Отидете към основна версия

3 779 72

Бивш охранител ще "спасява" Курск и имиджа на Путин

  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • курска област-
  • владимир путин-
  • алексей дюмин

Това, което само преди няколко дни изглеждаше като конспиративна теория или дезинформация, започва да прилича на сценарий за класически трилър

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Явно ситуацията наистина взе да става лоша за Путин. Щом за ръководител на военния отпор срещу украинското настъпление в Курск се назначава бившият президентски охранител, който в армията е служил точно ...1 година.

Това, което само преди няколко дни изглеждаше като конспиративна теория или дезинформация, започва да прилича на сценарий за класически трилър. По данни на редица канали в „Телеграм“ руските военни умишлено били игнорирали информации за подготовката на украинската армия да навлезе в Курска област. Целта била да отмъстят на Путин за масовите арести в генералитета и да му покажат, че зависи от генералите. Но дали в случая става дума за поредната информационна схватка, която се води в „мъглата на войната“?

Редът на Путин се превърна в хаос

След като Путин назначи за координатор на т.нар. „контратерористична операция“ в Курска област своя бивш охранител Алексей Дюмин, клюките в интернет започнаха да приличат на истина. Внезапно, както и през юни миналата година по време на метежа на Пригожин, завесата над общо-взето баналните тайни на Путиновия режим се повдигна. Но какви са тези тайни?

Първо, независимо от много неблагоприятното развитие на събитията в Курска област, Кремъл все още се страхува да обяви мобилизация. Украинската армия твърди, че под неин контрол са над хиляда кв. км руска територия, но дори да са 500, това пак е настъпление на руска земя. Само че в отговор Кремъл задейства полузабравения режим на „контратерористична операция“ - като че ли не става дума за настъпление и проникване навътре в територията на поне две украински бригади, а за нещо много по-дребно.

През това време възможността за наемане на затворниците срещу амнистия в Русия е почти изчерпана. Вербуването на наемници от провинцията очевидно също върви по-бавно, отколкото преди година – хората загубиха желание да сключват договори след множеството погребения, броя на тежко ранените и изчезналите безследно. В големите градове цари повече яснота по отношение на войната и затова желаещи да отидат на фронта почти няма. Властите се опасяват от масовите безредици и протестите, които биха могли да последват масовата мобилизация. Затова се налага да се разчита на наборниците, които още от съветско време са зле подготвени, обучени и мотивирани. А срещу тях са добре мотивираните и разполагащи с боен опит украински войници и офицери, снабдени със западно оръжие. Съдейки по новините от фронта, резултатите от това противопоставяне са много неутешителни за Кремъл.

Втората „тайна“ е бюрократичният хаос, съдейки по масовата „евакуация“ на жителите на руските гранични региони. Освен това изпод завесата се вижда и почти пълното мълчание на армейските генерали и на спецслужбите. Редките бодри доклади по телевизията на началника на Генералния щаб Герасимов не се броят – това са подбрани лъжи за масите, а не истински рапорти. Принципно „контратерористичната операция“ би трябвало да бъде ръководена от шефа на ФСБ Александър Бортников, а за него не се чува и дума. Защо ли бе измислена длъжността „координатор“ на операцията?

Генерал Дюмин, генералският син

Така стигаме и до третата „тайна“: изглежда че ситуацията по върховете наистина започва да става лоша за Путин. Щом за ръководител на военния отпор на добре планираното и обмислено настъпление на украинските части се назначава бившият президентски охранител. Алексей Дюмин, който е син на влиятелен генерал от медицинската служба и е завършил радиотехническото военно училище, носи пагони вече 30 години. Но реалната му служба във въоръжените сили, както може да се прочете в неговите публикувани биографии, е ... точно една година след училището.

Дюмин младши служи във Федералната служба за сигурност от 1995 година. Издигайки се в йерархията, той става шеф на охраната и личен адютант на Путин. Няколко месеца е бил и началник на специалните операции на ГРУ и така бил работил за анексията на Крим през 2014 година. Но е ясно, че това е било политическо назначение – Дюмин най-вероятно е гарантирал контрола на Путин над действията на ГРУ. Бил е и началник-щаб на сухопътните войски, когато е произведен в чин генерал-лейтенант. А според слуховете, през 2021 година с таен указ на Путин става и генерал-полковник. По това време е губернатор на Тулска област.

Сред кадровите военни такава стремителна кариера „за сметка“ на въоръжените сили не може да предизвика нищо друго освен омраза. Хората с подобни биографии в армията обикновено биват наричани „паркетни генерали“. Въпреки това Путин изпраща именно него да спасява практически цялата идея с нахлуването на Русия в Украйна. Володимир Зеленски ѝ нанесе най-мощния удар. Тъй като дори и един квадратен километър от Курска област би бил законен предмет на размяна срещу всички окупирани от Путин украински земи.

И два извода от ситуацията

Животът на Дюмин е обгърнат от мъглата на ненужна тайнственост – която най-вероятно просто прикрива особено близките отношения между началника и неговия бивш охранител. Ако Дюмин наистина е назначен да командва в Курска област, то от тази ситуация могат да се направят два извода. Първият: 25-години Путинов режим са довели до кадрова деградация на висшия офицерски състав. Вторият: Путин изпитва толкова малко доверие към армейските генерали, че е принуден да постави екс-адютанта си над тях. Най-интересното – което е показателно за установилата се в Русия система, че тези два извода изобщо не си противоречат.

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 56 гласа.

Свързани новини