Отидете към основна версия

3 087 35

Външната политика на Тръмп - преосмисляне на отношенията с НАТО, изпращане на войски в Мексико, увеличаване на митата

  • сащ-
  • нато-
  • украйна-
  • русия-
  • владимир путин-
  • доналд тръмп

Републиканецът намали финансирането за отбрана на НАТО към края на своя предишен мандат на поста и често се оплакваше, че Америка плаща повече от справедливия си дял

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Бившият американски президент републиканец Доналд Тръмп планира да промени из основи отношенията на САЩ с НАТО, ако спечели втори четиригодишен мандат. По време на предизборната кампания той също така предложи изпращането на въоръжени сили в Мексико за борба с наркокартелите и налагане на всеобхватни мита както на приятелите, така и на враговете. Ето какви са предложенията във външната политика, които Тръмп обеща да въведе, ако спечели президентските избори през 2024 година:

НАТО, УКРАЙНА И ЕВРОПЕЙСКИТЕ СЪЮЗНИЦИ

Тръмп заяви, че при неговото президентство Америка ще преосмисли из основи "целта и мисията на НАТО". Той също така каза, че ще поиска от Европа да възстанови на САЩ изпратените на Украйна боеприпаси за "почти 200 милиарда долара" и не се ангажира да изпраща допълнителна помощ на източноевропейската държава, ако бъде избран.

Тръмп намали финансирането за отбрана на НАТО към края на своя предишен мандат на поста и често се оплакваше, че Америка плаща повече от справедливия си дял.

По отношение на войната в Украйна той заяви, че би разрешил конфликта още преди да встъпи в длъжност през януари следващата година. Въпреки че е представил малко конкретни предложения за политиката по този въпрос, той заяви в интервю за агенция Ройтерс миналата година, че може да се наложи Украйна да отстъпи някои територии, за да се постигне мирно споразумение. Двама съветници на Тръмп заявиха пред Ройтерс през юни, че са му представили план за прекратяване на войната в Украйна чрез поставяне на условия за каквато и да било по-нататъшна оръжейна помощ за източноевропейския съюзник, ако Киев се съгласи да седне на масата за мирни преговори с Москва.

Макар че в началото на април Тръмп даде знак, че би могъл да остане отворен за изпращане на допълнителна помощ на Украйна под формата на заем, в повечето случаи той запази мълчание по този въпрос по време на спорните преговори в Конгреса на САЩ относно пакета от помощи в размер на 61 млрд. долара по-късно същия месец.

КИТАЙ, ТЪРГОВИЯТА И МИТАТА

Тръмп често заплашва да въведе нови големи мита или търговски ограничения за Китай, както и за някои европейски съюзници.

Предложеният от Тръмп закон за реципрочната търговия ще му даде широка свобода на действие за увеличаване на ограничителните мита върху страни, за които се установи, че са поставили свои собствени търговски бариери. Той също така пусна в обращение идеята за универсално мито от 10 процента, което би могло да подкопае международните пазари.

Тръмп също така призова за прекратяване статута на най-облагодетелствана държава на Китай, който обикновено намалява търговските бариери между страните. Той обеща да въведе "агресивни нови ограничения върху китайската собственост върху всяка жизненоважна инфраструктура в САЩ", а официалната платформа на Републиканската партия отправя призив да се забрани китайската собственост върху американски недвижими имоти.

Тръмп рядко обсъжда Тайван или какво би направил, ако Китай нахлуе там, освен да твърди, че Китай никога няма да посмее да нахлуе, ако той е президент.

МЕКСИКО И НАРКОТИЦИТЕ

Тръмп заяви, че ще обяви наркокартелите, действащи в Мексико, за чуждестранни терористични организации и ще нареди на Пентагона "да използва по подходящ начин специалните сили" за атакуване на лидерите на картелите и инфраструктурата, което е малко вероятно да получи благословията на мексиканското правителство.

Той също така каза, че ще разположи Военноморските сили на САЩ, за да наложат блокада на наркокартелите и ще се позове на закона за враговете чужденци, за да депортира наркодилъри и членове на банди в САЩ.

Правозащитни групи и сенатори демократи настояват за отмяната на този закон, приет през 1798 г., който дава право на президента да депортира чужди граждани, докато страната е във война.

Новата платформа на Републиканската партия също призовава за прехвърляне на хиляди военнослужещи, разположени в чужбина, към американско-мексиканската граница за борба с незаконната имиграция.

КОНФЛИКТЪТ В ИЗРАЕЛ

След като първоначално разкритикува лидерите на Израел в дните след като негови граждани бяха нападнати от палестинското ислямистко движение "Хамас" на 7 октомври, оттогава Тръмп твърди, че "Хамас" трябва да бъде "смазан". Макар че реториката му е бойка, той предложи малко решения за политиката, освен да заяви, че ще бъде по-твърд към Иран, който е тясно свързан с групировки, класифицирани от САЩ като терористични, включително "Хамас".

Тръмп също така заяви, че ще се стреми да депортира всички "чужденци с право на пребиваване", които са симпатизанти на "Хамас".

"Чужденец с право на пребиваване" е юридически термин, използван за категоризиране на постоянно пребиваващите в САЩ, известни също и като притежатели на така наречената зелена карта.

КЛИМАТЪТ

Тръмп многократно обещава да се оттегли от Парижкото споразумение, международното споразумение за ограничаване на емисиите на парникови газове.

Той наистина се оттегли от него по време на своя мандат, но САЩ се присъединиха към споразумението през 2021 г. при президента демократ Джо Байдън.

ПРОТИВОРАКЕТНАТА ОТБРАНА

Тръмп обеща да изгради най-модерното противоракетно отбранително "силово поле" около САЩ. Той не навлезе в подробности, освен да заяви, че космическите сили, военният клон, който неговата администрация създаде, ще играе водеща роля в този процес.

В платформата на Републиканската партия това "силово поле" е наречено "Железен купол" и напомня за израелската система за противоракетна отбрана, която носи същото име.

Превод от английски език: Светослав Танчев, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3 от 26 гласа.

Свързани новини