"Алтернатива за Германия" е големият победител на изборите в Тюрингия и Саксония - макар че там е под наблюдението на спецслужбите. И партията на Сара Вагенкнехт е сред лидерите. Ясна победа за приятелите на Русия.
Изборите в Тюрингия и Саксония вече бяха наречени исторически - техните последствия променят съотношението на силите и могат да повлияят и на политиката в Берлин. Лидер в Тюрингия с 33 процента е дяснопопулистката "Алтернатива за Германия" (АзГ). Консерваторите от ХДС изостават от нея с почти десет на сто.
Тайната на успеха на десните екстремисти в Тюрингия
За основаната през 2013 година "Алтернатива за Германия" това е рекорден успех на местни избори. В Саксония тази партия също зае място сред лидерите и на фона на тези резултати вече не изглежда протестна партия, за каквото беше смятана преди. Допитванията показваха, че повечето хора гласуват за нея по убеждение. А социолозите отбелязват, че популярността на АзГ сред младите хора е особено висока. В Тюрингия 38 процента от хората между 18 и 24 години са гласували за крайнодесните.
Западните медии подчертават, че за първи път след Втората световна война дясноекстремистка партия излиза начело на провинциални избори в Германия. Избирателите очевидно не се смущават от това, че и в двете провинции АзГ е обявена от Службата за защита на Конституцията за дясноекстремистка и е под наблюдението на спецслужбите. Председателят на АзГ в Тюрингия - 52-годишният Бьорн Хьоке - е смятан за един от лидерите на дясноекстремисткото крило на партията. Малко преди изборите той бе осъден да плати глоба за публичното използване на забранена нацистка фраза. Няколко години по-рано съдът постанови, че Хьоке може да бъде наричан "фашист". А сега той претендира за премиерския пост в Тюрингия.
"Златната акция" на Вагенкнехт и призивът да не се дава оръжие на Украйна
Успех отбеляза и новата лявопопулистка партия "Съюз на Сара Вагенкнехт" (ССВ), създадена в началото на 2024 година. Тръгвайки фактически от нулата, тя изпревари много други партии и получи над 15% в Тюрингия и над 11% в Саксония. Партията се роди вследствие на разкола в левицата, която бе напусната от бившата шефка на фракцията ѝ в Бундестага Сара Вагенкнехт.
И двете партии - АзГ и ССВ - са против доставките на оръжие за Украйна и за снемане на санкциите на ЕС срещу Русия. Те смятат, че доставките на оръжие носят рискове от война с Русия, а санкциите вредят на германската икономика. Макар провинциите да не влияят директно на външната политика на Германия, ССВ учуди мнозина, поставяйки в центъра темата за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна по дипломатически път. По време на предизборната кампания съюзът се позиционира като "партия на мира". Освен това лидерката Сара Вагенкнехт заяви, че слага акцент върху "дипломацията" за Украйна, както и върху отмяната на плановете за разполагане в Германия на американски ракети с голям обсег.
Във всичко това няма нищо неочаквано, тъй като призивите за сближаване с Путинова Русия са успешни най-вече в Източна Германия, на територията на бившата ГДР.
АзГ спечели изборите, поставяйки традиционно акцент върху битката срещу миграцията и престъпността, изисквайки рязко затягане на правилата за прием на бежанци и мигранти.
Въпреки високите резултати тази партия няма как да състави правителство - всички останали отказаха да влязат в коалиция с нея. Но дори АзГ да остане в опозиция, влиянието ѝ расте. Получавайки една трета от мандатите в Тюрингия, там АзГ разполага с т.нар. блокиращо малцинство.
ССВ пък може да стане собственик на т.нар. "златна акция". В Тюрингия без него няма да може да се състави правителство, а вероятно и в Саксония ще е така.
И в двете провинции предстоят сложни преговори. Начело на правителствата най-вероятно ще застанат представители на ХДС, но на консерваторите ще им се наложи да направят болезнени компромиси със ССВ, а може би и с Лявата партия.
Какво ще се промени в политиката на Берлин?
За управляващата ляволиберална коалиция в Берлин резултатите от гласуването в източната част на Германия са вторият сериозен удар след неуспешните избори за Европейски парламент през юни. Както пише агенция ДПА, за Берлин резултатите от изборите са "катастрофални, но би могло да бъде и по-лошо". В Тюрингия Зелените и либералите не успяха да прескочат дори 5-процентната бариера. Социалдемократите на канцлера Олаф Шолц избегнаха най-лошия сценарий, получавайки малко повече от шест на сто, но като цяло подкрепата за партията спада. В Саксония Социалдемократическата партия получи малко над 7%, а Зелените едва успяха да пробият до местния парламент - с 5,1%.
Резултатите на АзГ не са изненадващи, а продължение на тенденция от последните години. Ляволибералните партии губят и без това слабите си позиции в Източна Германия, а десните и особено ултрадесните укрепват.
Какво ще се промени в политиката на Берлин след тези избори? Дали Сара Вагенкнехт ще постигне промяна в политиката на Германия спрямо Украйна и Русия? Наблюдателите са предпазливи в прогнозите си и допускат, че лидерката на ССВ ще се опита да направи именно това. Не е изключено споменаването на ролята на дипломацията в отношенията с Русия и Украйна да се появи в коалиционния договор, но никой не вярва, че Вагенкнехт ще предизвика намаляване на военната помощ за Украйна или отмяна на санкциите, наложени на Русия.
По отношение на другия ключов въпрос от изборите - миграционната политика - промени започнаха да настъпват още преди гласуването, когато в отговор в резултат на извършеното от сириец неотдавнашно нападение с нож и тройно убийство в Солинген правителството затегна миграционното законодателство. Наблюдателите очакват, че с приближаването на набелязаните за есента на 2025 година парламентарни избори този процес ще продължи. Неуспехите на управляващите партии в Саксония и Тюрингия могат да окажат допълнителен натиск върху коалицията в Берлин, на участниците в която напоследък им става все по-трудно да намират компромиси.