подлагат на критика това, че еврейските студенти са подложени на тормоз и заплахи. Освен това имали индикации за възможни връзки между протестните групи и Хамас.

На свой ред много евреи изразиха солидарност с протестите и се присъединиха към протестните лагери. Тази диференцирана картина на противници и поддръжници прави отговорите на университетите само още по-сложни.

Свобода на словото?

Така университетите попадат между фронтовете. Свободата на словото в САЩ е защитена конституционно по-силно, отколкото в много други демократични държави. Но и сигурността, и достъпът до образование са гарантирани права.

Юристът Антъни Ромеро изтъква, че при всичките си задължения „да се борят с дискриминацията и да носят отговорност за поддържането на реда, е недопустимо университетите да жертват принципите на академичната свобода и на свободата на словото, които са „ядрото на тяхната мисия да обучават“.

Мисията да се разпространяват социални и морални идеали сред студентите, за да могат те "да излязат по света и да го променят" е в конфликт с висшата образователна система в САЩ, която в много случаи служи за консолидация на властта на управляващата класа, посочва Лий Рейфърд.

Освен всичко друго съществуват опасенията, че ситуацията в САЩ може да ескалира и още повече, тъй като Байдън и губернаторите на щатите са под натиск да изпратят Националната гвардия срещу демонстрантите. "Това, което за нас сега е най-важното, е диалогът", казва за ДВ преподавателят от колежа "Емерсън" в Бостън Грегъри Пейн.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 7 гласа.

Свързани новини