Виктор Орбан представи посещението си в Москва като "миротворческа мисия". Но срещата му с Путин изглежда повече от озадачаваща. Тя хвърля Унгария в още по-голяма международна изолация и носи на страната само негативи.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан отново поиска да бъдат положени усилия за намирането на мирно решение за руската нападателна война срещу Украйна. Орбан посети изненадващо Москва, за да се срещне лично с шефа на Кремъл. Визитата му бе съпроводена от остра критика от страна на ЕС, отбелязва АРД в своя публикация по темата.
Позициите на Москва и на Киев обаче остават коренно противоположни. „Трябва да бъдат предприети много стъпки, за да се приближим към край на войната", посочи унгарският премиер, добавяйки, че с пътуването си бил направил важна стъпка към постигането на тази цел - контактът вече бил установен и Орбан искал да продължи по този път.
Путин използва повода, за да потвърди още веднъж позицията си, че Украйна трябва да се откаже окупираните от руски войски украински територии. И още по-конкретно: всички украински части трябвало да се изтеглят напълно от тъй наречените народни републики Донецк и Луганск, както и от регионите Запорожие и Херсон.
Гняв в Брюксел
Още преди визитата множество представители на ЕС подчертаха, че Орбан няма никакъв официален мандат за преговори с Русия. АРД припомня, че от първи юли Унгария пое председателството на ЕС.
Естонската министър-председателка Кая Калас, която предстои да поеме най-високия дипломатически пост в Общността, упрекна Орбан, че използва председателството на ЕС, за да всява смут. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че Орбан го бил информирал предварително за визитата си - но той не представлявал в Москва Алианса.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен даде да се разбере, че вижда в едноличните действия на Орбан заплаха за доверието към ЕС. Германският канцлер Олаф Шолц подчерта, че Орбан е отишъл при Путин в качеството си на унгарски премиер, е не като външнополитически представител на ЕС.
Сред правителствените ръководители на ЕС Виктор Орбан е единственият, който все още поддържа добри отношения с Владимир Путин, изтъква АРД. В последните десет години двамата са се срещали 11 пъти - за последен път миналата есен в Китай. Орбан винаги се е обявявал срещу европейските помощи за Украйна и срещу санкциите спрямо Русия, припомня германската обществено-правна медия.
Съгласуване с Киев не е имало
Путин постоянно хвали Орбан като политик, за когото интересите на неговата страна са на първо място и не се оставя на западните държавни лидери да му диктуват. Освен това Унгария продължава да получава сравнително евтин газ от Русия.
Преди да посети Москва, унгарският министър-председател бе в Киев - отново на необявена предварително визита. Там той поиска от украинския президент Володимр Зеленски да помисли за незабавно примирие с руските агресори.
Украинското външно министерство съобщи, че Орбан е взел решението си да посети Москва без съгласуване с Киев. Всички държави би трябвало стриктно да се придържат към принципа „никакви договореност за Украйна без Украйна", гласи позицията на външното министерство в Киев.
Визитата - коз за кремълските пропагандисти
Виктор Орбан вече неведнъж е доказвал, че „ще използва всяка предоставена му възможност, за да демонстрира своите пълномощия на държавник" на европейската арена, каза пред ДВ сътрудникът на словашкия аналитичен център Globsec Роджър Хилтън. Той предполага, че Орбан би могъл да оправдае действията си с това, че има особени отношения с Путин и че като лидер на държавата, председателстваща ЕС, може да допринесе за мира между Киев и Москва, макар и в полза на Русия. „В същото време решението на Орбан да игнорира съответния дипломатически протокол бе посрещнато с радост в Кремъл", посочва експертът.
Австрийският политолог Герхард Мангот също отбелязва, че за Москва посещението на унгарския премиер е изгодно дори и само с това, че макар Орбан да се опита да го представи като двустранно, е невъзможно да се попречи на пропагандистите да титулуват Орбан председател на ЕС.
Целите на Орбан може и да са по-големи
Намеренията на унгарския премиер може и да са много по-големи, отколкото да се стреми на всяка цена да помири Киев и Москва, казва украинският политолог Сергей Герасимчук пред ДВ.
„На глобалната шахматна дъска Орбан играе за Доналд Тръмп. Поддържайки контакт с Путин, със Си Дзинпин и със Зеленски Орбан демонстрира, че може да помогне на вероятния следващ президент на САЩ с предоставянето на платформа за диалог по украинския въпрос", обяснява експертът.
Същевременно според Герасимчук на европейската шахматна дъска визитите на Орбан в Киев и Москва са били „рекламен ход, за да привлече вниманието към себе си като ярък лидер на десните сили, който може да стане алтернатива на Мелони, Качински и Моравецки от една страна, и на Льо Пен от друга".