Отидете към основна версия

3 132 51

"Възраждане" с "Алтернатива за Германия": каква е идеята?

  • алтернатива за германия-
  • възраждане-
  • костадин костадинов-
  • европейски парламент-
  • крайна десница

За създаването на фракция в Европейския парламент обаче е необходим не само определен брой депутати

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Костадин Костадинов от "Възраждане" иска да изкове съюз от партии - така отявлено проруски, че никоя от големите десни партии в Европа официално не иска да има нищо общо с тях, пише германско издание. Ето по-важното.

Българските десни екстремисти отправят предложение към "Алтернатива за Германия", пише в заглавие германският сайт T-оnline и припомня, че конференцията на „Възраждане“, проведена в София през април, е имала за задача да се изкове нов съюз на европейските десни партии. Изданието коментира, че високопарното мото „Новите лидери на Европа“ е привлякло представители на малки и микроскопични партии от девет страни, които масово се стекли към форума.

Германската дяснопопулистка партия Алтернатива за Германия“ (АзГ) също беше сред поканените, но тогава отказа да изпрати свои представители. След изхвърлянето ѝ от крайнодясната група „Идентичност и демокрация“ (ИД) в Европейския парламент обаче, за което ДВ писа, интересът на германските десни популисти към подобни прояви най-вероятно е нараснал, посочва изданието.

"Истински консервативна и независима парламентарна група"

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов реагира веднага на изключването на АзГ от ИД и написа в платформата Х, че това е добра новина, защото давала възможност за създаването на нова група в Европейския парламент, която да е истински консервативна и да се бори срещу чуждите влияния.

Този пост на Костадинов едва ли щеше да бъде забелязан от някого извън България, ако скандалният представител на „Алтернатива за Германия“ за европейските избори Максимилиан Кра, който в миналото е изразявал възхищението си от лидера на „Възраждане“, не го беше споделил, коментира T-оnline.

Изданието разказва и за последвалото развитие: Костадинов е разговарял с представители на АзГ, на които е предложил да създадат нова обща фракция в ЕП. По-нататък се припомня, че „Възраждане“ на Костя Копейкин, както наричат Костадинов в България, също беше част от фракцията „Идентичност и демокрация“ преди да бъде изхвърлена оттам без повече обяснения. „Сега Костадинов се опитва да изкове нов съюз от партии, които са толкова неприкрито проруски, че никоя от големите десни партии в Европа не желае да имат нещо общо с тях“, посочва t-online.

Коя е Рада Лайкова?

За създаването на фракция в ЕП са необходими минимум 23-ма депутати, а „Алтернатива за Германия“ може и сама да ги осигури, четем по-нататък в публикацията. За хората на Костадинов обаче е важно и друго: с „Алтернатива за Германия“ на своя страна те могат да извлекат допълнителни ползи и на националните избори в България, коментира t-online.

Изданието припомня изградените връзки между двете националистически формации, включително участието на Костадинов на конгреса на АзГ в Магдебург миналото лято, където от трибуната той поласка самочувствието на германските десни популисти с думите: „Крайно време е Германия да заеме полагащото ѝ се място на велика сила, а това може да стане само, ако управлява АзГ“.

Тогава на трибуната до него стоеше една жена, която е свързващото звено между „Алтернатива за Германия“ и българските десни екстремисти: Рада Лайкова. Тя е работила за фракцията на АзГ в Бундестага а сега е кандидатка на „Възраждане“ за евродепутатка. Лайкова е и в ръководството на основаната през миналата година структура на българската партия „Възраждане“ в Берлин. Двойнствената ѝ роля пролича и по-рано тази година, когато тя беше включена в делегацията на „Алтернатива за Германия“ за празненствата на връх Шипка по случай националния празник на България 3 март, научаваме още от t-online. Снимки от връх Шипка показват двама депутати от АзГ редом до Костадин Костадинов сред море от български и руски знамена, допълва изданието.

Шансове за фракция?

За създаването на фракция в Европейския парламент обаче е необходим не само определен брой депутати. Фракцията задължително трябва да включва представители на най-малко 7 държави. А останалите партии, поканени от Костадинов на срещата в София миналия месец, нямат добри шансове за добро класиране на предстоящите европейски избори, както сочат проучванията на нагласите в техните страни, пише още t-online.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 50 гласа.

Свързани новини