Отидете към основна версия

2 082 42

Украински стартъпи произвеждат евтини роботи за борбата срещу Русия

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • оръжие

Докато се бори с недостиг на човешка сила, наглед непреодолими трудности и непостоянна международна помощ, Украйна се надява да намери стратегическо предимство срещу Русия в изоставени складове и мазета и на фабрики

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Докато се бори с недостиг на човешка сила, наглед непреодолими трудности и непостоянна международна помощ, Украйна се надява да намери стратегическо предимство срещу Русия в изоставени складове и мазета и на фабрики.

Екосистема от лаборатории в стотици тайни работилници използва иновации, за да създаде армия от роботи, които Украйна се надява, че ще убиват руски войници и ще спасяват нейните ранени военни и граждани.

Стартъпи в областта на отбраната в Украйна – според индустриалните оценки около 250 – създават машини за убиване на тайни места, които обикновено изглеждат като селски автосервизи.

В хангар, използван от компанията, работниците на стартъп, управляван от Андрий Денисенко могат да сглобят непилотирано превозно средство, наречено „Одисей“ за четири дни. Най-важната му характеристика е неговата цена: 35 000 долара или грубо около 10% от цената на вносен модел. Денисенко поиска Асошиейтед прес да не публикува подробности за разположението на стартъпа, за да запази инфраструктурата и хората, работещи там.

Мястото е разделено на малки помещения за заваряване и сглобяване на каросерията. Производството включва направа на товарни легла от фибростъкло, боядисване на превозните средства в камуфлажно зелено и монтиране на базова електроника, задвижвани от батерии двигатели, камери и топлинни сензори.

Армията се снабдява с десетки нови непилотирани въздушни, земни и морски превозни средства, произвеждани от сектора на стартъпите, чиито производствени методи са далеч от гигантските западни отбранителни компании.

Четвърти клон на украинската армия – силите на безпилотните системи – се присъединиха към армията, морските и военновъздушните сили през май.

Инженерите черпят вдъхновение от статии в списания за отбрана или онлайн видеоматериали за да произвеждат евтини платформи. На по-късен етап към тях могат да бъдат добавяни оръжия или интелигентни компоненти.

„Борим се срещу голяма страна и те нямат ограничения в ресурсите. Ние разбираме, че не можем да пожертваме толкова човешки животи“, каза Денисенко, който оглавява стартъпа „УкрПрототайп“ (UkrPrototyp). “Войната е математика“, добави той.

Един от дроновете му - „Одисей“, с размерите на кола, се завъртя на осите си и вдигна прах, докато ръмжеше напред в царевично поле в северната част на страната миналия месец.

Осемстотин килограмовият прототип, който изглежда като малък, безкуполен танк, с колела на верига, може да пропътува до 30 км с едно зареждане на батерията, която има размер на малък охладител за бира.

Прототипът действа като платформа за спасяване и доставки, но може да бъде модифициран да управлява дистанционно тежки машинни оръжия или заряди за разчистване на мини.

„Отряди от роботи ще се използват като логистични устройства, влекачи, миночистачи и разминиращи машини, както и самоунищожаващи роботи“, пише на правителствената страница за набиране на дарения след пускането на силите на безпилотните системи. „Първите роботи вече доказват своята ефективност на бойното поле.“

Михайло Фьодоров, заместник-премиер за дигиталната трансформация, окуражи гражданите да завършат безплатни онлайн курсове и да сглобяват дронове по домовете си. Той иска украинците да произвеждат милиони летателни машини годишно.

„Скоро ще има много от тях“, пише на страницата за събиране на дарения. „Много повече.“

Компанията на Денисенко работи върху проекти, включващи моторизиран екзоскелет, който повишава силата на войниците и транспортни средства за транспортиране на оборудването им, като дори им помага при изкачване по наклон. „Ще направим всичко, за да развием безпилотните технологии дори по-бързо. (Руските) убийци използват войниците си като боеприпаси за оръдия, докато ние губим най-добрите си хора“, написа Фьодоров в онлайн публикация.

Украйна разполага с полуавтономни безпилотни летателни апарати и оръжия за противодействие на безпилотни летателни апарати, снабдени с изкуствен интелект, а комбинацията от евтини безпилотни летателни апарати ще позволи тяхното разпространение.

Технологичните лидери към ООН и Ватикана се опасяват, че използването на дронове и изкуствен интелект в оръжията може да намали бариерата пред убийствата и драматично да ескалира конфликтите.

„Хюман райтс уоч“ и други правозащитни международни групи призоваха за забрана на оръжия, които изключват човешко вземане на решения. Това безпокойство изразиха Общото събрание на ООН, Илон Мъск и основателите на базирания в Лондон стартъп „ДийпМайнд“ (DeepMind), собственост на „Гугъл“.

„По-евтината цена на безпилотните летателни апарати ще позволи тяхното разпространение”, каза Тоби Уолш, професор по Изкуствен интелект в Университета на Ню Саут Уелс в Сидни, Австралия. „Тяхната автономност също вероятно ще продължи да се увеличава“, добави той.

Превод от английски език Валерия Динкова, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 31 гласа.

Свързани новини