В Телеграм има специални канали, на които може да се получи достатъчно информация за Крим като дестинация за лятната ваканция, пише „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Например къде плажовете са най-чисти или какви са цените в заведенията. За войната срещу Украйна или за анексията на Крим, извършена от Русия преди десет години, почти не се говори.
Един от най-често задаваните въпроси в чатовете е колко време се чака на моста, който свързва Керч с Крим. По него в момента ежедневно се придвижват хиляди туристи в двете посоки - към Крим или обратно към Русия. Заради проверките понякога им се налага да чакат с часове, но както изтъква в Телеграм потребителката Татяна: „Недейте да мрънкате - знаели сте отлично къде отивате. Заплахите от ракетни нападения са по няколко пъти на ден. Има ракетен обстрел, налагат се затваряния на моста - имайте търпение или не тръгвайте!".
"Елате с цялото си семейство!"
Както се вижда от един случай от 23 юни - по плажовете на Крим не е безопасно, пише по същата тема новинарският канал n-tv. Тогава над Севастопол руската противовъздушна отбрана свали изстреляна от Украйна ракета, а отломките от нея паднаха в морето и отчасти върху плажа. Загинаха пет души, от които три деца. Ранените бяха над 150, припомня изданието.
Нападението неслучайно е било извършено там, пише германското издание - близо до града има военни бази, както и военно летище. Но въпреки всичко Крим продължава да се рекламира в Русия като привлекателен морски курорт, там продължават да се изпращат и деца на летни лагери, както по съветско време. Има и сантиментален елемент - медиите го наричат „изцяло руски курорт", „родната Ривиера" и т.н. „Комсомолская правда" пък акцентира върху прекрасния климат и географското положение на това място, което винаги е привличало много летовници. "Елате с цялото си семейство!", зове изданието, цитирано от ФАЦ.
А говорителят на президента Путин Дмитрий Песков уверява, че няма причини туристите да избягват Крим и другия голям руски курортен район около Сочи. „Не виждаме никаква заплаха", гласи официалната позиция на Кремъл.
На снимки от Севастопол се виждат плажни барове, оборудвани с чували с пясък, служещи за защита при въздушни нападения. Магазини и заведения пък обявяват на видно място, че клиентите им има къде да се скрият при въздушна тревога, пише още ФАЦ.
Почивка под воя на сирените
Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк от своя страна написа в Телеграм, че на Крим няма никакви „плажове", „туристически зони" и „други фиктивни признаци за мирен живот". Той припомня, че полуостровът е превърнат в "голям военен склад със стотици военни цели, които руснаците цинично се опитват да прикрият със собствените си граждани".
В същия ключ електронното издание t-online написа преди време, че Путин изпраща туристи на смърт.
"Шефът на Кремъл го е грижа за руските военни кораби в Черно море, но не и за живота на руските туристи. Въпреки че голяма част от руския черноморски флот вече е преместен от Крим заради украинските нападения, туристите все още могат да пътуват до Крим. Много хора вероятно не осъзнават колко опасна за живота им може да бъде една почивка там. Путин полага много усилия, особено по отношение на Крим, да убеди руското население, че всичко е повече от нормално там. Но нормалността отдавна е напуснала полуострова, а с всеки нов инцидент там този разказ на Кремъл все повече издиша", пише германското издание.
В чатовете за Крим една потребителка пише, че не би искала да рискува здравето си и „да почива под воя на сирените". Друг потребител, който очевидно е отменил пътуването си, пише в платформата X: „Точно вчера си мислех колко луд трябва да си, за да идеш на почивка в Крим."
Между 5 и 6 милиона туристи обаче продължават да посещават Крим всяка година. Търсенето на хотели е голямо и цените на Крим междувременно надхвърлят тези в Турция, научаваме още от публикацията на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг".
Биляна Михайлова (редактор)