Отидете към основна версия

2 138 64

Битката за децата на Русия: НЕ на пропагандата в градината

  • русия-
  • деца-
  • украйна-
  • война-
  • путин-
  • руска пропаганда-
  • владимир путин-
  • руснаци-
  • военни престъпления-
  • детски градини-
  • училище-
  • ученици

Детските градини бяха сред първите, които заложиха на патриотичното възпитание след руската инвазия. Но има градини и училища, които се противопоставят на пропагандата.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Държавните детски градини бяха сред първите образователни институции в Русия, които започнаха активно да пропагандират войната и символа Z. Според съобщения в руските медии най-напред такава акция е била проведена в една детска градина в Курганска област: там учителките накарали децата да държат руски знамена в ръцете си и да коленичат на пода така, че да образуват символа Z. След това подобни флашмобове имало и в други детски градини в различни региони на страната.

Постепенно патриотизмът започнал да заема все по-централна част в работата с децата. Започнали да канят в детски градини руски военнослужещи, завърнали се от фронта. За тях децата изработвали предварително поздравителни картички и разучавали военни песни. Жителка на Санкт Петербург разказва пред ДВ как в навечерието на 9 май в детската градина на сина ѝ започнали да показват военни анимационни филми. Веднъж едно дете ѝ казало, че хулиганите можело да дойдат в тяхната страна и да започнат да убиват деца и майки.

По правило ръководствата на детските градини не искат специално разрешение от родителите за провеждане на "патриотично възпитание". Известни са случаи на родители, които са били подведени под отговорност заради несъгласието си. В Иркутск например 35-годишна жена, която се казва Наталия, е била глобена за дискредитиране на въоръжените сили на Руската федерация. Пред съда тя заявила, че е против военните играчки в детската градина на детето си.

Детски градини с "алтернативна програма"

"В Италия след войната е останала много военна техника. Те (основателите на Реджо педагогиката - бел. ред.) продали военното оборудване, а парите инвестирали в детски градини. Те искали да възпитат ново поколение деца, така че войната никога повече да не се повтори", разказва Елена (името ѝ е променено - бел. ред.), директорка на частна детска градина в Русия. Тя не подкрепя руската инвазия в Украйна и не одобрява действията на руското ръководство.

Тази детска градина не афишира антивоенната си позиция - на нейния сайт в интернет няма нито думичка за войната. Вместо това тя предлага на родителите възможността да възпитат свободно и критично мислещи деца. И тази програма, според събеседниците на ДВ, е много популярна - родителите открито споделят с ръководството на детската градина, че искат да изключат идеологията от образованието на децата си.

В Русия има между 35 000 и 47 000 детски градини. От тях около 10 000 са частни.

Информацията се разпространява "от уста на уста"

"Разбира се, че никой не поставя открито подобно условие – да няма държавна идеология и символи Z. Особено ако говорим за непознато място. Всичко се върши много предпазливо. А за популяризиране на идеята разчитаме на родителите – информацията се разпространява "от уста на уста", казва за ДВ Екатерина, която тази година планира да открие детска градина в Русия. Решила се е на тази стъпка заради сина си - след като установила, че в нейния град няма нито една детска градина, която да отговаря на нейните разбирания и ценности. "Той е много чувствителен", споделя тя и добавя, че има достатъчно съмишленици, които да я подкрепят финансово в началото. Тя вече е събрала около 10 000 евро - собствени спестявания и дарения през социалните мрежи. В Москва място в детска градина струва най-малко 600 евро на месец, а в другите милионни градове - най-малко 250 евро месечно, посочва жената.

Екатерина оценява като незначителен риска от репресии от страна на държавата. "В днешно време властите са доста лоялни към детските градини, дори рутинните проверки са забранени", казва тя. Образователната програма на нейната детска градина няма да включва такива "милитаризирани" празници като 23 февруари, а ще се концентрира върху неутрални теми като новогодишните празници, пролетния фестивал и други. "Ще учим децата на емоционална интелигентност, да усещат къде са границите на другия човек и да зачитат чуждото мнение", казва тя. Екатерина обаче все още не знае как бе реагирала, ако властите поискат "лоялност", например да окачи символа Z на видно място в градината. "Надявам се, че ще преживеем някак този период", казва тя за ДВ.

Властите се опитват да въведат тотална пропаганда в образованието

"Днес занятията по обществените предмети са предимно прозападни. Не това е начинът да възпитаваме руски граждани. Тези часове трябва да бъдат откъснати от западната традиция", заяви миналата година шефът на руския Съвет по правата на човека Валерий Фадеев. В тази връзка той призова руските власти да организират образователно пространство, състоящо се от "наши идеологически насоки".

Подобни изявления са правени и от други висши руски държавни служители – особено след нахлуването на Русия в Украйна. Първоначално те засягаха само държавните институции - в университетите и училищата бяха въведени нови "патриотични" класове. В училищата например се появи задължителен извънкласен предмет "разговори за важните неща". Тези часове, както е записано в методическите указания на Министерството на образованието, трябва да възпитават децата в "патриотизъм" и да обясняват какво е "зло" и "добро".

В Русия има вече немалко случаи на уволнени инакомислещи учители. Пред ДВ сътрудничка в руско училище призна, че тя и колегите ѝ се страхуват да изразят антивоенната си позиция: "Всеки може да погледне в профила ти в социалните мрежи и да напише донос. Все още не сме имали такива случаи, но едно дете казало на съучениците си, че един от учителите можел да бъде вкаран в затвора", посочва тя.

Репресии срещу частници в системата на образованието

Откритото противопоставяне на държавните структури обикновено завършва със затваряне на учебното заведение, дори и то да не е част от държавната образователна система. Такъв е например случаят с "Новоколеж" в Новосибирск, който след непрекъснати проверки от страна на всевъзможни държавни агенции обяви по-рано тази година, че спира дейността си.

От 2019 година частното учебно заведение обучава деца след 9 и 11 клас, а още през февруари 2022 ръководството му открито се противопостави на войната на Русия срещу Украйна. След това срещу учебното заведение бе подадена жалба и бе поискано то да бъде проверено за "антируска противодържавна пропаганда и налагане на либерални ценности на учениците и абитуриентите". След като неговият директор Серегй Чернишов беше включен в регистъра на "чуждестранните агенти", което го принуди да напусне страната, на "Новоколеж" първо му беше забранено да издава държавни дипломи на студентите, а през 2023 му беше отказана и държавна акредитация, въпреки че колежът беше постигнал необходимия брой точки и отговаряше и на всички други условия за това.

Автор: Алексей Стрелников

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 25 гласа.

Свързани новини