Отидете към основна версия

3 985 83

Ф-16 в небето над Украйна! Защо дългоочакваните изтребители няма скоро да променят хода на войната?

  • ф-16-
  • нато-
  • украйна-
  • русия-
  • изтребители

Украинската армия работи усилено, за да намали заплахата за пристигащите изтребители през последните месеци, като атакува руската противовъздушна отбрана

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Около две години, след като Украйна поиска от съюзниците си изтребители F-16 за борбата си с руските сили, първите самолети се очаква да пристигнат до следващия месец, съобщава "Ройтерс".

Продължителността на процеса - от закупуването на проектираните от САЩ самолети и обучението на украински пилоти да ги управляват, разочарова Киев.

Русия имаше време да подготви отбрана, за да се опита да обезсили въздействието на F-16, а Украйна трябваше да оцелее с изчерпани военновъздушни сили.

Ето някои факти за това как F-16 могат да помогнат на Украйна и какви пречки все още стоят пред ефективното им разполагане:

Потенциално въздействие

Някои анализатори твърдят, че само F-16 няма да се окажат повратна точка във войната, която започна с нахлуването на руските сили през февруари 2022 г.

"Ще трябва да отделите символиката от действителното въздействие върху бойното поле - което ще бъде полезно, но скромно, особено в началото", заяви Марк Кансиан, старши съветник в Програмата за международна сигурност в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Сергий Кузан, председател на Украинския център за сигурност и сътрудничество - неправителствена изследователска група, посочи, че ще са необходими най-малко 60 самолета за значителни операции, докато Украйна се опитва да изтласка руската авиация от границите си.

Депутатът Александра Устинова, която ръководи киевската парламентарна комисия по оръжия и боеприпаси, изчисли, че Украйна ще се нуждае от близо 120 броя F-16, за да увеличи значително своя въздушен капацитет.

Според експерти, докато пилотите трупат опит в украинското небе, а армията изгражда необходимата въздушна инфраструктура, първоначалните доставки биха могли поне да помогнат на Украйна да укрепи своя въздушен щит.

"Това ще осигури известен капацитет за противовъздушна отбрана и дълбочина, потенциално също ще помогне за прехващане на "Шахед"-и (произведени от Иран дронове) и крилати ракети. Въпреки че е много скъп начин да се направи това, що се отнася до боеприпасите", заяви Джъстин Бронк, старши научен сътрудник за въздушна мощ и технологии в Кралския обединен институт за услуги.

Украинската армия работи усилено, за да намали заплахата за пристигащите F-16 през последните месеци, като атакува руската противовъздушна отбрана, твърди Кузан.

"Оформянето на бойното поле, особено на юг, вече се извършва", посочи той. "Украйна има възможностите да нанася систематични удари по най-големите ПВО комплекси на Русия".

Кансиан обаче очаква Украйна да се опита да отвори пробойни в отбраната на Русия непосредствено преди планираните атаки с F-16, а не много по-рано.

Пилоти и поддръжка

Обучението ще бъде от решаващо значение.

"Можете да имате много бързи самолети, но ако те нямат ефективни оръжия и въздушен екипаж, който да ги използва с ефективни тактики, тогава те просто ще бъдат сваляни масово", обобщи Бронк.

Графикът за обучение на украински пилоти на F-16 е сред акцентите в дискусиите за доставки и обещания за над 70 самолета.

До края на годината Украйна очаква да има поне 20 пилоти, готови да управляват F-16, посочи Устинова.

"Трудно е да поискаш повече самолети, когато нямаш хора, които да ги пилотират", призна тя и добави, че на първо време Украйна ще има повече F-16, отколкото квалифицирани пилоти.

"Да чакаме на опашка десет години, докато нашите пилоти да бъдат обучени, не е добре".

Американски служители отправиха въпроси относно обучението към Украйна и отбелязаха, че пилотите могат да бъдат обучавани и в Европа. Бронк обаче заяви, че капацитетът на НАТО вече е разтегнат.

Той добави, че поддръжката на самолетите е още по-належащо предизвикателство от обучението на летци.

По негови думи повечето ремонти и поддръжка ще трябва да се извършват в Украйна и вероятно ще трябва да се разчита на чуждестранни изпълнители, които познават самолета.

Въздушни бази под заплаха

Русия вече е засилила атаките си срещу инфраструктура, която може да се използва за поддръжка и разполагане на F-16, отчетоха някои експерти.

"Русия всеки ден нанася удари по всички летища, потенциални бази на F-16, като прави опити да повреди пистите и инфраструктурата. Тези удари не са спирали поне през последните два месеца", отбеляза Кузан.

Целите ще станат още по-ценни, когато пристигнат самолетите, пилотите и екипите за поддръжка. Това вероятно ще принуди Украйна да разположи противоракетна отбрана, за да ги защити, въпреки че не ѝ достигат както системи за противовъздушна отбрана, така и боеприпаси.

"Трябва да приемем факта, че летищата ще бъдат добре защитени, а цивилни обекти могат да бъдат атакувани", посочи Кузан и добави, че всяка база ще се нуждае от поне две системи Patriot и две системи NASAMS, за да бъде предпазена.

"Веднага щом изградим нашите летателни способности, ще изтласкаме техните самолети и терорът ще спре. Но тези два месеца ще бъдат наистина трудни", категоричен бе Кузан.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 36 гласа.

Свързани новини