Отидете към основна версия

2 354 32

Атаката при Курск: нова стратегия или отвличане на внимание

  • украйна-
  • курск-
  • курска област-
  • сащ-
  • русия-
  • зсу-
  • инвазия-
  • война-
  • армия-
  • владимир путин-
  • суджа-
  • володимир зеленски-
  • путин-
  • кремъл

Защо украинската армия навлезе на руска територия в региона на Курск и докъде би могла да стигне?

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Възможно е Украйна да е направила "първата стъпка" към промяна на стратегията си за отблъскване на руското нападение. Така оценява настоящите събития в Курска област Джен Спиндел, професорка в Университета на Ню Хемпшир в САЩ, в разговор с ДВ. "Украйна не може да продължи да води тази война, както го правеше през предходните две години. Тя просто не разполага с необходимите ресурси за това - нито хора, нито оръжия", отбелязва американската експертка по външна политика и въпросите на сигурността.

Спиндел смята, че украинската операция в Курска област може да е опит за промяна на стратегията от "война на равнопоставеността към война на изтощението, асиметрична война". Тя и нейни колеги призоваха именно за такъв подход още през май в статия в американското списание Foreign Affairs, която беше озаглавена: "Как Украйна може да постигне повече с по-малко средства". "Украйна демонстрира, че руската територия вече не е недостъпна и че ще атакува Русия, за да я принуди да отклони част от силите си от бомбардировките и разрушенията в Украйна", казва по този повод Спиндел.

Каква цел преследва Украйна в Курска област?

Три дни след началото на операцията на украинските въоръжени сили (ВСУ) в Курска област все още има малко информация за случващото се от украинска страна. Във всеки случай това е първият украински набег в Руската федерация, а не в окупирани от Русия украински територии. През 2023 г. подобни, но по-малки по мащаб операции имаше в Белгородска област. Те обаче бяха извършени от въоръжени формирования, съставени от руснаци, които се сражават на страната на Украйна.

Австрийският военен историк подполковник Маркус Райзнер смята, че украинската операция е била внимателно планирана, докато руското разузнаване, според него, се е "провалило напълно". За Украйна това е „явна информационна победа“, тъй като вниманието вече е насочено към Курск, а не към донбаските градове Торецк и Часов Яр, където за украинската армия "ситуацията ескалира". Ако Украйна успее да задържи за известно време позициите си в района на Курск, това може да принуди Русия да се прегрупира и да "намали натиска" върху украинските части в Донбас, казва Райзнер.

"Добре е за морала"

Берлинският експерт в мозъчния тръст Европейски съвет за външни отношения Густав Гресел е по-скептичен. "Добре е за морала, но като цяло това не променя почти нищо във войната" - така той оценява украинското настъпление в региона на Курск. "Няма признаци, че Русия се готви да изтегли силите си от Източна Украйна, за да спре украинската операция", казва Гресел. От разтягането на фронта на руска територия ще спечели най-вече Русия, защото това ще доведе до извънредно пренапрежение на украинските сили, добавя той.

Експертите споменават и други цели на Киев - подобряване на позициите му при евентуални бъдещи преговори с Русия и желанието да демонстрира на Запада, че Украйна е в състояние да се противопостави успешно на руската армия след неуспешната контраофанзива през лятото на 2023 година. "Може би украинското ръководство иска да демонстрира на Русия и най-вече на Запада, че силите ѝ не са изчерпани и че Украйна все още може да спечели войната, ако доставките на оръжие продължат", казва германският политолог и публицист Винфрид Шнайдер-Детерс.

Как ще реагират САЩ и другите партньори на Украйна?

Досега Украйна се е въздържала от подобни атаки, имайки предвид позицията на западните си партньори, и най-вече на САЩ, отбелязва Шнайдер-Детерс. Опасявайки се от ескалация от страна на Руската федерация, Вашингтон, Берлин и други забраниха на Украйна да използва западните оръжия за офанзивни цели на руска територия. Чак след руското нападение край Харков САЩ и други държави смекчиха ограничението през май 2024 г., но само за удари по военни цели в граничните райони и не за всички видове оръжия. Киев, например, има право да използва ракетите АТАСМС само на окупираната от Русия украинска територия.

Дотук САЩ реагират сдържано на събитията в Курск. Но експерти като Джен Спиндел са уверени, че сега „усилията ще се съсредоточат върху дипломатически опити за намаляване на напрежението - доколкото това въобще е възможно в момента".

Докъде може да напреднат украинците в Курска област?

Операцията на Украйна в Курска област не цели украинците да напреднат до Москва, казва тя. Експертката посочва, че колкото повече напредват украинците, толкова по-голяма е вероятността Русия да успее да отреже пътищата за доставки на украинските части. Според нея, за да постигне военните си цели, Украйна не трябва да навлиза дълбоко на руска територия, а да "напредва до местата, откъдето се нанасят удари и където се съхраняват оръжия".

В същото време Украйна трябва да поддържа баланс и да се съобразява с позицията на САЩ, припомня Спиндел. Според нея досега Украйна е напреднала "достатъчно, за да бъде операцията чувствителна за Руската федерация, но е недостатъчна, за да разсее „опасенията на САЩ и другите партньори на Украйна за възможна ескалация“. Като цяло Спиндъл не очаква събитията в Курска област да доведат до "значителни промени" в хода на войната. Тя смята, че ще има още такива операции и че Украйна ще търси ефекта на изненадата. Целта, според нея, е "Русия да бъде извадена от равновесие".

Автор: Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 16 гласа.

Свързани новини